رئیس کمیته مسابقات لیگ برتر با اشاره به انصراف تیم‌ها از جام حذفی تأکید کرد پرونده این تیم‌ها به کمیته انضباطی ارجاع داده شد.

به گزارش مرورنیوز، غلامرضا بهروان در جمع خبرنگاران در خصوص مرحله سوم جام حذفی گفت: ابتدا از لیگ برتری‌ها تشکر کنیم که وارد رقابت‌ها شدند و جاذبه این تورنمنت را بیشتر کردند. مراحل این دوره با سال‌های گذشته برای تیم‌ها هیچ تفاوتی نکرده اما خواستیم طوری برخورد کنیم که در تعطیلات لیگ برتر، تیم‌های لیگ برتری نیز بازی داشته باشند آن هم بدون حضور ملی‌پوشان تا به آمادگی تیم‌ها لطمه نزند.

وی ادامه داد: اگر لیگ برتری‌ها به تیم‌های بزرگ و قوی بدون ملی‌پوشان خود برمی‌خوردند، مسائلی به وجود می‌آمد و اگر بازی هم نمی‌گذاشتیم، به خاطر تعطیلات لیگ، صحبت‌های دیگری مطرح می‌شد. مربیان و مدیران باشگاهی می‌دانستند در مرحله سوم جام حذفی باید بدون ملی‌پوشان خود بازی کنند. حالا که لیگ تعطیل است، این بازی‌ها می‌توانست در تقویم تیم‌ها قرار بگیرد.

رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در مورد اعتراض مربیان به تعطیلات لیگ برتر افزود: 23 روز تعطیلات لیگ را داریم که یک هفته آن صرف انجام بازی‌های جام حذفی می‌شود. همچنین در تمام دنیا 10 روز به فیفادی اختصاص یافته و نه تنها در ایران، بلکه در هیچ کجای دنیا، بازی‌های لیگ برگزار نمی‌شود. 12، 13 روز این شرایط وجود دارد.

وی در خصوص باشگاه‌هایی که بازیکنان ملی‌پوش دارند اما باید در جام حذفی شرکت کنند، تصریح کرد: این طور نبود که ما باشگاه‌ها را مجبور به انجام این کار کنیم. به باشگاه‌هایی مثل پرسپولیس که 3 بازیکن یا بیش از 3 بازیکن ملی پوش دارند، اعلام کردیم می‌توانید بازی نکنید و این بازی را به زمان دیگری موکول کنند اما خودشان خواستند که بازی کنند.

بهروان در مورد ماجرای کناره‌گیری و انصراف تیم‌ها عنوان کرد: پیشنهاد من این بود که حتماً با این باشگاه‌ها برخورد کنیم. پرونده‌ها را به کمیته انضباطی می‌فرستیم. مدیران تیم‌ها در مورد انصراف خود می‌گویند اگر یک سفر بروند 30 میلیون تومان خرج‌شان می‌شود و پولی برای این کار ندارند. باید در این مورد مصوبه کنند تیمی که انصراف می‌دهد، 2 سال نمی‌تواند در جام حذفی بازی کند. کشورهای دیگر هم چنین قوانین بازدارنده‌ای دارند و در کشور ما این قوانین باید قوی باشد.

وی گفت: یک تیم لیگ برتری در یک فصل باید بیش از 30 بازی کند تا سهمیه آسیا بگیرد اما در جام حذفی 6 بازی انجام می‌دهید که اگر برنده شوید، به آسیا می‌روید. 

بهروان ادامه داد: اگر قرار است این تیم‌ها از مراحل مختلف جام حذفی انصراف دهند، ما راهکار دیگری در پیش بگیریم و مثلاً 32 تیم بیاوریم که رفت و برگشت بازی کنند. به این شکل، هم بازی‌ها بیشتر و جذاب‌تر می‌شود و هم ارزش و کیفیت جام حذفی بهتر می‌شود. دیگر نیازی هم به قرعه‌کشی میزبان و میهمان نداریم. ما از خانواده فوتبال هستیم. کسانی که خود را از خانواده فوتبال می‌دانند، باید صادقانه صحبت کنند. اگر یک تیم قهرمان استان، با 6 پیروزی قهرمان جام حذفی شود، باید به لیگ قهرمانان برود؟ اصلاً چنین تیمی می‌تواند استانداردها را حفظ کند. ما در بسیاری از استان‌ها اصلاً ورزشگاه استاندارد نداریم که حتی یک حصار ساده اطراف زمین باشد اما باز هم مسئولان و مدیران اصرار دارند در همان ورزشگاه‌های بدون استاندارد، بازی‌ها انجام شود. در این قضیه، همه فقط به دنبال مقاصد خودشان هستند. 

وی در مورد بحث بلیت فروشی گفت: یکی از سایت‌ها نوشته من باید تراز مالی ارائه کنم در صورتی که من فقط اجرای مسابقات را به‌عهده دارم و کسی که قرار داد می‌بندد، کمیته مالی است. آنها هم باید تراز مالی را بدهند به هیئت رئیسه و بعد اگر تشخیص داده شد، به رسانه‌ها ارائه شود.

بهروان ادامه داد: کاظمی و تاج تاکید دارند که بلیت‌فروشی حق باشگاه‌هاست. من هم از این موضوع دفاع می‌کنم اما باید سازکار این موضوع نیز قانونی باشد. البته در قانون هم پیش‌بینی شده که بلیت فروشی در اختیار باشگاه‌ها قرار بگیرد. قانون گذار گفته باشگاه‌ها ، بلیت فروشی را در دست بگیرند و باید این طور باشد. در دستور کار ما هم هست. تاج اخیراً دستوری داده کمیته‌ای در این خصوص تشکیل شود و همچنین کاظمی مرا در این کمیته اضافه کرده است. ما به دنبال چنین کاری هستیم و در بحث بلیت فروشی، حق را به باشگاه‌ها می‌دهیم.

رئیس کمیته مسابقات در پاسخ به سوالی در خصوص سهم 35درصد سامانه بلیت فروشی از فوتبال، گفت: من نباید این سوال را جواب بدهم بلکه کسانی که قرارداد را بسته‌اند باید جوابگو باشند. آنهایی که قرارداد را بسته‌اند باید استدلال‌هایی در این مورد داشته باشند. قراردادها زمان کفاشیان بسته شد و به ما ربطی ندارد.

وی ادامه داد: بخش‌های بازرگانی باید پاسخگو باشند، نه من که فقط مسئول برگزاری بازی‌ها هستم. خود من هم خیلی از مسائل در این مورد را در برنامه‌های ورزشی متوجه شدم. قراردادها بسته شده و اما یک‌سری پیش بینی‌ها هم در مورد این قراردادها در بین بوده است. به هر حال اگر باشگاه‌ها دنبال بلیت فروشی هستند، باید قرارداد جدیدی با آن سامانه بسته شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز