شانزدهمین نشست معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی با صنوف سینمایی، به لزوم پیگیری مطالبات انجمن فیلم کوتاه اختصاص یافت.

به گزارش مرورنیوز، در این نشست «ضرورت بازنگری ساختار و معیارهای شناسایی و احراز کارگردانان فیلم اولی»، «صدور پروانه مالکیت برای فیلم‌های کوتاه حرفه‌یی»، «پیشنهاد اجرای طرح دانشنامه و ساماندهی مدارک و اسناد معتبر در حوزه فیلم کوتاه»، «اجرای طرح ایجاد آرشیو و گنجینه فیلم کوتاه در انجمن و فیلمخانه ملی ایران» مورد بحث قرار گرفت.
«حیدری خلیلی» معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در ابتدای این نشست از حماسه حسینی(ع) و ایام عزاداری سالار شهیدان به عنوان فرصتی شورانگیز برای تجدید میثاق با آرمان های الهی و انسانی آن حضرت و تقویت انگیزه ها برای خلق آثار ماندگار و انسان ساز یاد کرد. وی در ادامه گفت: با توجه به ظرفیت‌های فیلم کوتاه، همکاری با این صنف از اولویت‌های معاونت و سازمان سینمایی است.
وی پیگیری مطالبات انجمن فیلم کوتاه را خواستار شد و «بر استفاده از ظرفیت انجمن فیلم کوتاه به عنوان مهم ترین صنف خانه سینما در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان سینمایی» نیز تاکید کرد.
معاون توسعه فناوری سینمایی، «برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های ویژه آموزشی»، «تاسیس آموزشگاه تخصصی»، «انجام تحقیقات مبتنی بر نیازهای پژوهشی و دریافت پیشنهادات صنف انجمن فیلم کوتاه برای تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های سال آینده سینمای ایران» را از مواردی دانست که این معاونت می‌تواند با صنوف همکاری مشترک داشته باشد.
در جریان این نشست، «مسعود امینی تیرانی»، رییس هیات مدیره صنف فیلم کوتاه، "ایسفا" را از مولدترین صنوف سینمایی برشمرد و گفت: بسیاری از فیلمسازان مطرح و موفق کشور از مسیر تولید فیلم کوتاه به سینمای بلند حرفه‌یی دست یافته‌اند. وی پیشنهاد داد در موزه سینما غرفه ویژه ای به فیلم کوتاه اختصاص یابد وهمچنین برای فیلم های کوتاه تولید شده پروانه مالکیت صادر شود.
وی با تاکید بر موفقیت‌های اخیر فیلمسازان فیلم اول، خواستار حضور نماینده‌ای از انجمن فیلم کوتاه در شورای بررسی صلاحیت حرفه‌یی متقاضیان ساخت فیلم اول شد.
آرش رصافی، فیلمساز و نایب رییس هیئت مدیره صنف فیلم کوتاه با تکیه بر اهمیت فیلم کوتاه در زنجیره ارزش صنعت سینمای ایران، افزایش اعتبارات برای تولید فیلم کوتاه رامورد تاکید قرار داد.
بهمن دادفر از اعضای هیئت مدیره آسیفا نیز در این نشست، حذف سیمرغ فیلم کوتاه از جشنواره فیلم فجر را به صلاح فیلم کوتاه ندانست و گفت: مطالعه‌ی روند کشورهای اروپایی برای راهکارهای درآمدزایی فیلم کوتاه و تغییر سلیقه عام نسبت به فیلم کوتاه، مثمر ثمر خواهد بود.
کاظم مولایی عضو هیئت مدیره آسیفا نیز دراین نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه سالهاست در جشنواره های بین المللی فیلم کوتاه ارائه نسخه فیزیکی حذف شده و شرکت کنندگان موظف به آپلود فیلم و ارائه لینک آن هستند درخواست کرد ترتیبی اتخاذ گردد تا یک سایت میزبان با پهنای باند کافی برای بارگذاری فیلم های کوتاه مشخص شود.
در نشست تخصصی معاونت توسعه با هیات مدیره صنف فیلم کوتاه- "ایسفا"- «رمضانعلی حیدری خلیلی»، «حسین فرج»، «سعید رجبی فروتن»، «سهیلا عسکری» و «مسعود امیری تیرانی»، «آرش رصافی مانیزانی»، «کاظم مولایی» و «بهمن دادفر» حضور داشتند.
این نشست به دعوت معاونت توسعه ۱۲ مهر ماه در محل معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز