وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با حسین محجوبی پیشکسوت هنرهای تجسمی بر ضرورت حفظ و توسعه اماکن بزرگان فرهنگ و هنر و خریداری منازل آنها برای تبدیل به «خانه موزه» تاکید کرد.

به گزارش مرور نیوز، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با حسین محجوبی هنرمند پیشکسوت هنرهای تجسمی بیان کرد: حفظ و توسعه اماکن متعلق به بزرگان فرهنگ و هنر بهتر از اماکن نوساز و مدرن است، زیرا در این اماکن خاطره‌های بسیاری نهفته شده و هر کجای این خانه‌ها با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند. به همین جهت برای گسترش و توسعه این اماکن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری می توانند با یکدیگر تفاهمنامه همکاری امضا کنند.

وی با اشاره به حفظ و حراست محل زندگی بزرگان هنر ادامه داد: از این اماکن می‌توان استفاده‌های فرهنگی و اقتصادی از جمله برگزاری رویدادها و نمایشگاه های فرهنگی و جذب گردشگران خارجی داشت.

حسین محجوبی پیشکسوت هنرهای تجسمی کشور نیز ضمن درخواست از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حفظ خانه‌های اهالی فرهنگ و هنر به عنوان یک میراث ملی گفت: الان ٤٢ سال است که در این خانه سکونت دارم و نمایشگاه آخرم را هم در همین خانه برپا کردم. سراسر این خانه پر از تابلوهای من است. یک زمانی این خانه محل رفت و آمد همه اساتید فن و علم از جمله فریدون مشیری، سیمین بهبهانی، احمد شاملو، علی‌محمد حیدریان بود. به اعتقاد من معمولاً چنین خانه‌هایی را باید شهرداری خریداری کند و از آن یک خانه-موزه تاسیس کند.

وی افزود: خرید چنین خانه‌هایی توسط شهرداری، هم ارزش فرهنگی دارد و هم ارزش مالی؛ در این قضیه هیچ شکی نباید کرد. به هر صورت بنده بر این باورم چنین فضاهایی را می‌توان توسعه داد و در اطراف‌شان پارک نیز احداث کرد زیرا سرمایه گذاری های فرهنگی ارزشمند است.

در ادامه این دیدار نوروزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار حسین محجوبی در منزل‌ این هنرمند دیدن کرد و درباره آثار محجوبی با این هنرمند پیشکسوت به گفتگو پرداخت.

در این دیدار علی مرادخانی معاون هنری، مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، مهدی شفیعی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و امین عارف‌نیا مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صالحی امیری را همراهی کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز