«زمانی که بازیکنان وارد زمین شدند برخی از طرفداران کف زدن را شروع کردند اما تلویزیون دولتی بلافاصله بنری را نشان داد. ازمون بزرگ زمانی بود که ایران گل به ثمر رساند. به سرعت بلندگوهای استادیوم نوحه‌ها و مداحی‌های مذهبی را با صدای بلند پخش کردند».

به گزارش مرورنیوز، مسابقه فوتبال میان ایران و کره جنوبی شاید یکی از جنجالی‌ترین مسابقات در سال‌های اخیر بوده باشد. همزمانی این مسابقه با مراسم عزاداری تاسوعای حسینی مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی نیز قرار گرفته است. 

روزنامه «نیویورک‌تایمز» با انتشار گزارشی درباره این مسابقه می‌نویسد: «ایران در این مسابقه پیروز شد اما هواداران سوگواری کردند. در مسابقه‌ای از قبل برنامه‌ریزی‌شده توسط فدراسیون بین‌المللی فوتبال در آستانه تاسوعا و عاشورا جدی‌ترین و پر‌اندوه‌ترین تعطیلات مذهبی شیعیان، ایران و کره جنوبی در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی تهران روز سه‌شنبه به مصاف دیدار هم رفتند... مقام‌های مذهبی گفتند به شرطی که محیط ورزشگاه همراه با عزاداری و سیاه‌پوش باشد اجازه برگزاری مسابقه وجود دارد. رسانه‌های دولتی‌ نیز از تماشاگران خواستند تا لباس مشکی بپوشند و به جای شعار تشویق‌آمیز برای تیم فوتبال یعنی «ایران چیکارش می‌کنه سوراخ سوراخش می‌کنه» فریاد سوگواری سر دهند و یا حسین یا حسین‌گویان تیم ایران را در صورت به ثمر رساندن گل تشویق کنند. در این بازی هم‌چنین پیش از شروع بازی خوانندگان مذهبی درباره عشق به خداوند خواندند. در این میان دو مداح معروف مجید بنی فاطمه و صادق مرعشی حضور داشتند.»

بازتاب یک بازی‌جنجالی/از بازوبندهای سیاه کره‌ای‌ها تا سانسورهای صدا و سیما

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «آیت‌الله یزدی روحانی شناخته‌شده در سخنرانی‌ای درباره لزوم حفاظت از ارزش‌های سنتی گفت که اگر قرار است در این مسابقه به ارزش‌ها بی‌احترامی شود همان بهتر که این مسابقه لغو شود. اما لغو مسابقه می‌توانست هزینه سنگینی را برای تیم ملی ایران برای شرکت در جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه به همراه داشته باشد.»

این روزنامه امریکایی با اشاره به جالب‌بودن نوع رویکرد صدا و سیما به واکنش تماشاگران در ورزشگاه می‌نویسد: «زمانی که بازیکنان وارد زمین شدند برخی از طرفداران کف زدن را شروع کردند اما تلویزیون دولتی بلافاصله بنری را نشان داد. ازمون بزرگ زمانی بود که ایران گل به ثمر رساند. به سرعت بلندگوهای استادیوم نوحه‌ها و مداحی‌های مذهبی را با صدای بلند پخش کردند». 

نیویورک تایمز در ادامه اشاره می‌کند که تلویزیون دولتی ایران حتی آگهی‌های بازرگانی را نیز در میان بازی لغو کرد. حتی در استان زنجان شبکه استانی پس از پایان بازی بدون هیچ‌گونه تفسیر ورزشی بلافاصله مراسم عزاداری را پخش کرد». 

بازتاب یک بازی‌جنجالی/از بازوبندهای سیاه کره‌ای‌ها تا سانسورهای صدا و سیما

نیویورک تایمز اشاره می‌کند که در این بازی طرفداران تیم کره جنوبی نیز به آداب و سنت‌های مذهبی ایرانیان احترام گذاشته بودند. 

نشریه «فارین پالسی» نیز با انتشار گزارشی درباره این بازی می‌نویسد: «در ابتدا مقام‌های ایرانی با برگزاری بازی مخالفت کردند اما زمانی که مسئولان فیفا تغییر زمان بازی را رد کردند ایران راه‌حلی را پیدا کرد: طرفداران به شرط سیاه‌پوش‌بودن می‌توانند در ورزشگاه حضور یابند».

این نشریه با اشاره به واکنش طرفداران کره‌ای می‌نویسد: «به نظر نمی‌رسید آنان با وضعیت ایجادشده در ایران مشکلی داشته باشند آنان نیز با پوشیدن بازوبند مشکی همبستگی خود با طرفداران ایرانی را نشان دادند.»

سایت «ورلد ساکر» که اخبار مرتبط با حواشی قوتبال را در عرصه جهانی منتشر می‌کند، سخنان علی مطهری نماینده مجلس برایش جذاب بوده است و می‌نویسد: «علیرغم نظر برخی محافظه‌کاران، علی مطهری از نمایندگان مجلس گفته است که آیا اگر پس از چند سال کسی مادر، پدر و فرزندش را در روز عاشورا ببیند نباید خوشحال باشد آن هم بخاطر آن که ممکن است این تصور ایجاد شود که نقض حرمت امام حسین(ع) صورت گرفته است؟ وظیفه روحانیت مبارزه با نقاط ضعف جامعه و آداب و رسوم خرافی است که دست و پای مردم را بسته‌اند و نه سوار شدن بر این موج و جریان».

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز