کتاب‌فروشی آینده در ادامه برگزاری نشست‌های ویژه چهره‌های فرهنگی داخلی و خارجی، سراغ پیترو دلاواله و مجید ملانوروزی می‌رود.

به گزارش مرورنیوز، شب پیترو دلاواله چهارشنبه دوازدهم آبان ساعت پنج بعد ازظهر در کانون زبان فارسی برگزار می‌شود. در این مراسم سفیر ایتالیا در تهران (مائور کنجاتوری)، پروفسور کارلو چرتی، محمود بهفروزی، سیدعلی آل‌داود، مهشید اسماعیلی درباره دلاواله و عصری که زندگی کرد و خاطرات او از سفر به ایران سخنرانی خواهند کرد.

پیترودلاواله در یازدهم آوریل 1586 در خانواده‎ای اصیل و قدیمی در شهر رم متولد شد و دوران کودکی خود را در این شهر سپری کرد. حدود 1611 به شهر ناپل رفت و در آنجا در جرگه خادمین مسیح درآمد.

وی در 1614 بر اثر تشویق دوست دانشمند خود تصمیم به مسافرت به مشرق زمین می‎گیرد و با کشتی از ونیز راهی قسطنطنیه می‎شود. پس از حدود یک سال اقامت در آنجا راهی مصر شده از طریق صحرای سینا به فلسطین می‎رود و پس از دیدن اورشلیم به دمشق و حلب و سرانجام به بغداد مسافرت می‎کند. از آنجا به قصد بازدید از تمدن بابل راهی حله شده و سپس به بغداد بازمی‎گردد و در این بازگشت است که با دختری جوان از آسوریان ازدواج می‎‎کند.

طبق گزارش خود دلاواله، در تاریخ ژانویه 1617 برابر با 25 ماه ذیحجه سال 1205ه. ق به اتفاق همسر و چند تن از ملازمان و خدمتکاران عازم ایران می‎شود و از راه همدان و گلپایگان به اصفهان می‎رود. در آن زمان شاه عباس صفوی در اصفهان نبود و به همین علت بعد از مدتی اقامت در شهر اصفهان در ژانویه 1618 از راه کویر و فیروزکوه به مازندران می‎رود و بالاخره در شهر اشرف شاه عباس او را به حضور می‎پذیرد و مذاکراتی بین آنان درمی‎گیرد که دلاواله به تفضیل آن را در سفرنامه‎اش شرح می‎دهد.

شاه عباس از همان ابتدا با جهانگرد ایتالیایی با مهربانی تمام رفتار می‎کند و همین امر موجب می‎شود که او مدتها در دربار ایران بماند و در سفر و حضر شاه را همراهی کند.

دیدار و گفت و گو با مجید ملانوروزی

نشست این هفته کتابفروشی آینده (پنجشنبه سیزدهم آبان‌) اختصاص یافته به گفت و گو با مجید ملانوروزی که در حال حاضر مدیر کل هنرهای تجسمی و ریاست موزه هنرهای معاصر را در عهده دارد. وی پیش از این نیز در سمت‌‌های فرهنگی و هنری مسولیت‌هایی داشته و مقالاتی در عرصه‌ هنرهای تجسمی و نقد منتشر شده است.

او تحصیل کرده دانشکده هنرهای زیبا بوده و در دوران مدیریت ایشان در موزه تحولات مهمی صورت گرفت که هنوز ادامه دارد.

دیدار و گفت و گو با مجید ملانوروزی نیز پنجشنبه سیزدهم آبان از ساعت نه صبح الی یازده با همکاری بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و مجله بخارا در کتاب‌فروشی آینده به آدرس خیابان ولی عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب پلاک 12 برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز