مهرداد اسکویی برای ساخت مستند «رویاهای دم صبح» از سوی جوایز انجمن بین‌المللی مستند، یک جایزه سینمایی دریافت خواهد کرد.

به گزارش مرور نیوز، مسوولان برگزاری جوایز انجمن بین‌المللی مستند (IDA) همزمان با اعلام نامزدهای این رویداد سینمایی در سال 2016 از اعطای جایزه «پار لورنتز» به مهرداد اسکویی فیلم‌ساز ایرانی برای ساخت مستند «رویاهای دم صبح» خبر داد.

مهرداد اسکویی تاکنون برای این مستندش، علاوه بر دریافت جایزه «عفو بین‌الملل» از شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، توانست جایزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمریکا با عنوان «ترو ویژن اوارد» را به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦ جهان از آن خود کند و در ادامه‌ موفقیت‌های بین‌المللی خود جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم «الهام بخش» را از جشنواره فول فریم آمریکا دریافت کند.
وی پیش‌تر در جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم مستند و در جشنواره سینما حقیقت، جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «رویاهای دم صبح» دریافت کرده بود.

«رویاهای دم صبح» اخیرا جایزه بهترین مستند بلند جشنواره «هات اسپرینگز» آمریکا و همچنین جایزه معتبر بهترین فیلم مستند جشنواره لندن را نیز کسب کرده است و در دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک نیز در بخش بهترین مستند نامزد کسب جایزه است.

مستند بلند «رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.

اما امسال در بخش بهترین مستند بلند جوایز انجمن بین المللی مستند که از مهمترین جوایز در عرصه سینمای مستند محسوب می‌شود، شش فیلم شامل «سیزدهمین» ساخته «آوا دو ورنای»، «فیلمبردار» از «کریستین جانسن»، «آتش در دریا» به کارگردانی «جیانفرانکو روسی»، «من سیاه ت نیستم» ساخته «رائول پک»، «اُ.جی.: ساخت امریکا» از «ازرا ادلمن» و همچنین «وینر» به کارگردانی مشترک «جاش کرگمن» و «الیس استینبرگ» برای کسب جایزه رقابت خواهند کرد و احتمال فراوان برنده اسکار بهترن مستند نیز یکی از همین 6 فیلم خواهد بود.

فیلم «سیزدهمین» ساخته «آوا دو ورنای» برای اولین‌بار به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم نیویورک به روی پرده رفت و به این موضوع می‌پردازد که چرا آمریکا بیشترین تعداد زندانی را در جهان دارد و چرا اکثر این زندانیان سیاه پوست هستند، عنوان فیلم نیز به متمم 13 قانون اساسی آمریکا اشاره دارد که به غیرمجاز بودن برده‌داری در این کشور تاکید می‌کند.

فیلم «آتش در دریا» ساخته «جیانفرانکو روسی» با اولین نمایش در جشنواره فیلم برلین جایزه خرس طلای بهترین فیلم را از آن خود کرد و امسال نماینده سینمای ایتالیا در بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار است، این فیلم در جزیره «لامپدوسا» در مدیترانه ساخته شده، تصویری گویا از هزاران مهاجر بی‌پناه ارائه می‌دهد که هر ساله با ورود به این جزیره در تلاش هستند وارد کشورهای اتحادیه اروپا شوند و بسیاری در این راه جان خود را از دست می‌دهند. «روسی» که برای ساخت این مستند چندین ماه را در جزیره لامپروسا گذرانده، تصویری از ریتم زندگی روزانه نیز در روستاهای قدیمی این مکان و کمک افراد بومی به مهاجران نیز ارائه داده است.

مستند «فیلمبردار» ساخته «کریستین جانسن» که پیش از این جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم مستند شفیلد انگلستان را از آن خود کرده بود درباره زندگی هنری خود «کریستین جانسن» در عرصه فیلمبرداری است. «جانسن» که خود ساخت این مستند را بر عهده داشته است، فیلمبرداری مستند برنده اسکار «سیتیزن‌فور» ساخته «لورا پواترس» و مستند معروف «جنگ نامزئی» به کارگردانی «کربی دیک» را بر عهده داشته است.

«من سیاه تو نیستم» ساخته «رائول پک» نیز کاوشی در یک داستان فاش نشده بر اساس یادداشت‌های «جیمز بالدوین» درباره زندگی و ترور «مدگار اورس»، «مالکوم ایکس» و «مارتین لوترکینگ» است و مستند «اُ.جی.: ساخت امریکا» از «ازرا اِدلمن» به بررسی نژاد و سلبریتی در آمریکا در خلال داستان «اُ.جی سیمپسون» می‌پردازد.

مستند «وینر» به کارگردانی مشترک «جاش کرگمن» و «الیس استینبرگ» نیز به روایت ظهور و سقوط «آنتونی وینر» سیاست‌مدار آمریکایی و نماینده سابق مجلس آمریکا پرداخته است.

در میان 6 فیلم نامزد در جوایز انجمن بین‌المللی مستند فیلم «وینر» با 1.7 میلیون دلار پرفروش ترین فیلم در اکران بوده است.

سال گذشته مستند تحسین شده «نگاه سکوت» به کارگردانی «جاشوا اوپنهیمر» جایزه اول جوایز انجمن بین‌المللی مستند را از آن خود کرد.

مراسم اعطای جوایز این رویداد سینمایی روز 9 دسامبر در استودیو پارامونت در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز