مدیرکل امور مالیاتی استان همدان گفت: تمام اشخاص حقوقی مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شدند.

به گزارش مرورنیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان همدان، محمد خلیفه از فراخوان اشخاص حقوقی باقیمانده که موضوع فعالیت آنها عرضه کالا و خدمات مشمول و همچنین واردات آنها است برای ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای این قانون از ابتدای مهر خبر داد و گفت: با فراخوان هفتم سازمان امور مالیاتی کشور، همه اشخاص حقوقی مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شده‌اند.

خلیفه افزود: همه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش و یا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات که به موجب فراخوان‌های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده‌اند، در این مرحله مکلف به ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای این قانون از ابتدای مهرماه امسال شده‌اند.

وی افزود: اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای فراخوان نیز ایجاد، تأسیس و به ثبت می‌رسند و یا شروع به انجام فعالیت می‌کنند، در صورت فعالیت با هر حجم از فروش و یا درآمد حاصل از کالا و خدمت، از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع فعالیت، مشمول اجرای این قانون هستند.

مدیرکل امور مالیاتی استان عنوان کرد: فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا ششم ثبت‌نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده‌اند، حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله هفتم ثبت‌نام این نظام مالیاتی جزو مؤدیان مشمول مراحل قبلی ثبت‌نام و اجرای قانون محسوب شده و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط خواهند بود.

وی افزود: بر اساس ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشخاص حقوقی که در زمینه عرضه کالا و ارائه‌ خدمات معاف هستند و همچنین واردات آنها نظیر محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی، شیرخشک کودکان، کتاب، ‌مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات، انواع دارو و لوازم مصرفی درمانی و خدمات درمانی، خدمات حمل و نقل عمومی مسافربری، فرش دستباف و خوراک دام و طیور فعالیت دارند، الزامی به ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده ندارند.

خلیفه در خصوص زمان اجرای قانون توسط گروه هفتم مشمولان فراخوان شده گفت: اشخاص حقوقی مشمول این فراخوان، از اول مهرماه سال جاری، مکلف به اجرای تمامی تکالیف مقرر در قانون از جمله وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از خریداران، ارائه اظهارنامه و واریز مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به حساب‌های تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور هستند.

وی تأکید کرد: فعالان اقتصادی فراخوان شده می‌توانند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به نشانی WWW.EVAT.IR نسبت به ثبت‌نام در این نظام مالیاتی اقدام کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز