اعضای کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در حال انقراض (Cites)، در ژوهانسبورگ گردهم آمدند تا برای اولین بار به جای تنظیم مقررات بازارهای معاملات عاج، در خصوص تعطیلی این بازارها تصمیم گیری کنند.

به گزارش مرورنیوز، بر اساس موافقتنامه ای که در روز گذشته (یکشنبه 11 مهر) به امضای 182 کشور رسید، به منظور مقابله با بحران قتل عام فیل ها باید بازارهای قانونی معاملات عاج فیل تعطیل شوند. 
به موجب این کنوانسیون فعالیت بازارهای بین المللی معاملات عاج ممنوع شده است، اما برخی از کشورها به طور داخلی بازارهای قانونی این معاملات را راه اندازی کرده اند. 
هدف این توافق جدید، تعطیلی بازارهای داخلی خرید و فروش عاج فیل در کشورهایی است که هنوز این معاملات را قانونی می دانند و از نقطه نظر محافظه کاران، سرپوش مناسبی برای فعالیت شکارچیان غیرقانونی فیل ها محسوب می شوند. 
بر اساس این توافق تمام کشورهای امضا کننده باید «به طور فوری تمام قوانین، مقررات و سازوکارهای اجرایی لازم برای تعطیلی بازارهای داخلی خرید و فروش عاج فیل به صورت خام یا کار شده را به کار بگیرند».
در بین سال های 2007 تا 2014 میلادی، یک سوم از جمعیت فیل های ساکن در ساوانای آفریقا یعنی بیش از 140 هزار زنجیر فیل فقط برای استفاده از عاج آن ها کشته شدند و در حال حاضر به طور متوسط در هر 15 دقیقه یک فیل کشته می شود. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز