معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد در نخستین جشنواره شیخ طبرسی و اختتامیه بیست و یکمین دوره مسابقات قرآن و عترت که با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس و هیات امنا و دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد اعلام کرد: برگزیدگان مسابقات قرآن و عترت به جشنواره ملی دانشجویان معرفی می‌شوند.

به گزارش مرور نیوز، سیدطه هاشمی در آغاز این مراسم ضمن خیر مقدم به حاضرین، قرآن پژوهان، قاریان و حافظان قرآن، با اشاره به دیدار خود با آیت الله هاشمی رفسنجانی در مهر 92 و تاکید ایشان بر پرداختن به مباحث عمیق و پژوهش‌های بنیادین قرآن و عترت در دانشگاه‌ها گفت: از همان زمان، حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و بعدها که حوزه دانشجویی هم بدان اضافه شد، تصمیم بر این شد که به مباحث بنیادی‌تر و توسعه پژوهش‌های قرآن و مکتب اهل بیت (ع) نیز پرداخته شود.

طه هاشمی تأکید کرد: فعالیت های قرآنی در دانشگاه آزاد اسلامی که حجم آن در مقایسه با سایر فعالیت‌ها بیشتر است، همه برای خداست چرا که به خدا و قیامت و تمامیت اسلام معتقدیم. اسلام، دین نجات بشریت است و اگر به درستی فهمیده شود و بر پایه مقتضیات زمان و مکان، مفاهیم قرآن و آموزه‌های مکتب اهل بیت عرضه شود، در صف اول مخاطبان آن، دانشمندان، استادان و دانشجویان خواهند بود.

وی با بیان اینکه آنچه امروز بر سر اسلام و قرآن می‌آید، نتیجه کج فهمی از قرآن و آموزه‌های گران‌سنگ مکتب اهل بیت (ع) است، افزود: امروز بیش از هر زمان دیگر مسئولیم در سطح دانشگاه‌ها به صورت گسترده به مباحث قرآنی بپردازیم. در حقیقت، اسلام ناب و خالص را بدون پیرایه‌های متحجرین و قشری‌نگرها بشناسیم و بشناسانیم.

طه هاشمی به گسترش فعالیت های قرآنی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: طرح‌های پژوهشی بزرگی نظیر علم در محضر قرآن، سبک زندگی که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده، اخلاق حرفه‌ای و اهتمام به شناخت مباحث اجتماعی قرآن و عرضه آن که همگی با استفاده از توان علمی استادان و محققان این دانشگاه در دست انجام است، در حقیقت در راستای انجام وظیفه ای است که بر عهده ما گذاشته شده است.

وی با مروری بر ماهیت جشنواره شیخ طبرسی-و جایزه علامه طباطبایی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به منظور حمایت از مطالعات بنیادی و توسعه کیفی پژوهش‌ها و مطالعات قرآنی، آثار مکتوب قرآنی شامل کتاب، پایان‌نامه و مقاله‌های قرآنی و طرح‌های پژوهشی را بررسی کرد و برای جمع آوری و انتخاب برترین آثار قرآنی انتشار یافته توسط دانشگاه آزاد اسلامی در 30 سال گذشته (1363- 1393)، کمیته ای متشکل از استادان حوزه و دانشگاه تشکیل شد.

طه هاشمی افزود: این جشنواره از این پس به صورت پیوسته و دو سالانه توسط پژوهشکده قرآن و عترت برگزار خواهد شد.

جایزه علامه طباطبایی

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه همزمان با برگزاری جشنواره شیخ طبرسی، جایزه‌ای تحت عنوان «جایزه علامه طباطبایی (ره)» به یکی از شخصیت‌های برجسته قرآنی تعلق می گیرد، اظهار داشت: در این دوره، جایزه علامه طباطبایی، به پاس مجاهدت‌های فراوان در تألیف تفسیر ارزشمند و ماندگار تفسیر راهنما و همچنین فرهنگ قرآن به آیت الله هاشمی رفسنجانی تعلق می گیرد.

طه هاشمی در ادامه به تشریح فرآیند انتخاب برگزیدگان پرداخت و گفت: طی فراخوان نخستین دوره جشنواره، بیش از 2000 اثر قرآنی از اعضای هیأت علمی دانشگاه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. در مرحله اول، 230 پایان نامه، 75 کتاب، 122 مقاله و 12 طرح پژوهشی واجد شرایط برای ارزیابی شناخته شد و به مرحله دوم راه یافت. کمیته داوری بر اساس شاخص های تعیین شده، در تیر 95 آثار راه یافته به مرحله دوم را بررسی کرد و 21 کتاب، 16 پایان نامه، 10 مقاله و 5 طرح پژوهشی را برای راهیابی به مرحله سوم (نهایی) انتخاب کرد.

وی افزود: کمیته داوران در آبان سال جاری جلسه نهایی انتخاب آثار را برگزار کرد و با بررسی دقیق آثار، 4 کتاب، 1 پایان‌نامه و 2 مقاله را به عنوان آثار برگزیده انتخاب کرد که در مراسم اختتامیه جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

معرفی شاخص های انتخاب آثار

هاشمی به شاخص‌های انتخاب آثار اشاره کرد و گفت: جدید و مفید بودن موضوع مورد تحقیق، برخورداری از نتایج و دستاوردهای جدید، قوت علمی مباحث و تحلیل محتوا، استفاده از منابع معتبر و... از مهمترین شاخص های انتخاب آثار به شمار می آید.

هاشمی با بیان اینکه از جمله اقدامات تبلیغی و ترویجی دانشگاه برای توسعه فرهنگ قرآن و عترت، برگزاری مسابقات بوده است، گفت: مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1372 تاکنون در 2 بخش کتبی و شفاهی همراه با جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی و در 3 رده استادان دانشجویان و کارکنان برگزار می‌شود.

وی افزود: بیست و یکمین دوره مسابقات کتبی و شفاهی با شرکت بیش از 120 هزار استاد، دانشجو و کارمند دانشگاه در 14 رشته مختلف برگزار شد که طی آن 12 استاد و 30 دانشجو برگزیده شدند.

وی در ادامه اظهار داشت: در هر رشته (حفظ، قرائت و ترتیل) 3 نفر از برگزیدگان مسابقات دانشجویان، به جشنواره ملی دانشجویان اعم از دولتی و غیر دولتی که 20 تا 23 آبان برگزار می شود، معرفی خواهند شد. مرحله نهایی ششمین دوره مسابقات کارکنان دانشگاه نیز در آذر سال جاری به میزبانی استان هرمزگان دانشگاه آزاد بندر عباس برگزار خواهد شد.

طه هاشمی در پایان گفت: آیین نامه بیست و دومین دوره مسابقات کتبی، شفاهی هنر ادبیات دینی و فرهنگی و پژوهشی در حال بازنگری است که به زودی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ خواهد شد.

دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد نیز در این مراسم طی سخنانی با تاکید بر اینکه بحث‌های قرآن و عترت در دانشگاه جایگاهی خوبی پیدا کرده است، گفت: بیش از 500 کانون قرآن و عترت در همه واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور راه‌اندازی شده و اساتید، کارکنان و دانشجویان استقبال خوبی برای حضور در این کانون‌ها به عمل آوردند و مخاطبان اصلی قرآن قرار گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به جمله‌ای از آیت‌الله طبرسی که می‌فرماید قرآن معدن همه علوم و سرچشمه همه دانش است، تصریح کرد: این کتاب آسمانی تنها برای عوام حاصل نشده است بلکه کتابی هدایت و کاملا علمی برای همه مردم است و لازم است دانشگاهیان به طور عمیق و بنیادی با این کتاب هدایت آشنا شوند.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین افزود: سال گذشته در جشنواره کانون‌های قرآن و عترت که در بروجرد برگزار شد شرکت کردم و در این جشنواره تاکید بر این شد که همه اقشار و دانشگاهیان باید به طور عمیق با قرآن آشنا شوند و برخورد با قرآن در دانشگاه‌ها باید علمی و عمیق باشد که در این زمینه لازم است جلسات علمی با حضور دانشمندان رشته‌های مختلف قرآن‌پژوهشی در مورد مقولات پیچیده و عمیق این کتاب برگزار شود.

دکتر میرزاده در پایان خواستار برگزاری کرسی‌های تفسیر قرآن از سوی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد شد و گفت: برپایی چنین کرسی‌های تفسیر قرآن موجب می‌شود که دانشجویان به طور عمیق، بنیادی و ریشه‌ای با مباحث قرآن آشنا شوند.

در این مراسم جایزه ویژه نخستین جشنواره شیخ طبرسی با حضور دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد، حجت‌الاسلام دکتر سیدطاها هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه و برخی از مسوولین و علمای قرآن به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دلیل کتاب تفسیر راهنما و فرهنگ قرآن اهدا شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز