مدرسه تئاتر سه نقطه برای نخستین بار در ایران با مدیریت علی پور عیسی بخش تخصصی «پرورش متن» را راه‌اندازی می‌کند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از امور ارتباطات رسانه‌ای و روابط عمومی تماشاخانه و مدرسه تئاتر سه نقطه علی پورعیسی با اعلام این خبر افزود: بخش تخصصی پرورش متن، نخستین دپارتمان اینگونه در ایران است در حالی که چنین بخش‌ها یا گروه هایی در شمال آمریکا سابقه‌ای طولانی دارند. هدف این بخش تخصصی ایجاد یک پایگاه مرجع و قابل اطمینان برای نویسندگان، کارگردانان، مترجمان و تهیه‌کنندگان است تا هر هنرمند به نسبت سلیقه و خواسته خود بتواند متن نمایشی مناسبش را در این بخش تخصصی یافته و یا بتواند با پرورش آن در فرایندهای مختلف، اثری درخور و شایسته تولید کند.

علی پور عیسی ادامه داد: از خدماتی که در بخش تخصصی پرورش متن مدرسه تئاتر سه نقطه ارائه می‌شود می‌توان به پرورش نمایشنامه های جدید که به صورت تخصصی روی دراماتورژی متن جدید متمرکز است، مشاوره به ایده، طرح و متن کامل تا نمایشنامه‌خوانی و تحلیل‌های مختلف متن و بررسی شیوه‌های گوناگون اجرایی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال اگر متنی قدیمی است از مدل‌های مختلف دراماتورژی اثر قدیم بهره می‌بریم تا اقتباس و به روزرسانی به بهترین نحو صورت گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: یکی دیگر از خدمات بخش تخصصی پرورش متن مدرسه تئاتر سه نقطه ارائه متن اصلی انگلیسی به هنرمند و یا مترجم و سرپرستی ترجمه برای تولید متن برگردان است. همچنین مشاوره برای تولید متن و اجرای آثار نمایشی از دیگر آثار هنری مانند نقاشی و... از خدمات دیگر این بخش تخصصی به شمار می‌رود.

علی پورعیسی تنها فارغ التحصیل دراماتورژی در ایران، دارای مدرک دکترای تخصصی MFA دراماتورژی و نقد دراماتیک دانشگاه ییل (آمریکا) و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

بر پایه این گزارش اطلاعات تکمیلی و خدمات مشاوره‌ای و اجرایی بخش تخصصی پرورش متن مدرسه تئاتر سه نقطه به همراه آغاز به کار رسمی این بخش به زودی اعلام می‌شود.

«شکسپیر عشق 2001 » به فستیوال بین‌المللی تئاتر «بلاروس» راه یافت

نمایش «شکسپیر عشق ۲۰۰۱» نوشته میلاد اکبرنژاد و کارگردانی عباس اقسامی به بخش اصلی فستیوال بین‌المللی تئاتر بلاروس راه یافت.

عباس اقسامی با اعلام این خبر افزود: فستیوال بین‌المللی تئاتر بلاروس از سوم تا دهم آذرماه امسال در دو بخش دانشگاهی و حرفه‌ای برگزار می‌شود و در این دوره میزبان 26 نمایش از کشورهای مختلف است که «شکسپیر عشق 2001» نیز به عنوان نماینده ایران در این رویداد تئاتری و در بخش حرفه‌ای حضور پیدا می‌کند. که البته با توجه به لزوم تامین هزینه‌های ترانسفر توسط گروه در صورتی که رایزنی‌های صورت گرفته با برخی متولیان فرهنگی کشور مثبت و هزینه مربوطه تامین شود، گروه قادر به حضور در این فستیوال خواهد بود.

وی تصریح کرد: «شکسپیر عشق 2001» سال گذشته نیز در فستیوال بین‌المللی تئاتر اسپانیا حضور داشته اما متاسفانه تاکنون شرایط برای اجرای عمومی این اثر در داخل کشور فراهم نشده است.

به گفته اقسامی، نمایش مذکور یک نمایش کمدی موزیکال و اثری پارودیک بر اساس رومیو و ژولیت شکسپیر است و افشین زارعی، سلمان خطی، علی تقی زاده، سامان خلیلیان،حسین جمالی، مهدی حاجیان و آرام خلخالی به عنوان بازیگران و سحر ابراهیمی مهر در مقام دستیار کارگردان و برنامه‌ریز در این نمایش 50 دقیقه‌ای حضور دارند.

این گروه اجرایی در سال ۹۳ نیز با نمایش «تردید نکن هوراشیو» در فستیوال بین‌المللی تئاتر پرتغال حضور داشته و پیش از این نیز در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر در کشورهای هند، مالزی ،فرانسه، ارمنستان و لهستان شرکت کرده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز