بررسی آمار مربوط به کانون‌های اصلاح و تربیت کشور حاکی از سیر نزولی ورودی مددجویان این کانون‌ها و نیز کاهش زمان مدت ماندگاری محکومان زیر ۱۸ سال است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، بر اساس قانون و برنامه‌ها و سیاست‌های حمایتی قوه قضائیه در خصوص محکومان زیر ۱۸ سال، متهمان و محکومانی که سن آن‌ها در زمان ارتکاب جرم تا هجده سال تمام شمسی باشد نه در زندان که در کانون اصلاح و تربیت نگه داری می‌شوند.

بر این اساس افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از هجده سال شمسی دارند حتی اگر در زمان رسیدگی و صدور حکم، سن آن‌ها بیش از این میزان نیز باشد، با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، تنها در بخش جوانانِ کانون اصلاح و تربیت پذیرش و نگه داری می‌شوند.

این در حالی است که به جز محکومانی که به نگه داری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شده‌اند، بر پایه قوانین و مقررات تنها مددجویانی که دارای بیش از بیست و سه سال سن باشند باید حسب مورد به اندرزگاه جوانان در بازداشتگاه یا ندامتگاه عمومی منتقل شوند.

همچنین بر پایه آمار رسمی میزان ورودی افراد زیر ۱۸ سال و ماندگاری آنان در کانون در طول یک دهه گذشته کاهش جدی را داشته است.

مقایسه آماری ورودی مددجویان کانون اصلاح و تربیت نشان می‌دهد تعداد این افراد در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش داشته است.

همچنین مدت ماندگاری مددجویان زیر ۱۸ سال از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ در بازه‌های مختلف (کمتر از ۶ ماه، ۶ ماه تا یک سال، ۱ تا ۲ سال، ۲ تا ۵ سال) نیز سیر نزولی داشته به گونه‌ای که بر اساس آمار منتشره، کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس آمار به دست آمده در خصوص میزان اعطای آزادی به مددجویان در سال ۱۳۹۹ نیز مشخص می‌شود که تعداد ۵۶۳۱ نفر از مددجویان کانون در مدت یک ساله گذشته آزاد شدند که از این تعداد ۵۲۱۶ نفر کمتر از ۶ ماه، ۲۴۵ نفر ۶ ماه تا یک سال، ۱۳۹ نفر ۱ الی ۲ سال و ۳۰ نفر ۲ الی ۵ سال در کانون حضور داشتند.

همچنین در سال ۱۳۹۹ مجموعاً ۶۹ نفر با استفاده از نهادهای ارفاقی آزاد شدند؛ که ۸ نفر آنان از طریق عفو، ۴۱ نفر از طریق آزادی مشروط و ۲۰ نفر نیز از طریق سایر انواع آزادی موفق به کسب آزادی دوباره خود شده‌اند.

بر پایه اطلاعات به دست آمده در سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵۳۳ نفر از مددجویان کانون‌های اصلاح و تربیت در دوره‌های حرفه آموزی ثبت نام نمودند که از این تعداد، ۷۱۱ نفر موفق به قبولی در آزمون و اخذ گواهینامه مربوطه شدند و پس از آزادی می‌توانند با تکیه بر حرفه کسب شده وارد بازار کار و تأمین معاش خود شوند.