تقریبا در ۶۰ درصد از فیلم‌هایی که در یک دهه اخیر در بریتانیا تولید شده‌اند، هیچ بازیگر سیاه‌پوستی نقشی بر عهده نداشته است.

به گزارش مرورنیوز به نقل از آسوشیتدپرس، تحقیقات انستیتو فیلم بریتانیا نشان می‌دهد در ۵۹ درصد از فیلم‌های سینمای بریتانیا که در ۱۰ سال اخیر ساخته ‌شده‌اند هیچ شخصیت تعریف شده سیاه‌پوستی در فیلمنامه نداشته‌اند.

در عین حال تنها ۱۳ درصد از فیلم‌های بلند دارای شخصیت سیاه‌پوست در نقش اصلی بوده‌اند.

در این میان نوئل کلارک ستاره فیلم «کودک-بزرگانه» بازیگر سیاهپوست بریتانیایی با بازی در ۸ فیلم از سال ۲۰۰۶ تاکنون پرکارترین بازیگر سیاه‌پوست بوده و اشلی والترز، نائومی هریس، تاندین نیوتون، ادریس البا و چیوتل اجیوفور در رده‌های بعدی جای داشته‌اند.

این آمار در سمپوزیوم ستارگان سیاه که دیروز برگزار شد ارایه شد تا به بررسی وضعیت تنوع نژادی در صنعت فیلم بریتانیا بپردازد. این سمپوزیوم در حاشیه جشنواره فیلم لندن برگزار شد.

دیوید اویلو بازیگر سیاه‌پوست که در این رویداد سخنرانی می‌کرد، گفت: من به همه این آمار واقفم و بگذارید بگویم اگر شما بخشی از راه‌حل این مشکل نباشید، پس بخشی از خود مشکل هستید.     

از سال پیش که کمپین اسکار سفیدپوست شکل گرفت تا اعتراضی به انتخاب برترین‌ها با توجه به نژاد سفیدپوست باشد، سینمای بریتانیا نیز پس از آن برای تبعیض نژادی زیر سوال رفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز