وزیر فرهنگ گفت : خانه مطبوعات فراگیرترین تشکل مطبوعات در کشور است و نهادی است که دارای جامعیت است. این نهاد یک نهاد مدنی به شمار می آید و باید تلاش کنیم با قوت به کار خود ادامه دهد.

به گزارش مرور نیوز، سیدعباس صالحی در نشستی با رئیس و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات اظهار کرد: خانه مطبوعات فراگیرترین تشکل مطبوعات در کشور است و نهادی است که دارای جامعیت است. این نهاد یک نهاد مدنی به شمار می آید و باید تلاش کنیم با قوت به کار خود ادامه دهد و دولت های یازدهم و دوازدهم با این نگاه پیش رفته اند.

صالحی ادامه داد: خانه مطبوعات هم باید برای برنامه ها و کارهای خود بر اساس اهمیت اولویت گذاری داشته باشد و این خانه ها چه در مرکز و چه در استان ها با شرایط جاری کشور پیوند دارند و به دلیل حفظ نظام، انقلاب و هویت اسلامی کشور و تحمیل جنگ اقتصادی و روانی که بر کشور حاکم است مسئولیت ویژه ای برای کل کشور و همچنین رسانه ها و خانه مطبوعات ایجاد شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با توجه به این برهه از شرایط کشور و خروج آمریکا از برجام باید بدانیم چه وظایفی داریم و متناسب با آن احساس مسئولیت داشته باشیم و بدانیم رسانه و خانه مطبوعات نیز به عنوان یکی از ارکان حفظ هویت و منافع ملی در این مقطع زمانی چه اقداماتی می تواند داشته باشد.

وی با تاکید بر نقش به سزای رسانه ها بر ایجاد امنیت ملی و حوزه دفاعی کشور گفت: اگر رسانه ها نقش خود در این حوزه را کم کنند به طور قطع جابه جایی رسانه ای خواهیم داشت. به این معنا که جای رسانه های رسمی را رسانه های غیر رسمی می گیرند و رسانه های خارجی جایگزین رسانه های داخلی می شوند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: نقش خانه های مطبوعات در سراسر کشور تولید محتوای دقیق، جذاب و درست است که می تواند به تثبیت این جایگاه کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به درخواست رئیس خانه مطبوعات مبنی بر واریز مستقیم کمک های حمایتی به حساب این خانه، گفت: در این زمینه لازم است کمیته ای متشکل از نمایندگان از معاونت های مطبوعاتی و حقوقی وزارتخانه و نماینده ای نیز از خانه مطبوعات ایجاد و این موضوع بررسی شود.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان ها با خانه های مطبوعات و اجرایی کردن وظایف ١٦گانه این خانه تاکید کرد.

وی در ادامه گفت: خانه مطبوعات یک بازوی قوی و مکمل فعالیت های رسانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود و به دلیل اینکه هم فراگیری و هم مدنی بودن آن برای ما از اهمیت برخوردار است، تلاش برای حمایت از این نهاد را خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم افزود: باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر بتوانیم انتظارات رسانه ای که از این وزاتخانه وجود دارد را با همکاری خانه مطبوعات به عنوان یک بازوی مکمل در این حوزه برآورده کنیم زیرا نفوذ نهادهای اداری کمتر از نفوذ و تاثیرگذاری نهادهای مدنی است و خانه مطبوعات این ظرفیت را دارد.

وی ادامه داد: با این همکاری می توانیم در دهه پنجم انقلاب اسلامی در حوزه رسانه از طریق خانه مطبوعات شرایط پایدارتری در مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور ایجاد کنیم.

صالحی در بخش دیگری بر مشارکت خانه مطبوعات در حوزه تصمیم گیری ها در این حوزه  تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت نهادهای مدنی برای تصمیم گیری ها بهره برد تا در اجرا به تصمیم و نتیجه مطلوب تری برسیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز