«از مغرب به مشرق» عنوان جدیدترین اثر مستند استاد «منوچهر طیاب» مستندساز پیشکسوت سینمای ایران است که در بخش غیر‌رقابتی [خارج از مسابقه] دهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» رونمایی می‌شود.

به گزارش مرورنیوز، طیاب در این فیلم مستند 95 دقیقه‌ای، سفر دو جوان موتورسوار اتریشی به ایران را با نگاهی متفاوت روایت کرده است.
پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم «منوچهر طیاب» است که به همراه فرزندش «مارتین طیاب» آن را فیلمبرداری کرده است. ولفگانگ هولریش (گوینده) و سیاوش نقشبندی (تدوینگر) نیز دو همکار استاد طیاب در ساخت این فیلم مستند بوده‌اند.
منوچهر طیاب متولد سال 1316 (‌79 ساله) در تهران و دانش‌آموخته‌ی رشته کارگردانی سینما و تلویزیون و طراحی صحنه از دانشگاه سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی وین اتریش است.
وی نویسنده و کارگردان بیش از ۸۰ فیلم مستند و آموزشی، استاد رشته سینما در دانشکده‌ هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، سرپرست رشته سینماتوگرافی و عکاسی دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تهران، عضو هیات داوران سازمان یونسکو در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه «کراکو» لهستان، هیات داوران جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «ترنتو» ایتالیا، هیات داوران جشنواره بین‌المللی «سینما‌حقیقت» در سال‌های 86 (مسابقه ملی) و 93 (مسابقه بین‌الملل)، جشنواره فیلم فجر در سال‎‌های 87 و 94 و عضو پیوسته‌ی فرهنگستان هنر بوده است.
این مستندساز در طول نیم قرن فعالیت حرفه‌ای خود در سینمای مستند ایران، موفقیت‌های بیشماری کسب کرده که برخی از آنها به روایت ذیل است:
دلفین نقره‌ای برای فیلم «سرامیک» از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و آموزشی تهران ۱۳۴۳، انتخاب فیلم «ریتم» از سوی سازمان یونسکو جهت تدریس تدوین فیلم در آموزشگاه‌های سینمایی آن سازمان ۱۳۴۹، دیپلم افتخار برای فیلم «مسجد جامع اصفهان» از جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» آلمان ۱۳۵۱، دیپلم افتخار برای فیلم «ریتم» و «ایران سرزمین ادیان» از جشنواره بین‌المللی فیلم «وین» اتریش ۱۳۵۲ و ۱۳۵۴‌، دلفین طلایی برای فیلم «معماری دوران صفوی» از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و آموزشی تهران ۱۳۵۶‌، دیپلم افتخار برای فیلم «اصفهان، هندسه‌ای در مقیاس انسانی» از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد تهران و...
در سال 1386 هم سپاسنامه نخستین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به منوچهر طیاب اهدا شده بود.
* مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز