اولین دفتر اشعار منتشر نشده از نیما یوشیج در سال 1396 با عنوان صد سال دگر گردآوری و منتشر شد .

به گزارش مرور نیوز، مهم‌ترین دفتر دوم اشعار یوشیج با دفتر پیشین به فرم اشعار مربوط است. اشعار این دفتر، علاوه بر سه دستۀ کلاسیک، نوقدمایی و نیمایی که قریب به اتفاق آثار شعری نیما را در خود جای داده‌اند، هفت اثر دیگر را هم شامل می‌شود که در هیچ‌یک از دسته‌های یادشده نمی‌گنجد و تحت عنوان اشعار و قطعات در قالب‌های دیگر دسته‌بندی شده‌اند.

در این دفتر قطعاتی به چشم می‌خورد که نشان‌دهندۀ قالب‌ها و الگو‌های عروضی متفاوت با دسته‌های نام‌برده هستند، برای مثال: دو قطعه با عنوان «حکایت» که بر طرح حکایت‌های گلستان سعدی نوشته شده‌اند، یعنی آمیخته‌ای از نظم و نثر، شعر «ترک آشیانه» هجائی است، شعر قطره‌ای از دریا  سروده‌ای است که شاعر در یکی‌دو سطر آن به وزن هجائی میل کرده است.

شعر چشمان یار  ترانه‌ای است که برای اجرای آهنگین سروده شده است، قطعۀ «تو با منی» بی‌وزن است و قطعۀ «نوای کاروان» نیز به سبک کلاسیک آغاز می‌شود، بی‌وزن ادامه می‌یابد و با چند سطر نیمایی پایان می‌گیرد.

نوای کاروان به تصحیح سعید رضوانی گردآوری شده است که انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در ۲۵۶ صفحه و با شمارگان یکهزار نسخه، به بهای ۳۵۰هزار ریال منتشر کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز