سرمربی تیم فوتبال جوانان گفت: بازیکنان جوان ایرانی با تمام تلاش خود به مصاف رقبای سخت در گروه مرگ رفته و در نهایت توانستیم با کسب سهمیه جام جهانی دل مرم را شاد کنیم.

به گزارش مرور نیوز به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، امیرحسین پیروانی گفت: باتوجه به اینکه  سال گذشته و از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا در سید چهار قرار گرفته بودیم، گروه‌مان بسیار سخت بود. نه اینکه تیم‌های حریف برای ما تیم سختی باشند، بلکه تیم ایران حریف سرسختی برای آنها بود و طبق صحبت‌هایی که با مربی قطر از کشور اسپانیا داشتم، اعلام کرد که ما انتظار داشتیم به عنوان سید چهار در گروه آسانی قرار داشته باشیم، نه همگروهی با تیم  ایران. به همین دلیل گروه‌مان در این دوره از بازی‌ها گروه مرگ نام گرفت.

وی درباره بازی نخست تیم ملی فوتبال جوانان ایران مقابل قطر گفت: در بازی اول مقابل تیمی قرار گرفتیم که  از  یک کادر 12 نفره اسپانیایی بهره می‌برد. مدیر فنی این تیم «بورا میلوتینوویچ» بود که تجربه حضور در پنج تیم مختلف در جام جهانی را داشته و قبل از شروع مسابقه  ژاوی، کاپیتان چندین ساله بارسلونا هم حضور داشت تا به عنوان مسئول فنی در کنار تیم قطر باشد. تیمی که خود را  برای جام جهانی 2022 آماده می‌کند.

سرمربی تیم جوانان خاطرنشان کرد: در نیمه اول بر اثر اتفاق گل دریافت کردیم، اما در نیمه دوم با سرعت بازیکنان و مواردی که بین نیمه به آنها گوشزد کردیم، توانستیم به بازی برگردیم. متأسفانه بر اساس یک اتفاق، بازیکن تیم ما کارت زرد دوم را دریافت کرد و 10 نفره رو به‌روی قطری که به سبک تیم‌های عربی بازی می‌کند، وقت کشی دارد و دائماً خود را به زمین می‌زنند، به ادامه رقابت خود پرداختیم. با گلی که رزاق‌پور به ثمر رساند به بازی برگشتیم و توانستیم یک امتیاز این این دیدار سخت و ارزشمند به دست آوریم.

پیروانی در ادامه درباره بازی مقابل ژاپن و یمن گفت: این تیم قهرمان آسیا و مدعی  است. مقابل چشم بادامی‌ها با یک بازی بسته و تغییر تاکتیک به میدان رفته و  این تیم را مهار کردیم. از دقیقه  70 تا 90 بازی، سه موقعیت داشتیم. اولین موقعیت‌مان با لطف داور که گل صحیح بود، مورد موافقت قرار نگرفت و دو موقعیت دیگر که شانس با ما یار نبود و در نهایت بازی با ژاپن مساوی تمام شد و یک امتیاز از این بازی سخت به دست آوردیم. در بازی با یمن نیاز به کسب 3 امتیاز داشتیم و در نهایت با پیروزی مقابل این تیم به عنوان تیم دوم به مرحله بعدی مسابقات صعود کردیم.

سرمربی تیم فوتبال جوانان در خصوص بازی بسیار حساس با ازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی عنوان کرد: مهمترین و سخت‌ترین دیدار ما، بازی با ازبکستان بود. اگر می‌بردیم به جام جهانی صعود می‌کردیم و اگر می‌باختیم تمام زحمات‌مان به هدر می‌رفت. استرس زیادی بر بچه‌ها و کادر فنی تیم حاکم بود. بازی مرگ و زندگی بود. اگر صعود نمی‌کردیم، زحمات دو ساله همه بازیکنان، کادر فنی، مسئولان فدراسیون و تمامی افرادی که برای حمایت و تدارکات این تیم تلاش‌های شبانه‌روزی داشتند، بر باد می‌رفت. خدا خیلی به ما کمک کرد و بازیکنان ایران با قدرت مقابل ازبکستان ظاهر شدند و در پایان به اولین هدف‌مان که صعود به جام جهانی بود، رسیدیم. این صعود هدیه ناقابلی از شیربچه‌های جوانان به مردم عزیز ایران بود.

پیروانی درباره بازی مقابل عربستان که از حساسیت بالایی برخوردار بود، اظهار داشت: متأسفانه اتفاقات عجیبی دست به دست هم داد تا نتوانیم پیروز این بازی شویم. در 7 بازی (3 دیدار در مقدماتی و 3 بازی در مرحله نهایی) تنها یک گل دریافت کردیم. متأسفانه مسابقه را ساعت 16 گذاشتند که ساعت مناسبی برای بازی نبود. ضمن اینکه تیم ایران در کل مسابقات از  یک مثلث دفاعی بی نظیر بهره می‌برد. نیما طاهری، محمد سلطانی‌مهر و امید نورافکن که در کنار این سه بازیکن، عارف غلامی نیز به آنها اضافه می‌شد و دفاع کامل و متمرکز خوبی را در اختیار داشتیم. سلطانی‌مهر مصدوم بود حتی بازی با ازبکستان هم با مصدومیت به میدان آمد. امید نورافکن هم از  مصدومیت رنج می‌برد و چاره‌ای جز استفاده این ملی‌پوش نداشتیم. نیما طاهری دو اخطاره بود و در این بازی نتوانست ما را همراهی کند. در صورتی که گفته بودند اخطارهای بعد از مرحله گروهی از بین می‌رود، اما این اتفاق رخ نداد.

وی ادامه داد: با یک ترکیب جدید در خط دفاع ظاهر شدیم و از بازیکنانی استفاده کردیم که آماده بودند، اما به دلیل اینکه در کوران مسابقات قرار نداشته و حساسیت بازی را احساس و کنترل نکرده بوند، گل‌های زیادی دریافت کردیم. در واقع  پراشتباه و با استرس بالا در این دیدار ظاهر شدیم.

سرمربی تیم جوانان در ادامه درباره حضور این تیم در تورنمنت کره‌جنوبی گفت: کره‌جنوبی با قدرتی که داشت در مسابقات قهرمانی آسیا حذف شد و چون  میزبان جام جهانی است. برای تیم خود تدارکات جدی در نظر گرفته و بلافاصله پس از بازگشت اردوها و مسابقات تدارکاتی‌اش را آغاز کرده است. بدون شک حضور در  این تورنمنت بسیار خوب است، چراکه تیم‌های انگلستان (قدرت برتر اروپا)، نیجریه (قدرت برتر آفریقا)، ایران و کره‌جنوبی (از آسیا) حضور دارند. به لحاظ منطقی نباید در این بازی حضور داشته باشیم.

پیروانی افزود: بازیکنان نیازمند ریکاوری و استراحت هستند، اما باتوجه به اینکه شرایط ویژه‌ای در این تورنمنت بسیار خوب وجود دارد و تیم‌هایی در آن حضور دارند که شاید بازی کردن با آنها برای ما اتفاق نیافتد، به این جمع‌بندی رسیدیم به مسابقات فوق اعزام شویم. باید با تمام بازیکنان خود را در این تورنمنت در اختیار داشته باشیم. در همین راستا از تمام مسئولان می‌خواهم به تیم جوانان نگاه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم بازیکنان سرباز خود را در این تورنمنت مهم و ارزشمند به همراه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: از مربیان تیم‌های پایه که مربیان جوان و زحمت‌کشی هستند و بدون هیچگونه چشمداشتی با حداقل امکانات و بیشترین تلاش، به فوتبال کشور کمک به‌سزایی کردند، از تمام همکارانی که در 21 ماه گذشته به ما کمک کردند، مسئولان فدراسیون و کمیته‌های مختلف (توسعه و فنی، روابط عمومی، جوانان و آموزش) در کنار مطبوعات و صداوسیما که باعث شدند موج مثبتی در سطح کشور ایجاد شود، تقدیر و تشکر می‌کنم. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز