ایرج عرب مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در نشست خبری درباره مسائل جاری این باشگاه با رسانه ها گفت و گو کرد .

به گزارش مرور نیوز، ایرج عرب گفت : قطعا نقش رسانه در همه موضوعات مهم است و در ورزش مهم تر. شما یک فصل در کنار باشگاه بودید و از شما تشکر می کنم. کار رسانه سخت است چون در جمع آوری خبر و انعکاس و تحلیل سختی هایی هست و ما درک میکنیم. در این مدت که بودم سعی کردم رابطه عمیقی با دوستان داشته باشم و از شما هم بابت این موضوع تشکر می کنم. امیدوارم تعامل ادامه پیدا کند و ضعف ها هم برطرف شود.

فصل سختی داشتیم و به ویژه در نیم فصل دوم برخی حواشی واقعا سنگین بود و سختی ها را مضاعف کرد ولی با همت کادرفنی و بایکنان و به ویژه برانکو که یک مربی حرفه ای است، به موفقیت رسیدیم و هواداران در این مسیر کنار ما بودند اما امروز می خواهم درباره موضوعات مالی صحبت کنم.

 

ایرانسل نه، مجری اسپانسر بد عهدی کرده است

قرارداد ها بهتر از قبل بسته شده و درامدها تحقق بهتری داشته ولی این قراردادها ایراداتی هم دارد. اسپانسر ما ایرانسل بر اساس مستنداتی که داریم خوب کار کرده و به تعهدات نیز عمل نموده ولی مجری اسپانسری در ماه های اخیر بی نظم بوده است و به همین دلیل یک هفته فرصت دادیم تا مشکلات را درست کنند و در غیر این صورت از طریق قانون پیش می رویم.

اسپانسر اصلی ما ایرانسل و سامانه ۳۰۳۰ است که برخی حواشی پیرامونش ایجاد شد و پیامک ها کم شد و درامد ما سیر نزولی پیدا کرد که این موضوع اصلا خوب نیست اما مجری اسپانسری چون ما دولتی هستیم و نمی توانیم با هر شرکت قرارداد ببندیم، همان شرکت جذب کاربر ایرانسل است که برند باشگاه در اختیارش است. مشکلاتی هست و جلساتی برگزار کردیم امیدواریم مشکل حل شود.

 

60 هزار دلار بدهی را باید با دلار 14 هزار تومنی بدهیم

به دلایلی دریافتی و هزینه های ما همخوانی ندارد و همیشه مدیران باشگاه وارث بدهی ها بوده اند. در دو سه مدیریت قبلی، بدهی های پرداخت شده ولی باز هم هست و بدهی های نهفته ای داریم که در بودجه پیش بینی نشده است. یکی دو ماهه اخیر با بدهی 60 هزار دلاری رو به رو شدیم که با دلار 15 هزار تومنی باید پرداخت کنیم. متاسفانه مدیران با بدهی باشگاه را تحویل گرفته اند و این موضوع مشکل ساز شده است.

 

60 میلیارد بدون آپشن قرارداد داریم

تورم ریالی بحث بعدی است. هزینه های هتل و دیگر مسائل دو و سه برابر شده ولی درآمد ما ثابت بوده است. تحریم های ظالمانه هم بوده که مشکلاتی برای ما درست کرده است. به کادرفنی و بازیکنان داخلی و خارجی 60 میلیارد بدون آپشن باید پرداخت کنیم.

 

امسال برای سفر به ازبکستان یک میلیارد بیشتر هزینه کردیم

ما سال گذشته برای سفر به ازبکستان 400 میلیون هزینه کردیم اما امسال این رقم یک میلیارد و 400 میلیون تومان بود. همچنین برای پرداخت بدهی‌ها توافقاتی شده بود و بخشی از آنها به صورت اقساط قرار بود پرداخت شود که آن را پرداخت می‌کنیم. درباره برانکو هم ما باید رقمی را در نیم فصل به او می‌دادیم این رقم مربوط به بدهی‌ها بود و حدود 500 هزار دلار به او دادیم وبخشی دیگر باقی مانده که باید به او برای نیم فصل دوم بپردازیم و ما برای این مبلغ به مشکل خوردیم.

 

دو میلیون دلار پاداش آسیایی چه شد؟

پاداش آسیایی ما دو میلیون دلار بوده که 100 هزار دلار آن را AFC به عنوان خیریه برداشت. 180 هزار دلار برای برگزاری مسابقات برداشته شد و همچنین 75 هزار دلار بابت تخلف تماشاگران کسر شد. مابقی این مبلغ به ریال به خزانه واریز شد که حدود 19 میلیارد تومان بود. از این عدد 8 میلیارد تومان پاداش آسیایی بر اساس مصوبه هیات مدیره قبلی و با نظر سرمربی و کاپیتان تیم به بازیکنان و کادرفنی داده شد. 7 میلیارد تومان به عنوان قسط به بازیکنان پرداخت شد، یک میلیارد تومان مالیات معوقه کادرفنی خارجی و بدهی مالیاتی برخی بازیکنان داخلی دوره های قبلی بود که اگر پرداخت نمی کردیم، اجازه خروج از کشور به کادرفنی ما داده نمی شد. همچنین 175 هزار یورو به گادوین منشا دادیم که اگر دقت نکرده بودیم، با مشکل جدی مواجه می شدیم.

 

110 میلیارد هزینه داریم

مجموع درآمد ما حدود 62 میلیارد است و این در شرایطی است که چیزی عقب نیفتد و البته ما مالیات ها، هزینه های جاری و آپشن های قراردادی را هم داریم که رقم واقعی هزینه ما به 110 میلیارد می رسد و باید جلساتی برگزار کنیم. درآمد یک باشگاه باید از تبلیغات محیطی و پخش تلویزیونی باشد که ما از هر دو محرومیم.

مجموع بلیت فروشی و درامد از ۳۰۳۰ ایرانسل که با همراه اول هم میشود پیامک زد و کمک کرد، مجموعا 62 میلیارد می شود که بسته به بلیت فروشی متغیر است. نمونه هزینه های غیر مترقبه این است که بازی الاهلی عربستان در تهران با 100 میلیون تومان برگزار می شود ولی در امارات 2 میلیارد و 100 میلیون تومان شد.

 

قرارداد برانکو به ارز الان 24 میلیارد شده است

برای درآمدزایی بیشتر باشگاه حدود 50 جلسه داشتیم تا باشگاه اسپانسر خوب داشته باشد. حدود 10 جلسه هیات مدیره داشته باشیم تا بتوانیم هزینه ها را تامین کنیم. در آمد ثابت است و هزینه ها بشدت رو به رشد است. قراردادی که با برانکو بسته شده الان حدود 24 میلیارد تومان است. یعنی نسبت به ارز گذشته و کنونی این مبلغ حدود 3 برابر شده است. اولویت اول و دوم و سوم این است که مطالبات برانکو را پرداخت کنیم. چند پلن در نظر گرفته ایم که طی 3 روز آینده برای اجرای آن حضور پیدا می‌کنیم. هرچه لازم باشد انجام می دهیم تا مبلغ قرارداد را پرداخت کنیم.

 

500 هزار یورو بدهی به برانکو برای فصل قبل است

امروز با شرکت ایرانسل قرار داریم که بررسی خواهیم کرد کار سختی است ولی باید انجام شود باشگاه اراده دارد که این کار را انجام دهد. کل قرارداد و مطالبات برانکو با تمام آپشن‌هایش 1.5 میلیون یورو است و هرچه تاکنون پرداخت شده است مربوط به فصل قبل برانکو است و فقط همین 500 یورو مربوط به این فصل است که مابقی قراردادش که مانده است باید پرداخت شود.

 

حق الناس را رعایت کنید

من نمی‌دانم این صحبت‌ها از کجا بوجود آمد؟! متاسفانه اعلام کرده بودند که مدیرعامل باشگاه با سرمربی و مربی صحبت کرده است که این خیلی مورد توجه قرار گرفت. جالب اینکه اظهارنظر وکیل آن سرمربی که گفته بود مذاکره ای انجام نشده، اصلا مورد توجه قرار نگرفت و بولد نشد. بعد هم  که مشخص شد این سرمربی در ایران نبوده و اساس این خبر کذب بوده که این هم بولد نشد و که این ظلم است و لطفا حق‌الناس را رعایت کنید و خبرهای این چنینی را پخش کردن باعث می‌شود حیثیت افراد لطمه بخورد و آن چیزی که تکذیب می‌شود انعکاس خوبی پیدا نمی‌کند.

 

روزی که من مدیرعامل شدم دلار 11 هزار تومان بود

قرارداد در زمان خودش به نسبت جوابگو بود اما نوسانات ارزی قرارداد به شکل قابل توجهی افزایش یابد. روزی که من مسئولیت پرسپولیس را گرفتم دلار 11 هزار تومان بود و الان 16 هزار تومان. این مسائل قابل پیش بینی نیست. ضمن اینکه قرارداد برانکو از قبل بسته شده و تدابیری اندیشیده ایم. شرایط مثل گذشته سخت نیست اما بدهی هایی داریم. مدیریت دولتی در باشگاه‌ حاکم است و ما حرفه‌ای و چابک نیستیم و با تغییر مدیریت تغییر زیادی صورت نمی‌گیرد چون ساختار ایراد دارد. از طرف دیگر وزارت ورزش برای پرداخت باشگاه‌ها ممنوعیت قانونی دارد و به همین دلیل چند بار با وزیر ورزش صحبت کردم و او هم تاکید دارد که باید باشگاه خصوصی شود. از طرف دیگر در مجلس هم این اعتقاد بین نمایندگان هست که باید پرسپولیس خصوصی شود و برای برون رفت از این وضعیت باید این کار را انجام دهیم. ما با هر اسپانسری که صحبت می‌کنیم با مشکلات باشگاه دولتی روبه رو می‌شویم چرا که عقد قرارداد باشگاه دولتی با اسپانسر نیاز به تشریفات دارد ما یک باشگاه دولتی هستیم که باید کار حرفه‌ای انجام دهیم.

 

وقتی ساختار دولتی است نمی شود درآمدزایی کرد

مثالی می زنم، برای انتخاب اسپانسر پیراهن سه ماه زمان لازم داریم و به همین دلیل می‌گویم که تغییر مدیریت تاثیرگذار نیست چرا که ساختار ما دولتی است. این مشکلات به هر حال وجود دارد و دیدید که از بالاترین افراد سیاسی،‌ نظامی، ورزشی و ... در این باشگاه مدیریت کردند اما چه شد؟ وقتی ساختار دولتی است نمی‌شود به دنبال درآمدزایی رفت. الان پرسپولیس از 30 درصد ظرفیت‌هایش برای درآمدزایی استفاده می‌کند و از 70 درصد پتانسیل آن استفاده نمی‌شود چون ما یک باشگاه دولتی هستیم. در بخش خصوصی شما اگر بخواهید یک ملک را بفروشید یک شبه این کار انجام می‌شود اما ما اگر بخواهیم ساختمان باشگاه را بفروشیم یک پروسه چند ماهه است که وارد تشریفات خاصی می‌شود و هزار گرفتاری دارد. از یک طرف ما حرفه‌ای هستیم و از طرف دیگر دولتی و هنوز خیلی‌ها باور دارند که ما از بودجه دولتی استفاده می‌کنیم اما ما یک ریال هم بودجه دولتی نداریم و هرچه درآمد داریم از طریق اسپانسری است. ما با ترس به سراغ اسپانسر می‌رویم و برای هر اسپانسری که کار را توضیح می‌دهیم باید به دولتی بودن باشگاه فکر کنیم.

 

پرسپولیس از صندوق ماشین به ساختمان رسیده است

گرداندن باشگاه دولتی با این شرایط ممکن نیست و می‌دانید که من به میز نچسبیده‌ام و حتی به وزیر ورزش گفتم که ادامه کار در باشگاه دولتی امکان‌پذیر نیست اما او گفت که تلاش می‌کند تیم خصوصی شود. اگر از فردا کس دیگری اینجا بنشیند تغییر قابل لمس و ملموسی بوجود نخواهد آمد و دیدیم که باشگاه پرسپولیس از صندوق ماشین به ساختمان رسیده و زحمات زیادی از سوی آقایان طاهری و گرشاسبی صورت گرفته اما آنها هم به این شرایط دچار بودند. من نمی‌توانم پرسپولیس را خصوصی کنم اما می‌توانم شرایط را بهتر کنم.

 

وزارت ورزش می خواهد برانکو از پرسپولیس برود؟

این یک حرف تکراری است چرا که من پیش از این گفتم که گزینه اول، دوم و سوم ما برانکو است. من آدم خوش‌بینی هستم و همه را خاکستری می‌بینم و نگاه توهمی به فضای مجازی ندارم اما آلودگی فضای مجازی زیاد است به طوری که عکس سیل ونزوئلا را برای سیل شیراز استفاده می‌‌کنند.

 

طی 5 روز گذشته فشار زیادی به باشگاه وارد کردند

ما باید در آرامش کار کنیم اما در 5 روز اخیر بیشترین فشار را به باشگاه وارد کردند گفتند که محسن خلیلی با قطبی دیدار کرده و این خبر همه جا پخش شد اما ندیدم در جایی بنویسیند که مدیر برنامه‌هایش این را تکذیب کرد. ساخت خبر جعلی کاری ندارد اما هوادار همیشه کنار باشگاه بوده و به خاطر همین مساله خبرنگاران به من زنگ می‌زنند.

 

وزارت ورزش می خواهد برانکو از پرسپولیس برود؟

این یک حرف تکراری است چرا که من پیش از این گفتم که گزینه اول، دوم و سوم ما برانکو است. من آدم خوش‌بینی هستم و همه را خاکستری می‌بینم و نگاه توهمی به فضای مجازی ندارم اما آلودگی فضای مجازی زیاد است به طوری که عکس سیل ونزوئلا را برای سیل شیراز استفاده می‌‌کنند.

 

طی 5 روز گذشته فشار زیادی به باشگاه وارد کردند

ما باید در آرامش کار کنیم اما در 5 روز اخیر بیشترین فشار را به باشگاه وارد کردند گفتند که محسن خلیلی با قطبی دیدار کرده و این خبر همه جا پخش شد اما ندیدم در جایی بنویسیند که مدیر برنامه‌هایش این را تکذیب کرد. ساخت خبر جعلی کاری ندارد اما هوادار همیشه کنار باشگاه بوده و به خاطر همین مساله خبرنگاران به من زنگ می‌زنند.

 

هوادار ما هوشیار باشد

هواداران باید هوشیار باشد و بداند کسی که پرسپولیس را دوست ندارد در خانه نشسته و خبر جعلی منتشر می کند. هواداران ما همیشه در کنار باشگاه بودند و کمک کردند. آن هوادار باید مواظب باشد تا شایعات و اخبار دروغین تیم را خراب نکند. یک نفر خانه می نشیند و می گوید فلانی با فلان جا قرارداد بست. همین موضوع 100 سوال ایجاد می کند. 100 تا 3 دقیقه می شود 300 دقیقه در روز.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز