رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه دست اول به حوزه فرهنگ و هنر نداریم و با این حوزه به صورت تشریفاتی برخورد می شود. تا زمانی که اهمیت موضوع فرهنگ و هنر به درستی درک نشود، با مشکلات بسیار زیادی در این حوزه مواجه هستیم.

به گزارش مرورنیوز، حجت الاسلام نصرالله پژمان فر در نشست شورای عالی خانه هنرمندان ایران با اشاره به اهمیت موضوع فرهنگ و هنر افزود: به رغم اهمیت موضوع فرهنگ و هنر، این حوزه در اولویت قرار نمی گیرد که برای نمونه می توان به میزان بودجه اختصاص داده شده به این حوزه در لایحه بودجه جاری کشور اشاره کرد. 
وی گفت: نگاه دست اول به حوزه فرهنگ و هنر نداریم و با این حوزه به صورت تشریفاتی برخورد می شود. تا زمانی که اهمیت موضوع فرهنگ و هنر به درستی درک نشود، با مشکلات بسیار زیادی در این حوزه مواجه هستیم.
وی با اشاره به نقش هنرمندان و انجمن های هنری در حل مشکلات موجود در حوزه فرهنگ و هنر کشور افزود: هنرمندان پیشکسوت و اصناف مختلف هنری، بهترین افرادی هستند که می توانند در زمینه ریل گذاری قانونی در این حوزه نقش پررنگی را بازی کنند چراکه آنها بهتر از هرکس دیگر نسبت به حوزه فرهنگ و هنر آگاهی دارند. 
وی با اشاره به جایگاه مهم اصناف هنری گفت: نباید بگذاریم اصناف هنری کارکرد صنفی خود را از دست بدهند و کارکرد سیاسی پیدا کنند، اصناف همواره باید در جهت رسیدن به خواسته های خود دست به عمل بزنند.
وی خاطرنشان کرد: همه هنرمندان کشور باید مطالبات خود را از مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند و من نیز خود را موظف به ارائه گزارش فعالیت های کمیسیون فرهنگی به هنرمندان می دانم.
در ادامه مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ایران به ارائه گزارش عملکرد خانه هنرمندان ایران در یک سال اخیر پرداخت. 
در بخش دیگری از این مراسم اعضا و مشاوران شورای عالی خانه هنرمندان ایران از جمله سیدمحمد بهشتی بر تدارک صورت قانونی برای نهادهای هنری، مرتضی کاظمی بر ضرورت قانونی تاسیس اصناف هنری، ایرج راد بر ضرورت تعریف شغل در زمینه فرهنگ و هنر، معصومه مظفری و حمیدرضا نوربخش بر ضرورت تعریف ردیف بودجه، محمدرضا فیروزه ای بر لزوم توجه به موضوع کپی رایت و استاد غلامحسین امیرخانی بر توجه به ضرورت مقوله فرهنگ و هنر برای نظام تاکید کردند. 
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان، در این نشست توافق شد در آینده نزدیک با حضور اعضای شورای عالی خانه هنرمندان ایران در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مسئله مهم لایحه «نظام صنفی هنر» مورد بحث و بررسی جدی قرار گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز