استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: ۶۰ درصد از قنات‌ها و چشمه های چهارمحال و بختیاری خشک شده است.

به گزارش مرورنیوز، قاسم سلیمانی دشتکی در آیین معارفه مدیر جدید آب منطقه‌ای استان اظهار داشت: ۶۰ درصد از قنات‌ها و چشمه های استان خشک شده و همچنین سفره های زیرزمینی آب این استان ۳۰ متر کاهش پیدا کرده است.  

وی گفت: از مجموع ۱۱ دشت در استان ۸ دشت ممنوعه شده است و با وجود انجام انتقال آب، هنوز به بعضی روستاها و شهرهای استان آبرسانی صورت می‌گیرد.

استاندار چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: استان چهارمحال و بختیاری با وجود اینکه تنها یک درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد اما ۱۱ درصد آب کشور را تامین می‌کند و نیز این استان سرچشمه سه رود بزرگ دز، کارون و زاینده‌رود است.

سلیمانی تصریح کرد: میزان بارندگی استان سالیانه از ۱۱ میلیارد مترمکعب به پنج میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم وضعیت آب استان به حالت اول برگردد باید طرح الگوی کشت، آبخیزداری و آبخوان داری را به طور جدی در دستور کار قرار دهیم.

استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه کمبود بارندگی یکی از علل اصلی خشکسالی است، عنوان کرد: استفاده بی رویه از چشمه ها و قنات از علل های کم آبی به شمار می‌روند.

 سلیمانی با بیان اینکه در پروژه خرسان ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است، یادآور شد: پروژه سد ونک ۱۷ سال به طول انجامیده است که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.

وی گفت: در بحث تونل گلاب نباید به زاینده‌رود لطمه وارد شود چرا که تنها استان بلکه کشور دچار مشکل خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز