وزیر فرهنگ با ضروری خواندن مساله پژوهش در نمایش‌های آیینی و سنتی ، خاطرنشان کرد: با پشتوانه پژوهشی و مطالعاتی، زمینه ثبت و اجرای نمایش‌های آیین و سنتی و انتقال آن به اکنون و آینده ممکن می شود

به گزارش مرور نیوز، در آستانه برگزاری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که از ۱۹ مردادماه آغاز می‌شود، سید عباس صالحی پیامی را برای این رویداد صادر کرد که در آن آمده است: آیین­‌ها و سنت‌ها در پیوند عمیق با تاریخ و ساحت‌­های مختلف زندگی ساکنان دیار ایران زمین، به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما، پایدار و ماندگار شده‌اند. آیین­‌ها و سنت‌هایی متنوع که در متن بخش‌­های گوناگون زندگی اقشار مختلف جریان یافته است و مشخصه­‌های نمایشی، موسیقایی و کارکرد سرگرمی، آگاهی بخشی، نقد و همدلی دارند. امروز که تحولات، زیست انسان را دگرگون ساخته و نمایش‌­های آیینی و سنتی در لحظه­‌های پرشتاب زندگی، کمرنگ شده‌­اند، دغدغه و همت هنرمندان و پژوهشگران در بسترهایی از جمله جشنواره نمایش آیینی و سنتی، ثبت، بازخوانی و یادآوری آیین‌­های نمایشی است که راهی را می‌گشاید تا دغدغه و توجه مضاعف را به تولید و اجرا و یا پژوهش و آموزش­‌های آیینی معطوف گرداند.

جشنواره نمایش‌­های آیینی و سنتی، از مهم‌­ترین و اصلی‌­ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت­‌ها و آیین­‌هاست و رویدادی است که گروه­‌های متنوع و متکثر قومی، سنتی، جغرافیایی و اجتماعی در آن نقش و اجرا دارند و مخاطبان و دوستداران متنوع و گسترده‌­ای مشتاقانه با آن‌ها همراه می­‌شوند.

وزیر فرهنگ با ضروری خواندن مساله پژوهش در نمایش‌های آیینی و سنتی ، خاطرنشان کرد: با پشتوانه پژوهشی و مطالعاتی، زمینه ثبت و اجرای نمایش‌های آیین و سنتی و  انتقال آن به اکنون و آینده ممکن می شود و خوشبختانه سال­هاست پژوهش در این رویداد نقش موثر و آگاهی بخش دارد.

 وی با قدردانی از دبیر جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی و هنرمندان عزیزی که برای تداوم نمایش‌­های آیینی سنتی در هر نقطه‌ای از کشور تلاش می‌کنند و از همکاران معاونت امورهنری و هنرمندان و دست اندرکاران این دوره جشنواره، ابراز امیدواری کرد: برگزاری جشنواره­ای پرشور و موثر را شاهد باشیم.

جشنواره آیینی و سنتی از ۱۹ تا ۲۶ مردادماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی در تهران و کاشان برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز