کتاب «ایرانیت، ملیت، قومیت» نوشته اصغر شیرازی منتشر شد.

به گزارش مرورنیوز، کتاب «ایرانیت، ملیت، قومیت» از پنج فصل تشکیل شده است. پاسخ به مسئله ایرانیت و قومیت و ملیت در ایران پیش‌مدرن، موضوع فصل نخست است. این کار با مروری بر نظرهای مختلفِ کارشناسان و مدعیان در این باره آغاز می‌شود و با سنجش آن‌ها از دید مولف به انجام می‌رسد.

فصل بعد به بررسی و سنجش گرایش‌های نظری مختلف ایران‌گرایی (ملت‌گرایی، قوم‌گرایی، ایران‌گرایی دولتی و اسلامی) و ایران‌گریزی در ایران قرن نوزدهم اختصاص دارد و با نگاهی به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی در آستانه انقلاب مشروطیت خاتمه می‌یابد. یکی از موضوعات این بخش از کتاب، وضعیت زبان فارسی در آستانه پیدایش گرایش‌های ناسیونالیستی و قوم‌گرایانه در همسایگی ایران و تأثیر آن‌ها در ایران است.

ادامه بررسی این گرایش‌ها و فعالیت‌ها در محیط تاریخی انقلاب مشروطیت و تأثیر آن‌ها بر گسترش آگاهی‌های ملی در فصل سوم صورت می‌گیرد. بررسی موانع انقلاب و تأثیر آن‌ها در روند ملت‌سازی موضوع دیگر بحث است.

فصلی نیز به بررسی تأثیر استعمار، جنگ و شورش‌های تجزیه‌طلبانه بر تقویت گرایش‌های اقتدارطلبی، تمرکزگرایی، یکسان‌سازی قومی و در نتیجه تضعیف روند ملت‌گرایی اختصاص دارد.

پاسخ موافق کودتا و استبداد رضاشاهی به دعوت این سه گرایش و سرکوب ظرفیت‌های ملت‌گرایی مطالبی هستند که در کنار اصلاحات مدرنیستی این دوره، محتوای اصلی واپسین فصل کتاب را تشکیل می‌دهند.

کتاب «ایرانیت، ملیت، قومیت» در ۸۲۴ صفحه، با شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان از سوی انتشارات جهان کتاب منتشر شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز