مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: «آموزش و پرورش در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی برنامه‌هایی از قبیل برگزاری مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی، تجلیل از نویسندگان و مولفان دانش آموز و معلم صورت می‌دهد، و برخی از برنامه‌های این وزارتخانه بر هفته کتاب متمرکز است.»

به گزارش مرور نیوز، مهدی علی‌اکبرزاده، مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش و از اعضای نشست شورای سیاست‌گذاری بیست و چهارمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران، در گفتگو با ستاد خبری هفته کتاب، بیان کرد: یکی از وظایف مهم ما، توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان دانش آموزان و معلمان است.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش در این راستا برنامه‌هایی از قبیل برگزاری مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی، تجلیل از نویسندگان و مولفان دانش آموز و معلم صورت می‌دهد، البته برخی از برنامه‌های این وزارتخانه بر هفته کتاب متمرکز است.

علی‌اکبرزاده یکی از این برنامه‌ها را 50 هزار نمایشگاه در 50 هزار مدرسه خواند و افزود: این نمایشگاه در سراسر کشور با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. طی فراخوان این نمایشگاه، ناشرین کتاب‌های کودک و نوجوان، از شهریور ماه برای شرکت در آن ثبت نام می‌کنند. سپس کتاب‌های تازه منتشر شده به موسسه مجری منادی تربیت ارسال، و ارزیابی شده و به معرض دید گذاشته می‌شود و پس از آن توسط نمایندگان هر استان کتاب‌های نمونه انتخاب می‌شود.

علی‌اکبرزاده عنوان کرد: از اول آبان ماه فرآیند بسته بندی و ارسال کتاب به مدارس را آغاز کردیم. حدودا کتاب‌ها پس از 10 روز به مدارس می‌رسند. این مدارس نمایشگاهی را در هفته کتاب برگزار و کتاب‌ها را به صورت تخفیف‌دار در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد. البته هیچکدام از کتاب‌‌ها بعد از برگزاری نمایشگاه مرجوع نشده و در کتابخانه مدارس باقی می‌ماند. امسال 400 ناشر در فراخوان 50 هزار نمایشگاه شرکت کرده‌اند و کتاب‌هایی که از استان‌ها خریداری شده بیش از 4 میلیارد تومان ارزش دارد.

وی مسابقات نمایشگاهی یاد یار مهربان را از دیگر برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش دانست و ادامه داد: این مسابقات با همکاری شهرداری برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: ‌اکنون آموزش و پرورش در 4 زمینه، با همکاری انتشارات منادی تربیت، انتشارات برهان، انتشارات پیوند و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسئولیت تالیف چاپ و انتشار کتاب‌های مناسب کودکان و نوجوانان را بر عهده دارد.

علی‌اکبرزاده اعتقاد وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر ترویج مطالعه کتاب دانست و اظهار داشت: در تمام جلسات کاری با این وزارتخانه به اتفاق نظر در برنامه‌ریزی‌ها می‌رسیم و به موقع طرح‌ها را اجرایی می‌کنیم. در سال‌های اخیر این فرآیند رو به فزونی بوده است. از طرفی 2 سال پیش تفاهم‌نامه‌ای با معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انجام اقدامات مشترک امضا شد. همچنین سال تحصیلی گذشته با همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بن دانش آموزی در میان دانش آموزان تهران توزیع شد.

وی یادآور شد:‌ در سال تحصیلی جاری بنابر استفاده از تجربه سال قبل، اعطای بن دانش آموزی به دانش آموزان سایر روستاها صورت می‌گیرد. سال تحصیلی گذشته در نمایشگاه تهران 130 هزار دانش آموز از طرف مدارس به صورت گروهی شرکت کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز