روز اول جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه با حواشی کوچک و بزرگ پشت سر گذاشته شد.

به گزارش مرور نیوز، پردیس سینمایی ملت که همانند سال گذشته علیرغم انتقاد‌های فراوان اهالی رسانه باز هم به عنوان محل سینمای رسانه برگزیده شده بود، در اولین روز از جشنواره فیلم فجر اتفاقات جالبی را به خود دید.

شروع اولین روز جشنواره فیلم فجر با اکران مستند خانه‌ای برای تو  به کارگردانی مهدی بخشی مقدم و تهیه کنندگی مهدی شامحمدی بود که روایتگر قصه‌ای غم انگیز از سرطان بود. کارگردان و تهیه کننده این فیلم در نشست خبری که بعد از اکران مستند برگزار شد، اذعان داشتند که برای ساختن مستندی متفاوت با نگاه به مرگ تلاش کرده بودند و تلخی فیلم هم برایشان قابل پیش بینی بوده است. مجری روز اول نشست‌های خبری فرزاد حسنی بود که از اوایل روز در سال‌های نمایش حاضر و در کنار اهالی رسانه تماشاگر اکران فیلم‌ها می‌شد.

اما شاید مهمترین اتفاق روز اول جشنواره نرسیدن فیلم تختی  به اکران ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه بود که منجر شد، مسئولان سینما رسانه فیلم «معکوس» را جایگزین این فیلم در این سانس نمایش کنند. فیلم جدید پولاد کیمیایی در مقام کارگردان (معکوس) طبق جدول قرعه کشی شده، قرار بود در سانس آخر و در ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به نمایش درآید، اما این جابه جایی منجر شد تا خود عوامل فیلم در سینما حاضر نباشند و فیلمشان بدون حضور آن‌ها به نمایش درآید.

پس از نمایش این فیلم به دلیل نبود عوامل و کارگردان در سینما نشست خبری آن هم به بعد از اکران فیلم سوم، یعنی «سال دوم دانشکده من» منتقل شد. سانس سوم روز گذشته به اثر جدید رسول صدرعاملی (سال دوم دانشکده من) اختصاص یافته بود که با انجام تشریفات و استقبال از آن‌ها مقابل دوربین عکاسان به روی هر چهار پرده سینما ملت رفت.

پس از نمایش فیلم صدرعاملی نشست این فیلم برگزار شد و پس از آن هم طبق هماهنگی صورت گرفته، نشست فیلم سینمایی معکوس بلافاصله آغاز شد. در این نشست که با حضور پولاد کیمیایی کارگردان فیلم سینمایی انجام شد، کیمیایی به شدت از این اقدام جشنواره فجر در جا به جایی فیلم‌ها انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه چطور می‌شود فیلمی که آماده نیست در هیات انتخاب مورد ارزیابی قرار گرفته و به جشنواره راه پیدا کرده است، اظهار کرد: به من اعلام کرده بودند که اگر تا ۲۰ دی ماه فیلمت را نرسانی انتخاب نخواهد شد؛ ولی حالا می بینیم که برخی فیلم‌ها هنوز آماده نمایش هم نیستند.

حاشیه‌های گل درشت روز اول جشنواره فیلم فجر/ وقتی پولاد کیمیایی از اوضاع قاراشمیش جشنواره انتقاد می‌کند

کیمیایی که از این اقدام بسیار ناراحت شده بود، عنوان کرد: ما که می‌دانیم این فیلم‌ها با چه سرمایه‌هایی ساخته می‌شود، اما نمی‌خواهیم حرفی بزنیم و چیزی را برملا کنیم. پس از این نشست خبری که هنوز مشخص نبود فیلم غلامرضا تختی به اکران امشب می‌رسد یا خیر، خبری مبنی بر اینکه این فیلم امشب با کمی تاخیر در سالن‌های پردیس ملت به نمایش در می‌آید به خبرنگاران اعلام شد.

فیلم تحسین برانگیز بهرام توکلی (کارگردان) و سعید ملکان (تهیه کننده) بالاخره با کلی تاخیر و نا هماهنگی سالن‌ها در زمان شروع به روی پرده سینما رسانه رفت. فیلمی سیاه و سفید که توانسته بود جهان پهلوان تختی را به عنوان یک قهرمان به سینما معرفی کند. نکته جالب این فیلم زمان شروع نشست خبری آن پس از پایان فیلم بود.

به دلیل آنکه زمان شروع فیلم در چهار سالن سینما ملت متفاوت از هم آغاز شده بود، بسیاری از خبرنگاران که فیلم آن‌ها زودتر به اتمام رسیده بود زمان زیادی را معطل عوامل فیلم ماندند. سعید ملکان تهیه کننده این فیلم که سوژه اصلی خبرنگاران شده بود، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به مراکز مختلفی وصل است و سرمایه‌های مشکوکی را در فیلمش به کار می‌برد گفت: ترجیح می‌دهم سکوت کنم و پاسخی ندهم. نکته قابل توجه دیگر نشست فیلم سینمایی تختی حضور امیر جدیدی بازیگر کنار گذاشته شده از این فیلم بود.

نشست خبری فیلم سینمایی غلامرضا تختی تا ساعت ۲ بامداد به درازا کشیده شد. همچنین روز اول جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه میزبان چهره‌های مختلفی از جمله علی فروغی مدیر شبکه سه، بهروز افخمی مجری برنامه نقد سینما، مسعود فراستی منتقد هفت، مژده لواسانی مجری برنامه کاملا دخترونه، پدرام کریمی مجری تلویزیون و برخی شخصیت‌های دیگر بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز