وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دولت ها نمی توانند تصدی گری حوزه فرهنگ را داشته باشند زیرا دولت ها روزی می روند و آنچه فرهنگ یک کشور را حفظ می‌کند مردم هستند، گفت:مردم از دل این انجمن ها بیرون می آیند و می توانند فرهنگ کشور را حفظ کنند.

به گزارش مرور نیوز، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته در نخستین مجمع عمومی انجمن های ادبی ایران و آیین پایانی دومین جایزه ملک الشعرای بهار در مجتمع آدینه گفت: انجمن های ادبی به عنوان یکی از قدیمی ترین نهادهای مدنی تاریخ کشور از جایگاه مهمی برخوردار بوده و با توجه به اینکه انجمن ها خاستگاه زبان و ادبیات فارسی در کشور هستند، بخشی از دانشکده زبان و ادبیات فارسی را وامدار انجمن های ادبی تاریخی هستیم.

وی ادامه داد: تاکنون انجمن های ا‌دبی به مثابه یک تاریخ کهن و پرنشاط عمل کرده اند، بنابراین باید از آنها به عنوان نهاد اجتماعی کهن بهره کافی ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در شکل سنتی انجمن های ادبی قالب آمرانه وجود داشت، به طوری که انجمن های ادبی تحت حاکمیت دولتی باشند. البته این امر می تواند اجماع و شناسایی را در پی داشته باشد ولی ممکن است انجمن های ادبی را به مخاطره بیندازد.

صالحی یادآور شد: مسیری که انجمن های ادبی تا کنون طی کرده اند آهسته اما منظم بوده که بعد از آن شاهد شکل گیری جایزه بهار بوده ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: از طریق جایزه ملک الشعرای بهار می توان از انجمن های خلاق و صاحب ایده های نو تجلیل و با آنها ارتباط برقرار کرد تا به سمت خلاء نروند.

صالحی بابیان اینکه انجمن های ادبی ایران یک نهاد فراگیر است که البته تا مرحله پایانی آن‌گام های جدی مانده است، بیان کرد: بیش از ۶۰۰ انجمن با شناسه ثبت شده است.

وی افزود:ما در حوزه سینما، موسیقی و تئاتر دارای خانه های مرتبط هستیم اما ادبیات که مهمترین و گوهری ترین عنصر فرهنگی است این امکان را نداشت و امروز قدم های آهسته اما مطمئن به سوی انسجام انجمن های ادبی ایران برداشته ایم.

صالحی تاکید کرد: در کنار ساختارهای شکل گرفته در انجمن های ادبی ، باید انجمن ها به عنوان یک نهاد مدنی که گوهر و‌ چراغ ایران زمین است پیش بروند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دولت ها نمی توانند تصدی گری حوزه فرهنگ را داشته باشند زیرا دولت ها روزی می روند و آنچه فرهنگ یک کشور را حفظ می‌کند مردم هستند، ادامه داد:مردم از دل این انجمن ها بیرون می آیند و می توانند فرهنگ کشور را حفظ کنند.

صالحی بابیان اینکه فرهنگ این سرزمین را پایتخت حفظ نکرده است بلکه تمام این ملت فرهنگ کشور را حفظ کرده اند، گفت:پس تمام استان ها و هیجانات آنها باید مثل پایتخت نشین ها دیده شود.

وی با بیان اینکه اگر از تصدی گری دولتی دور شویم و کار را به مردم واگذار کنیم اتفاقات مبارک رخ خواهد داد، ادامه داد: نهاد مدنی باید مدنی بماند اما اگر نام مدنی را داشته باشد و در عین حال وابستگی به دولت داشته باشد ممکن است هویت لازم را به دست نیاورند.

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مراسم درباره مجمع عمومی انجمن های ادبی گفت: انجمن ادبی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت است و امید است این مسیر به خوبی پیش رود.

در ‌پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دختر ملک الشعرای بهار و مرحوم امیرحسین فردی نویسنده و بزرگ انجمن دار ادبیات انقلاب اسلامی و همچنین انجمن های ادبی منتخب تجلیل شد.

همچنین مراسم تکریم غلامرضا طریقی رئیس انجمن ادبی اردیبهشت به عنوان دومین رئیس مجمع عمومی انجمن های ادبی ایران در این دوره از انتخابات انجمن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز