سیروس الوند در مراسم تجلیل از سه کارگردان در انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان اعلام کرد بسیاری از بازیگران دستیاران کارگردان را تبدیل به دلال کرده اند.

به گزارش مرورنیوز، مراسم تجلیل از علی ملاقلی پور، نیما طباطبایی و سمیرا برادری اعضای انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان عصر روز سه شنبه ۱۳ مهر در محل خانه سینما برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم که با اجرای علی علایی برگزار شد، فیلم کوتاه «اکسیدان» به کارگردانی عباس نظام دوست نمایش داده شد. این کارگردان بعد از نمایش فیلم خود گفت: پیشنهاد می کنم حتما ساخت فیلم کوتاه را تجربه کنید زیرا آزمون و خطای خوبی است.

در ادامه مصطفی احمدی رییس انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان گفت: به کسانی که تازه وارد این حوزه شده اند پیشنهاد می کنم اگر می خواهند فیلمساز شوند هرچه سریعتر اقدام کنند، چرا که این شغل آنقدر شیرین است که فراموش می کنید به سمت فیلمسازی بروید. توصیه می کنم تا زمانی که جسارت و خودخواهی فیلمسازی را دارید دست به کار شوید.

وی ادامه داد: از شما می خواهم که دیگر این صنف را صنف مظلوم ندانیم چرا که به ما ظلم نمی شود و ما به خوبی حق خود را دریافت می کنیم. همچنین این نوید را می دهم که از این به بعد چنین جلساتی را بیشتر برگزار کنیم.

در ادامه این برنامه تیزر فیلم «احتمال باران اسیدی» به تهیه کنندگی سمیرا برادری پخش شد. سپس شمس لنگرودی بازیگر این فیلم  روی صحنه آمد و گفت: خوشحالم به سینما وارد شدم و بعد از گذشت ۳۰ سال تنهایی در دنیای شعر، پا به این عرصه گذاشتم، شعر و سینما دنیای متفاوتی دارد، شعر یک کار فردی اما سینما یک کار اجتماعی است. امیدوارم این علاقه ادامه پیدا کند تا ببینم نتیجه حضور من در سینما چه می شود.

این بازیگر و شاعر در ادامه مراسم از سمیرا برادری تهیه کننده فیلم «احتمال باران اسیدی» تقدیر کرد.

برادری گفت: پیش از هرچیز جای نیما طباطبایی را خالی می کنم و امیدوارم هرچه سریعتر خوب شود. این هدیه ای که امروز از دستان شما گرفتم برای من بسیار با ارزش است و آرزو می کنم همه صنوف خانه سینما مانند صنف ما با نظم و دقیق باشد.

در ادامه این برنامه فیلم کوتاه «پنجره باز» به کارگردانی افشین رضایی نمایش داده شد. 

این کارگردان بعد از نمایش فیلم کوتاه خود گفت: ما دوست نداریم برای دریافت مجوز کارگردانی به وزارت ارشاد نمونه کار بدهیم. تهیه کننده ها باید نمونه کار به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدهند.

در ادامه فیلم کوتاه «آماس» به کارگردانی علی درخشنده نمایش داده شد.

این کارگردان بعد از نمایش فیلم خود بیان کرد: زمانی که برای ساخت اولین فیلم بلند سینمایی خود اقدام کردم بسیاری از دوستان گفتند قبل از تهیه کننده دنبال پول باشم. اما اول باید پول پیدا می کردم بعد مجوز کارگردانی می گرفتم. هرچند هنوز نتوانسته ام پول برای فیلم سینمایی خود جور کنم، اما در این میان هیچ کارگردانی هم زنگ نمی زند به من پیشنهاد کار دستیازی دهد.

تقدیر از علی ملاقلی پور برای ساخت فیلم «قندون جهیزیه» برنامه بعدی این مراسم بود.

منوچهر محمدی تهیه کننده سینما برای تقدیر از ملاقلی پور روی صحنه آمد و بیان کرد: علی ملاقلی پور اولین فیلم کوتاه خود را به من نشان داد و من او را دعوا کردم و گفتم باید آثار تو امید داشته باشد. همیشه به فیلمسازان جوان گفته ام یک فیلمساز باید کمی جنون و استعداد داشته باشد که علی ملاقلی پور هر ۲ را دارد.

علی ملاقلی پور نیز گفت: من هر وقت پشت تریبون بودم داد زدم و انتقاد کردم ولی امروز که تشکر می کنم از صمیم قلب است. ما در سینما نمی توانیم نقد کنیم در حالی که باید فضای نقد را به وجود آوریم، حتی گفتم رسول ملاقلی پور را نقد کنند نه اینکه بعد از درگذشت وی، فقط از او تعریف کنند. ما باید تحمل نقدپذیری را داشته باشیم.

سیروس الوند کارگردان سینما نیز در ادامه این مراسم گفت: منطقی ترین کار در سینما دستیاری است چرا که کارگردان در پروسه دستیاری تجربه های بسیاری را پیدا می کند که در هیچ دانشگاهی به دست نمی آید.

وی ادامه داد: کار با سوپراستار سخت نیست بلکه کار با کسی که تصور می کند سوپراستار است سخت است. در کنار آن برنامه ریزی برای دستیاری یک آفت است، چرا که دستیار کارگردان را تبدیل به یک رابط تهیه کننده و بازیگر کرده است. خوشبختانه امروز دستیاران کارگردان خیلی خوب کار می کنند اما باید مشخص شود که دستیاری مسیر است یا مقصد تا فرد بتواند برنامه ریزی کند. تعریف من از دستیار کارگردان این است که زمانی که کارگردان نمی آید تهیه کننده با خیال راحت کار را دست دستیار کارگردان بسپارد.

الوند گفت: متاسفانه بسیاری از بازیگران دستیاران کارگردان را تبدیل به دلال کرده اند و این اصلا خوب نیست. در واقع این مافیایی که بازیگران درست کرده اند و تعدادی از تهیه کنندگان و کارگردانان نیز آلوده شده اند درست نیست. این یک بیماری است که دارد به دیگر سینماگران  منتقل می شود.

تقدیر از نیما طباطبایی کارگردان مستند «من ناصر حجازی هستم» بخش دیگر این مراسم بود. با توجه به اینکه نیما طباطبایی در شرایط جسمانی مناسبی نیست، یک ویدیو ۸ دقیقه ای از این کارگردان جوان ضبط شده بود که پخش شد.

سپس ارتباط تلفنی با این کارگردان جوان برقرار شد و او از این تقدیر که از سوی صنف انجام شد تشکر کرد و گفت: امیدوارم بتوانم یک فیلم بسازم و در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شرکت کنم. بسیاری از دستیاران کارگردان مانند من در انتظار بودجه برای ساخت فیلم هستند.

در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: من مدیر نیستم همکار شما هستم و امیدوارم کاری انجام دهم که حق بچه های سینما است. امروز کار خیلی خوبی کردید که به دیدن نیما رفتید. خوشحالم علی ملاقلی پور با شور روی صحنه می آید. اعتراض و شورش حق علی ملاقلی پور است و نباید از آن ترس داشته باشد.

مدیرعامل خانه سینما در پایان خاطرنشان کرد: ما در کشوری زندگی  می کنیم که هویتی مرکب داریم و نمی دانیم این ترکیب را جدا کنیم یعنی ما نمی توانیم هویت ایرانی خود را از هویت قومی خود جدا کنیم. شغل دستیاری نیز یک شغل مرکب است که ممکن است شما را دچار تردید کند. به شما قول می دهم که اگر تردید نداشته باشید موفق می شوید و برای رفع تردید نیاز به آموختن دارید. علاوه بر آن باید برای موفق بودن آدم باشیم و برای آدم بودن باید مسیر دشواری را پشت سر بگذاریم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز