معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با معاون وزیر فرهنگ اسلواکی گفت: زبان هنر زبان مشترکی است که نیاز به ترجمه ندارد و ما با تمام توان استقبال می‌کنیم که هفته‌های فرهنگی کشورهای مختلف در ایران برگزار شود و از سوی دیگر هفته فرهنگی ایران در کشورهای دیگر شکل بگیرد.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی - معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - در این دیدار بیان کرد: ویژگی ایرانی‌ها این است که دوست داریم با زبان هنر با دیگران گفت‌وگو کنیم، بهترین سفرای ما در طول دوره‌های گذشته آثار هنری بودند. ما علاقه داریم کشورمان به این صفت یعنی هنر شناخته شود که در طول هفت‌هزار سال گذشته قوام یافته است.

او در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار کرد: کشور ایران اقوام متنوعی دارد و هر کدام دارای خرده فرهنگ‌هایی هستند که با وجود اشتراکات متعدد، وجوه تمایزی با هم دارند. بازتاب این تفاوت اقلیم در آثار هنری ایران نیز دیده می‌شود، به ویژه موسیقی نواحی ما بسیار مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. ما طرحی با عنوان "شهر هنر" را در دست بررسی داریم تا هر شهر که شاخصه‌هایی دارد بتواند به عنوان مرکز فرهنگی در دوره‌ای معرفی شود و این کار ظرفیت خاصی در سایر شهرها ایجاد می‌کند.

کونراد ریگو - معاون وزیر فرهنگ اسلواکی - نیز در این دیدار گفت: اینجا هستیم تا روابط فرهنگی دو کشور را استحکام دهیم، زیرا فرهنگ ابزار خوبی برای ارتقای روابط دو کشور است. خوشحالیم که هفته فرهنگ اسلواکی در ایران برگزار می‌شود و از وزارت فرهنگ ایران تشکر می‌کنم که این امکان را در اختیار ما گذاشت تا بتوانیم در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری روابط خود را گسترش دهیم.

معاون وزیر فرهنگ اسلواکی با استقبال از حضور هنرمندان ایرانی در کشور اسلواکی افزود: در جلسه‌ای که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برگزار کردیم نقاط مشترکی میان وزارتخانه دو کشور پیدا کردیم که باعث می‌شود همکاری‌های آینده بهتر شکل بگیرند. ما در بیست و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و اسلواکی و بیست و پنجمین سالگرد استقلال اسلواکی در ایران هستیم و این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم.

کونراد ریگو با اشاره به اینکه اسلواکی کشور کوچکی است، اعلام کرد: با وجود اینکه اسلواکی کوچک است اما فرهنگ‌های مختلف در کشور ما وجود دارد. به همین دلیل درک می‌کنم که در کشور بزرگ شما تا چه حد تنوع فرهنگ و آثار هنری وجود دارد. ما نیز طرحی داریم که از سال 2019 آغاز می‌شود و هر سال یک شهر متولی فرهنگی کشور خواهد بود. در این راستا می‌توانیم همکاری‌های بیشتری با شهرهای مختلف ایران داشته باشیم. این گفت‌وگو در ادامه تفاهم نامه وزاری فرهنگ ایران و اسلواکی است و امیدواریم گفت‌وگوها در برنامه‌های آینده اجرایی شود.

لوبومیر گولیان- سفیر جمهوری اسلواکی در تهران- هم در این دیدار گفت: ایران تنوع فرهنگی بسیاری دارد و اسلواکی به دنبال نقاط عطف و فرهنگی و هنری با ایران است تا آنها را تقویت کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز