رسانه ملی امسال تنهابا سه سریال که یکی از آنها در ارتباط با مضامین ماه محرم است، به استقبال ایام عزاداری اباعبدالله الحسین می رود.

گروه فرهنگی-مرور نیوز: هر سال در آستانه ماه محرم، سیمای ملی سریال هایی با مضامین مرتبط با ماه محرم تولید می کرد تا علاوه بر رسالت خود در تامین خوراک فکری مناسب برای مخاطبانش، به مناسب این ایام تلاش کند تا پیام قیام امام حسین(ع) دوباره وبه شکلی بدیع در سراسر ایران پخش شود.

در چند سال گذشته این روند با افت و خیزهایی همراه بوده اما به نظر می رسد امسال دست تلویزیون در ماه محرم خالی مانده و قرار است تنها سه سریال در شب های ماه محرم روی آنتن برود.

یکی از این سریال ها «گشت ویژه» به کارگردانی مهدی رحمانی و تهیه کنندگی سعید سعدی با بازی بازیگرانی چون حمید گودرزی، شاهد احمدلو، محمود پاک نیت، پدرام شریفی،امیر کاظمی، داریوش اسدزاده، آزیتا لاچینی، طوفان مهردادیان، مهرداد فلاحتگر، حسین سلیمانی، سوگل طهماسبی و... است که از 10 مهر به مناسبت هفته نیروی انتظامی پخش هر شبه این سریال از شبکه یک سیما آغاز خواهد شد.جالب اینجا است که به مناسبت تقارن با دهه اول محرم، چندین سکانس از این ایام و هیأت های عزاداری در این سریال دیده می شود و خود سریال ارتباطی با ماه محرم ندارد.

دیگر سریال محرم امسال «در قصه ها زندگی می کنند» است که به کارگردانی داود بیدل و تهیه کنندگی محمد هادی پروین با بازی بازیگرانی چون جمشید مشایخی، فرخ نعمتی، حسن جوهرچی، امید زندگانی، مهدی امینی خواه، مریم کاویانی، شهرام عبدلی، افشین سنگ چاپ، مجید واشقانی، امیر محمد زند، متین ستوده، رامین راستاد، سروش جمشیدی، اتابک نادری، مهری آل اقا، نسیم ادبی، گیتی قاسمی، نسرین نکیسا، حمید ابراهیمی، نیلوفر شهیدی، شهرزاد کمال زاده، سپیده خداوردی و بهار ارجمند است که از شبکه دو پخش می شود و در هر قسمت آن داستانی مرتبط با سبک زندگی ایرانی-اسلامی و مرتبط با مسائل اجتماعی دارد که این خلاصه داستان مخاطب را به یاد سریال«شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» (نسخه ایرانی سریال ترکی«کلید اسرار») می اندازد.

دیگر سریال شب های محرم امسال سریال «نفس شیرین» به کارگردانی سیامک خواجه وند و به تهیه کنندگی کیان بابائیان با نگارش محمود اصلانی و همکاری مصطفی امجدی و همچنین مشاور پزشکی دکتر قبادی، پیرامون موضوع «نفس» و اهدای عضو، برای شبهای دهه اول محرم آماده می شود و با حضور بازیگرانی چون؛ علیرضا جلالی تبار، نیما شاهرخ شاهی، فخرالدین صدیق شریف، کیمیا بابائیان، سارا منجزی، شهین تسلیمی، زهره حمیدی، مریم معصومی، فرشاد حسینی، آرمان صورتگر، کوروش معصومی، مهدی امینی خواه، کاظم افرندنیا، غزل کرمعلی، شادی محمدپور، شهرام آریا، پژواک ایمانی، مهوش وقاری و... به روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

آخرین سریالی هم که گفته شده برای ماه محرم امسال تهیه شده است«علمدار»نام دارد که عنایت بخشی، حشمت آرمیده، سید جواد هاشمی، میرطاهر مظلومی، فلور نظری، مهران رجبی، گلناز خالصی، مینا نوروزی، مرتضی اکبری و... از بازیگران این مجموعه هستند که با نقش آفرینی خود در این سریال پیوند روایت عاشقانه شهدای مدافع حرم و فرهنگ عاشورایی را جلوی دوربین می برند.

این سریال به تهیه کنندگی زهرا جامی و جعفر موحد و کارگردانی شهرزاد سالمی،داستان  نوجوانانی هستند که با عشق به امام حسین و ائمه اطهار (ع) جای خالی پدران شهید مدافع حرم خود را پر کرده و در جهت برگزاری تعزیه در محرم تلاش می کنند تا پرچم پدرانشان را برافراشته نگه دارندو هنوز مشخص نیست این سریال از کدام شبکه پخش خواهد شد.

همانگونه که مشخص است به جز سریال «علمدار»که داستان آن به شکل غیر مستقیم در مورد مدافعان حرم است،به نظر می رسد هیچکدام از دیگر سریال های تلویزیون که قرار است در دهه اول ماه محرم پخش شوند،تناسبی با فضای این ماه و پیامی که لازم است به مخاطبان خود برسانند ندارند و در ایامی که لزوم فعالیت تبلیغاتی خوب در رسانه ملی بیش از پیش حس می شود،به نظر می رسد رسانه ملی در این زمینه کم کاری کرده است.

پخش سریال هایی مثل«شب دهم»(حسن فتحی)یا«مختارنامه»(داوود میرباقری)در سالهای گذشته از سیمای ملی تواناییهای این سازمان را در جذب مخاطب نشان داده اما به نظر می رسد زنگ های خطر برای این سازمان در زمینه جذب مخاطب مدتی است به صدا در آمده وامید است مدیران رسانه ملی،به شکل ویژه ای به این مساله توجه کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز