نمایش «آخرین انار دنیا» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی در پنجمین شب اجرای خود در حالی که با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد، مورد تمجید و تحسین برخی از هنرمندان حاضر در سالن قرار گرفت.

به گزارش مرورنیوز، نمایش «آخرین انار دنیا» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی که از 25مهر در سالن سایه تئاترشهر روی صحنه رفته، شب گذشته میزبان هنرمندانی نظیر آرش سنجابی (مترجم رمان آخرین انار دنیا)، افسانه ناصری (بازیگر سینما و تلویزیون)، افسانه زمانی، غلامرضا عربی و سامان خلیلیان (کارگردان تئاتر) بود که با تحسین فراوان این هنرمندان مواجه شد.

افسانه ناصری که از تماشای نمایش هیجان‌زده بود، گفت: «فکر می‌کنم بازیگران نمایش «آخرین انار دنیا» به اندازه پنج یا شش تئاتر انرژی صرف کردند و من مدام نگران آنها بودم، چون در میزانسن‌های عجیب و غریب پرتاب می‌شدند به این‌سو و آن‌سو. به نظرم اجرای این گروه فوق‌العاده و ریتم نمایش عالی بود».

این بازیگر سینما و تلویزیون ضمن بیان «خسته نباشید» به گروه اجرایی، افزود:«من اصولاً نمایش‌هایی را که تِم جنگی یا سیاسی دارد، خیلی دوست دارم. این نمایش هم ترکیبی از مفاهیم مختلف بود که خیلی کار را جذاب می‌کرد و اصلاً تک‌ بُعدی نبود. من هرگز در طول اجرا خسته نشدم و خیلی لذت بردم».

همچنین آرش سنجابی ـ مترجم رمان آخرین انار دنیا ـ درباره اجرای نمایش گفت: «به نظرم اجرای یک نمایش با فضای رئالیسم جادویی روی صحنه، خیلی مبهم است و شما نمی‌توانید هیچ تصوری داشته باشید. فکر می‌کنم امشب توانستم یک کار رئالیسم جادویی ببینم. کار همان‌طور که ابراهیم پشت‌کوهی در صحبت‌هایش اشاره کرده بود، بیش‌تر کار خودش است تا نوشته بختیار علی. ابراهیم با هوش و درایت بالای خود، یکسری جوان بسیار انرژیک و آینده‌دار را اطراف خود جمع کرده و طوری آنها را در درون «آخرین انار دنیا» حل کرده که همه از آن لذت می‌برند».

این مترجم ادبیات کُردی اضافه کرد: «پرسش مهم من در برخورد با نمایش «آخرین انار دنیا» اینست که آیا اگر کسی هم رمان را نخوانده باشد، می‌تواند به تنهایی ارتباط بین شخصیت‌ها و فضای داستان را درک بکند یا نه؟ من فکر می‌کنم او هم می‌تواند از اجرای خوب بچه‌ها و صحنه‌ها حظ ببرد. در مجموع باید بگویم مستقل از این‌که من مترجم این داستان باشم یا نباشم، یکی از بهترین تئاترهای سال‌های گذشته را دیدم و به عنوان یک مخاطب خیلی لذت بردم».

نمایش «آخرین انار دنیا» از نخستین شب اجرا تا کنون، میزبان هنرمندانی مانند لوریس چکناواریان، رویا نونهالی، جهانبخش سلطانی، احمد طالبی‌نژاد و یارتا یاران بوده است.

نمایش «آخرین انار دنیا» اقتباسی از رمان مشهوری به همین نام نوشته بختیار علی، نویسنده نامدار کُردزبان است. در این نمایش محمد سایبانی، حسین اصیلی، الهام اسکندری، بهنام پانیزه، سارا شاهی، میراث پری‌دار، سعید عیسایی، وحید فراهانی، الناز امینی و فاطمه احسان‌فر بازی می‌کنند.

نمایش «آخرین انار دنیا»،کاری از گروه تئاتر «تی‌تووَک»، روایتی متفاوت و نو از تقابل جنگ و عشق و در ادامه آثار پیشین ابراهیم پشت‌کوهی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز