یک فوق تخصص عفونی اطفال گفت: نمی‌توان بطور قطعی رخداد پیک هشتم کووید را در کشور و زمان آن را بیش بینی کرد،ولی با توجه به اینکه موارد ابتلا به این سویه در سطح جهانی در حال پیشرفت است ، انتظار افزایش مواردی از ابتلاهای شدید را داریم.

به گزارش مرور نیوز، با افزایش ٢٠درصدی شیوع زیرسویه جدید کرونا در دنیا که ابتلای آن از کشور چین آغاز شده است و مشاهده مواردی از ابتلا به این زیرسویه از کووید در کشور، گمانه زنی‌ها نسبت به افزایش شیوع دوباره کووید در ایران و احتمال برقراری محدودیت‌های کرونایی قوت بیشتری گرفته است.

بر این اساس ، دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی اطفال و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهشتی گفت: متاسفانه در بسیاری کشورها واکسیناسیون به اندازه کافی انجام نشده و در کشور ما هم بسیاری همچنان نوبت چهارم واکسن را دریافت نکرده‌اند که این مساله آسیب پذیری برای ابتلای مجدد به کرونا را در افراد زیاد می‌کند. سویه جدید کرونا زیر مجموعه سارس کووید٢ است که علایم اش شبیه اومیکرون و سرایت‌پذیرتر از آن است.

او ادامه داد: گرچه موارد کمی از ابتلا به آن در کشور ما دیده شده ولی به نظر می‌رسد با تردد مسافران بخاطر سال جدید میلادی موارد ابتلا به آن در کشور بالا برود. این سویه از ویروس‌های کووید بسیار سیستم ایمنی گریز هستند و در کسانی که قبلا مبتلا به کووید شده‌اند نیز می‌توانند ابتلای محدد ایجاد کنند.

شیروانی با تاکید بر اینکه نمی‌توان بطور قطعی رخداد پیک هشتم کووید را در کشور و زمان آن را بیش بینی کرد، اظهار کرد: ولی با توجه به اینکه موارد ابتلا به این سویه در سطح جهانی در حال پیشرفت است ، انتظار افزایش مواردی از ابتلاهای شدید را داریم.
او تاکید می‌کند: پیشنهاد می‌شود تکمیل واکسیناسیون، رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن بشدت مد نظر قرار بگیرد.