رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به داده‌نماهای موضوعی کتاب گفت: اصل این داده‌نما کار مهم و لازمی است که مجمع ناشران سعی کرده‌اند این بار را از روی دوش‌ها بردارند و کتاب‌‌ها را به عبارتی گویا کرده‌اند که این کوششی ستودنی است.

به گزارش مرورنیوز، آیین رونمایی از داده‌نماهای موضوعی کتاب که سامانه کارشناسی مجمع ناشران انقلاب اسلامی آن را تولید کرده با حضور چهره‌های مختلف در سالن مرحوم فردی حوزه هنری برگزار شد.

غلامعلی حدادعادل در مراسم با اشاره به موقعیت مجمع ناشران در فضای نشر کشور گفت: مجمع ناشران در عالم نشر جوانه‌ای است که در حال بالنده شدن است و تبدیل به امیدی شده است.

وی با اشاره به این داده‌نماها گفت: اصل این داده‌نما کار مهم و لازمی است و یکی از سخت‌ترین سؤالاتی که با آن روبه‌رو می‌شوم همین است که بخواهم در جواب به سؤال کسی بگویم برای شروع فلسفه از کجا باید حرکت کند جواب این سؤال برای دانشجویان فسلفه روشن است و به او گفته می‌شود که نظام آموزشی تو را هدایت خواهد کرد اما پاسخ به آن کسی که دانشجو نیست دشوار است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت:‌ اگر کسی کاری بکند که بتوان به این سؤال‌های مهم پاسخ داد آن کار مهم و با ارزشی است؛ در مجمع ناشران سعی کرده‌اند این بار را از روی دوش‌ها بردارند و کتاب‌‌ها را به عبارتی گویا کرده‌اند که این کوششی ستودنی است.

وی افزود: اما بنده فکر می‌کنم هنوز کافی نیست و این زحمتی که کشیده شده احتیاج به بازنگری و بازنگاری دارد و شک دارم که یک فرد علاقه‌مند را بتوان از این هزارتو به کتاب موردنظرش رساند و مشکوکم که این شیوه جواب دهد. براین باورم که شما در کار کارشناسی غرق شده‌اید و نتیجه آن یک طلسم پیچیده شده است.

حدادعادل با اشاره به نحوه ترسیم صورت‌های فلکی در قرون وسطی گفت: آنها صورت‌های فلکی را به شدت پیچیده تصویر می‌کردند و این صور را به نزد یکی از سلاطین وقت بردند و او گفت که خدا باید با من مشورت می‌کرد تا این کار راحت‌تر شود حالا من هم معتقدم شما باید با یک خدا یا امپراتور به عنوان خدا مشورت می‌کردید تا یک راه ساده‌تری کسب می‌کردید.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه گفت: اشکال کار را پیچیده‌ بودن بیش از حد می‌دانم و یک فرد آماتور به این سؤالات نمی‌رسد و اگر کسی به این سؤالات رسید باید شک کرد، البته این کار شاید در شعر و داستان جواب بدهد اما در رشته‌های دیگر باید مشورت کنید.

او در پایان گفت: شما اگر می‌خواهید مثلاً در حوزه فلسفه کار کنید با افراد و گروه‌های حرفه‌ای مشورت کنید تا حاصل تجربه آنها به یک پیشنهاد قابل قبول و منطقی برسد من انگیزه و تلاش شما را تحسین می‌کنم و به عنوان یک کار در مسیر سعی و خطا که از آن اجتنابی نبوده مشورت بکنید تا به نحو شایسته به نتیجه مورد نظرتان برسید. این کار یک کار فوق دانشگاهی است و فوق نیاز یک ناشر است و امیدوارم موفق باشید

میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اشاره به مسئله اطلاع‌رسانی در حوزه کتاب گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل کشور که در حوزه کتابخوانی وجود دارد عبارت است از مسئله کمبود اطلاعات قابل اعتنا و عدم اطلاع‌رسانی دقیق به مخاطب برای انبوه کتاب‌های تولید شده در سال، این اتفاق یکی از معضلاتی است که اگر همه با هم دست به دست هم بدهند شاید بشود آن را حل کرد.

وی افزود: اکنون از میان کتاب‌هایی که تولید می‌شود بخشی از آنها کمافی‌سابق بعد از مدتی فرو می‌روند در حالی که نه خریده و نه دیده می‌شوند و این مسئله موجب کاهش انگیزه‌های نویسنده می‌شود. همچنین ناشر هم در آن ژانر روش خود را تغییر خواهد داد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: یکی از بهترین روش‌ها اطلاع‌رسانی و هماهنگی در این کار است. ما در مجمع ناشران به همت کارشناسان در طول 5 سال گذشته و با حمایت صفر مطلق دولتی به موفقیت ویژه‌ای رسیدیم که سامانه کارشناسی مجمع یک اشراف محتوایی در حوزه کتاب در کشور پیدا کرده است. خروجی‌هایی که این سامانه داشته در قالب سیرهای مطالعاتی بسته‌های پیشنهادی و امروز در قالب داده‌نما ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: این کار از آن کارهایی است که مورد تأکید رهبر انقلاب بوده و حتی آنهایی که با جهت‌گیری‌های انقلابی مجمع مشکل دارند این فعالیت‌ها را تشویق کردند اما متأسفانه می‌بینیم بسته ما که به اندازه صدها ساعت کار کارشناسی زمان برده است اما در وزارت آموزش و پرورش به اندازه یک نامه اداری نیز مورد توجه قرار نگرفته، حتی حاضر نشدند آن را با نام خود منتشر کنند. در وزارت ارشاد از این اقدامات با عنوان یک کار بی‌نظیر نام برده شد اما در آنجا نیز در حد یک سخنرانی تشریفاتی به آن اشاره شد.

نیلی در پایان گفت: این بی‌مهری‌ها در انگیزه همکاران‌ما در سامانه کارشناسی تأثیری نگذاشته و شاهد استمرار این مسیر هستیم و باید گفته شود که ما برای این کار عزم جدی داریم. این جنس کارها مورد تحسین رهبری نیز قرار گرفت و در سال 94 در بازدید از نمایشگاه کتاب توسط همکاران ما به ایشان معرفی شود و عبارت محبت‌آمیز ایشان مورد توجه قرار گرفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز