مدیرکل بنادر و دریا نوردی مازندران گفت: اجرای طرح (آی.سی.زد.ام) موجب حفظ دریا و منابع آن می‌شود.

به گزارش مرورنیوز،سیاوش رضوانی در جلسه ساماندهی نوار ساحلی شهرستان نور که با موضوع بررسی و نظارت بر حریم دریا در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: مدیریت یکپارچه سواحل و بنادر، برای بهره‌برداری صحیح، توسعه موزون، حفاظت از نوار ساحلی و دریایی و همچنین منابع آن است.

وی افزود: هرگونه ساخت و ساز در سواحل منوط به صدور مجوز از سازمان بنادر است و این سازمان مکلف به نظارت و صدور مجوز بر اساس تعاریف قانونی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران تصریح کرد: ماده 63 برنامه چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی طرح جامع سواحل را سند فرابخشی تعریف و در تهیه طرح مدیریت یکپارچه سواحل (آی.سی.زد.ام) بسیاری از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نیرو، جهاد، صنعت و معدن، مناطق آزاد، محیط زیست و ... حضور داشتند و این طرح پس از تصویب در سال 92 به هشت استان ساحلی ابلاغ شد.

این مسؤول بیان کرد: مخدوش بودن حریم، نوسانات آب دریا، شدت یافتن تغییر کاربری اراضی، آلودگی آب دریا، فرسایش و رسوب‌گذاری، احداث سازه در ساحل بدون مجوز، کمبود دسترسی همگانی سواحل، تداخل وظایف دستگاه‌ها، مرزی بودن و نبودن رژیم حقوقی مشخص، عمده چالش‌های سواحل بود که منجر به طرح مدیریت یکپارچه سواحل شد.

رضوانی اضافه کرد: بررسی روش‌های حفاظتی، الزامات زیست محیطی، تعیین مشکلات در نوار ساحلی، بررسی موقعیت حریم دریا، تدوین سیاست‌های داخلی ساحل از اهداف این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر موضوعاتی که در این طرح پیگیری می‌کنیم، موضوع گردشگری بین شهری و فرامنطقه‌ای با ارزش افزوده بالا است که بتوانیم با دعوت از سرمایه‌گذاران و حمایت‌های لازم و توجیه آنان برای استفاده از نوع سازه‌ها، زمینه جذب گردشگر را هم فراهم کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران بیان کرد: در ساحل شهرستان نور 16 پرونده ساخت و ساز غیرمجاز تشکیل شد که یک مورد منجر به دریافت مجوز شد، 5 مورد به مرجع قضایی ارجاع، پنج مورد هم تخریب و بقیه در مراحل دریافت مجوز هستند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز