فراخوان ارسال آثار برای شرکت در پانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، ستاد برگزاری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، پانزدهمین جشنواره کتاب و رسانه را با هدف توجه بیشتر به کارکردهای رسانه در حوزه کتاب همزمان با هفته کتاب برگزار خواهد کرد. در این جشنواره با بهره‌گیری از دانش و تجربه فعالان خبره دو حوزه رسانه و کتاب، آثار رسانه‌ای انتشاریافته در زمینه کتاب و نشر بررسی خواهد شد.

شمارگان کتاب و زمانی که صرف مطالعه می‌شود از جمله شاخص های توسعه انسانی، فرهنگی و اجتماعی هر جامعه محسوب می‌ شود. بدیهی است در این میان، رسانه ها با ایفای نقش های اطلاع رسانی، تحلیلی و تبیینی خود در حوزه های مربوط به «کتاب و نشر» می‌ توانند گامی موثر برای ارتقای کمیت و کیفیت این شاخص ها بردارند. به بیان دیگر انتظار می‌ رود رسانه‌ها با انتشار حرفه ای و جذاب خبر، گفت‌وگو، گزارش، یادداشت و نقد در زمینه  های مرتبط با کتاب و نشر، از یک سو سبب جلب علاقه و توجه بیشتر مخاطبان خود به مطالعه شوند و از سوی دیگر با فراهم آوردن بستری برای طرح نقاط قوت و ضعف صنعت نشر کشور زمینه ساز رونق این صنعت شوند.

ارزیابی عملکرد رسانه‌ها در حوزه کتاب و نشر، معرفی آثار برتر رسانه‌ای در حوزه کتاب و نشر، ترویج و کمک به رشد کیفی و کمی آثار رسانه‌ای درحوزه کتاب و نشر، جلب توجه بیشتر اهالی کتاب و نشر به ضرورت برقراری رابطه با رسانه‌ها و ایجاد فضای نقد درون رسانه‌ای در زمینه کتاب و نشر به عنوان اهداف پانزدهمین  دوره جشنواره کتاب و رسانه بیان شده است.

بر اساس فراخوان اعلام شده، پانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در بخش‌رسانه‌های نوشتاری (روزنامه‌ها، نشریات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری) شامل خبر، گزارش، مقاله (یادداشت، سرمقاله، تفسیر و تحلیل و نقد) و گفت ‌و گو و بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری (تلویزیون و رادیو) شامل گزارش (با حداکثر زمان ۴ دقیقه)، گفت‌وگو (با حداکثر زمان ۶۰ دقیقه) و برنامه‌های ترکیبی (با حداکثر زمان ۹۰ دقیقه) برگزار می‌شود.

آثاری که در فاصله اول مهر ۱۳۹۴ تا پایان شهریور ۱۳۹۵ در رسانه‌های منتشر شده‌اند، می‌توانند به دبیرخانه جشنواره ارسال شوند. آثار ارسالی باید در یکی از رسانه‌های دارای مجوز در تهران یا شهرستان  منتشر شده ‌باشد.

هر فرد می‌تواند حداکثر در دو رشته شرکت کند و در هر رشته، حداکثر سه اثر خود را ارسال کند.

در بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری، ارائه گواهی پخش اثر با قید تاریخ پخش که به امضای مدیر خبر یا مدیر پخش شبکه رسیده باشد، الزامی است.

متقاضیان شرکت در جشنواره تا پایان وقت اداری ۲۵ مهر ۱۳۹۵ فرصت دارند در بخش رسانه‌های نوشتاری، هر اثر خود را در قالب سه نسخه pdf یا سه نسخه اسکن شده و در بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری، هر اثر خود را بر روی سه لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

دبیرخانه این جشنواره در تهران، خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، سرای اهل قلم خانه کتاب، طبقه سوم واقع شده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۶۶۴۱۵۲۵۴ تماس بگیرند.

مراسم پایانی  پانزدهمین  دوره جشنواره کتاب و رسانه و معرفی برگزیدگان همزمان با بیست و چهارمین  دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در آبان ۱۳۹۵ برگزار می‌شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز