مهاجرت موضوع اصلی رمان «وقتی گنجشکی جیک جیک یاد می گیرد»، جدیدترین اثر محمدرضا یوسفی است که در قالب طرح رمان نوجوان امروز با تلاش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

 به گزارش مرورنیوز، مهاجرت و آسیب ها و مشکلات آن موضوع هایی است که در این اثر به آنها پرداخته شده است.
جمیل پسری تاجیکستانی است که به افغانستان و ایران سفر می کند و در این سفر طولانی مشکلات عجیبی را پشت سر می گذارد. جنگ، قاچاق و بردگی بخشی از واقعیت هایی است که این نوجوان با آنها روبرو می شود و به تنهایی آنها را پشت سر می گذارد.
جمیل که مرگ، کشتن، انفجار، شلاق و فروش خودش به عبدل و چیزهای دیگر را دیده بود، از اینکه توی معده اش پر از مواد بود دیگر نمی ترسید. خسته بود. فکر می کرد، چقدر ساده راز محمد به هوا رفت. بکتاش را خالدخان بی زبان کرده بود. میرویس به راحتی شمس را به رگبار بست. ملا قادر باغ را خمپاره باران کرد. خالدخان مثل آب خوردن او و نظیر را فروخت. دلش خواست دوتار را از روی متکا بیرون بیاورد و بزند. حسی به او می گفت آخرین دقایق زندگی اش را می گذراند.
نویسنده کوشیده است با روایت زندگی بخشی از کودکان و نوجوانان خاورمیانه تصویری از شیوه زندگی متفاوت آنان را به مخاطبان ایرانی ارائه دهد. 
مهاجرت و پناهندگی یکی از مسایل مهم سال های اخیر است که بسیاری از کودکان و نوجوانان آن را تجربه می کنند، بی آنکه رسانه ها و ادبیات به آن بپردازند. 
یوسفی در آثار اخیر خود بیش از پیش به کودکان و نوجوانان در معرض خطر پرداخته است و موضوع های اجتماعی را دستمایه خلق آثارش قرار داده است.
رمان «وقتی گنجشکی جیک جیک یاد می گیرد» در 208 صفحه و با قیمت 97 هزار ریال روانه بازار نشر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز