قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جایگاه رفیع و رسالت خطیر آموزش عالی، ایجاب می کند که نسبت به تدوین سند راهبردی به پذیرش دانشجوعنوان کانون گفتمان و عملکرد توسعه ای اقدام شود.

به گزارش  مرورنیوز، محمدسعیدتسلیمی گفت: استنباط دانشگاه ها از پذیرش بدون آزمون مشمول دوره های ارشد و دکتری محدود به دوره های کاردانی و کارشناسی است.

هدف از پذیرش دانشجویان بدون کنکور در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه ها، ایجاد فرصت های لازم برای ارزیابی و محک افراد است که در این میان برخی موفق عمل می کنند و برخی نیز بدون برخورداری از الزامات آموزشی موفق نمی شوند.

تسلیمی اظهار داشت: داننشجویان باید پیش نیازها، ضرورت ها و صلاحیت های پایه دار را در امر آموزش دارا باشند.
وی ادامه داد: زمانی که عرضه بیشتر از تقاضا باشد، سعی می شود متقاضیان به هر نحوی که بتوانند خود را با موازین مطابقت دهند.
معاون وزیر علوم در بخش دیگری اظهار داشت: پرداختن به اصلی ترین چالش های موجود در امر آموزش باید با ارائه راهبردهای موثر با پرهیز از حاشیه ها و تاکید بر بهره گیری حداکثری از ظرفیت های مختلف صورت گیرد.‎
وی ادامه داد: مطالعه برای تدوین سند راهبردی گفتمان نظام آموزشی و پژوهشی و فناوری کشور از مدت ها قبل آغاز و پس از مطالعات دقیق و فشرده، سال گذشته با امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ابلاغ شد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برای تدوین این سند، چالش های پیش روی نظام آموزشی کشور مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت، یادآور شد: پس از مطالعه و بررسی راهبردها بر اساس واقعیت و امکانات موجود،برای هر چالش یک راهبرد بنیادین تعریف و ارائه شد و اکنون همه دانشگاهبان در هر جایگاهی بایستی پیگیر مفاد این سند باشند و آن را با دقت بررسی کنند.
تسلیمی، هدر رفتن اندیشه ها، انگیزه ها و انرژی را یکی از مشکلات آموزشی کشور دانست و تاکیدکرد: مسئولان دانشگاهی و اساتید باید از هر فرصت و ظرفیتی برای برنامه ریزی در جهت اجرا مفاد این سند و تبیین آن استفاده کنند.
این مقام مسئول گفت: آموزش عالی عرضه محور و ضعف در پاسخگویی به تقاضا و نیازهای جامعه و توسعه کشور، گستره پهناور آموزش عالی و پژوهش کشور در یک نظام بسته بدون انتظام بخشی لازم، حکمروایی نظام واگرا در عرصه آموزش عالی کشور و کاهش سرمایه های اجتماعی و ضعف در کارآیی رویکردهای فرهنگی و اجتماعی از چالش های نظام آموزشی مطرح شده در این سند است.
وی با بیان اینکه به ترتیب در این نظام آموزشی برای هر یک از چالش ها، راهبردهای بنیادین مطرح شده است، اظهار داشت: ارتقای کیفیت جهت پاسخگویی به نیاز های جامعه در راستای توسعه کشور، لزوم درجه بندی، سطح بندی و آمایش آموزش عالی در گستره جغرافیایی کشور و تعامل بین المللی کارآمد، پی ریزی کارآیی سپهر نظام حکمروایی آموزش عالی و پژوهش کشور و ارتقا وضعیت فرهنگی و اجتماعی دانشگاهیان و مفتخر شدن آنها به خود و ایرانی بودن از راهبردهای اساسی این سند به شمار می آید.
در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه زنجان گفت: با وجود ظرفیت های موجود و حل مشکلات ساختاری می توان در زمینه توسعه نظام آموزشی موفق عمل نمود،البته باید امکانات و شرایط در حد نیازهای افراد را بتوانیم بر آورده کنیم.
خلیل جمشیدی، با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان زنجان،43واحد آموزش عالی، یکهزار و 258 هیات علمی شاغل و مشغول به تحصیل و 56 هزار و 600 دانشجو وجود دارد، یاد آور شد: سهم این دانشگاه از این تعداد هشت مرکز آموزش عالی با 400 نفر هیات علمی و 10هزار دانشجو است.
در پایان این مراسم، کارگروه های تخصصی آموزش عالی با حضور دبیر و اعضای کار گرو ها تشکیل شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز