یک مسوول دفتر مرکزی سازمان جهانی بهداشت گفت: زندان همدان در ارائه خدمات بهداشتی به مددجویان منحصر به فرد است.

به گزارش مرورنیوز، هیئت بازدید کننده سازمان جهانی بهداشت متشکل از مارتینا پنازاتو مسوول پیشگیری از انتقال HIV از مادر به کودک دفتر  مرکزی سازمان جهانی بهداشت، پروین افسر کازرونی رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و جمعی از مدیران و کارشناسان ظهر چهارشنبه در زندان مرکزی همدان حضور یافتند.

این افراد از بخش های مختلف شامل بند مراقبت و سلامت، کارگاه خیاطی، بند مشاوره الف، مشاوره ب، زورخانه پوریای ولی، سالن کشتی، نمایشگاه محرم، کتابخانه مشارکتی، کلاس های فنی و حرفه ای و سالن ملاقات حضوری و خصوصی بازدید کردند.

همچنین این گروه در محل درمانگاه زندان مرکزی همدان حضور یافتند و از بخش های مختلف شامل داروخانه، کلینیک مثلثی، اورژانس و اورژانس بستری، رادیولوژی، دندانپزشکی، آزمایشگاه، مرکز مشاوره بیماری های رفتاری و اتاق درمان بازدید و با بررسی پرونده ها و عملکرد این واحدها از نزدیک در جریان فعالیت ها و اقدامات انجام شده قرار گرفتند.

سپس بازدید کنندگان با حضور در بند نسوان از بخش های مختلف شامل درمانگاه، مرکز مشاوره و مهد کودک دیدن کردند.

روال پروسه درمان و آموزش به زندانیان نقطه قوت زندان همدان

مارتینا پنازاتو در بازدید از زندان مرکزی همدان با اظهار خرسندی از فعالیت ها و کوشش های انجام شده در بخش های مختلف و سیستماتیک بودن، روال پروسه درمان و آموزش به زندانیان را از نقاط قوت زندان همدان برشمرد.

وی زندان همدان را از زندان های بی نظیر و منحصر به فرد در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و دارای نظم و انضباط خاص در اجرای برنامه ها و ارائه سایر خدمات به مددجویان دانست.

وی از انجام فعالیت های مربوط به خدمات بهداشت و درمان و نیز ازدقت و حساسیت لازم در زندان همدان از مدیرکل زندان های همدان و سایر مسئولین و کارکنان زندان  قدردانی و تجلیل  کرد.

مسوول پیشگیری از انتقال HIV از مادر به کودک دفتر  مرکزی سازمان جهانی بهداشت همچنین اقدامات انجام شده را درحد مطلوب و دارای ساختار مناسب برای کاهش آسیب ارزیابی کرد.

مدیرکل زندان های همدان نیز با تشریح فعالیت های انجام شده در بخش های مختلف بهداشت و درمان، اظهار داشت: با توجه به اینکه در جمهوری اسلامی ایران نظام زندانبانی برگرفته از الگوهای اسلامی و آموزه های دینی است و رسالت سازمان زندان ها اصلاح و تربیت مددجویان و بازگشت آنان به جامعه است، نهایت اهتمام در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و اصلاحی و تربیتی صورت می گیرد.

آموزش کاهش آسیب رفتارهای پرخطر

حسن محمدیاری گفت: فعالیت های گسترده ای در خصوص پیشگیری و مراقبت و درمان بیماری ایدز در زندان مرکزی همدان صورت می گیرد که از بدو ورود مددجو به زندان آغاز می شود.

وی گفت: آموزش کاهش آسیب رفتارهای پرخطر ، ویزیت تمام مددجویان ورودی توسط پزشک و تحویل بسته های بهداشتی اولیه و تلقیح واکسن دوگانه از جمله این اقدامت است.

سرپرست بهداشت و درمان اداره کل زندان  های همدان نیز با بیان اینکه زندان مرکزی همدان از زندان های پایلوت در بحث بیماریابی فعال ایدز و سل است که به موفقیت های گسترده ای در این خصوص دست یافته، گفت: انجام 3150مورد تست پاسخ سریع برای غربالگری ایدز از جمله فعالیت های انجام شده است.

مهدی موالات با بیان اینکه زندان همدان در سطح اداره های فعال در بحث ایدز در استان بی نظیر است، عنوان کرد: در حال حاضر برنامه های مراقبت و درمان ایدز در زندان مرکزی همدان با حضور پزشک، پرستار و روانشناس برای بیماران HIV مثبت در حال انجام است.

وی گفت: حدود 60 درصد بیماران تشخیص داده شده در پرسه درمان با داروهای ضد رترو ویروسی حضور دارند.

سرپرست بهداشت و درمان اداره کل زندان های همدان ادامه داد: برنامه های گسترده کاهش آسیب ایدز از جمله سم زدایی، درمان نگهدارنده با متادون و انجمن معتادان گمنام برای درمان اعتیاد و همچنین توزیع وسایل کاهش آسیب در سالن های ملاقات خصوصی به صورت مداوم در حال اجرا است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز