رییس قرارگاه اربعین در ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از آغاز ثبت‌نام و تمدید پروانه موکب‌های اربعین خبر داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات ، مجید نامجو گفت: علاقه‌مندان به برپایی موکب و مسؤولان موکب‌هایی که سال‌های گذشته پروانه موکب‌داری دریافت کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه موکب‌داری به نشانی www.mokeb.atabat.org، نسبت به درخواست صدور پروانه جدید یا تمدید پروانه خود برای اربعین حسینی ۱۴۰۲ اقدام کنند.

به گفته او، پیش‌بینی شده است در اربعین امسال بیش از سه‌هزار موکب، خدمات اسکان و تغذیه به زائران اربعین ارائه دهند.

رییس قرارگاه اربعین در ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و تفاهمی که با مسؤولان عراقی به امضاء رسیده است، عملیات ارسال تجهیزات و اقلام موکب‌ها از ۲۵ محرم (۲۱ مرداد) آغاز می‌شود و تا ۵ صفر (۳۱ مرداد) از مرزهای شلمچه و مهران و در صورت نیاز مرز خسروی ادامه خواهد داشت.

او اضافه کرد: بعد از این تاریخ اگر به ارسال تجهیزات موکب‌ها نیاز بود، همچون سال گذشته از طریق مرز «سومار» عملیات ارسال اقلام و تجهیزات موکب‌ها صورت خواهد گرفت.

جانشین رییس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: موکب‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند تا خدمات اسکان و تغذیه را از دهم صفر (۵ شهریور) آغاز کنند و تا بیست و سوم ماه صفر (۱۸ شهریور) ادامه دهند. به این منظور ۱۰ قرارگاه در داخل و خارج کشور فعال خواهند شد که از این تعداد چهار قرارگاه نجف، کربلا، کاظمین و سامراء در عراق و شش قرارگاه در ایران قرار دارند.

او افزود: از شش قرارگاه داخل کشور پنج قرارگاه در استان‌ها و مرزهای خروجی شامل خوزستان (مرز چزابه و شلمچه)، ایلام (مرز مهران)، کرمانشاه (مرز خسروی)، کردستان (مرز باشماق) و آذربایجان غربی (مرز تمرچین) و یک قرارگاه ویژه زائران خارجی در مرز ورودی سیستان و بلوچستان (مرز میرجاوه و ریمدان) فعال خواهند شد.

رییس قرارگاه اربعین در ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: با توجه به گرمای هوا، تامین آب و یخ و اسکان، اولویت اصلی کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین است. توصیه اکید ما به موکب‌ها این است که با توجه به گرمای هوا، برای تهیه تجهیزات تهویه مطبوع و لوازم سرمایشی و تأمین آب و یخ برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

رییس قرارگاه اربعین در ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با بیان این‌که بازدیدهای دوره‌ای از مرزها صورت گرفته و نیازسنجی‌های لازم انجام شده است، گفت: خدمات‌دهی برای زائران براساس برنامه زمان‌بندی که ستاد مرکزی اربعین ابلاغ خواهد کرد، اجرایی خواهد شد.

نامجو یادآور شد: از زمستان سال گذشته با تشکیل قرارگاه مرکزی اربعین در ستاد توسعه و بازسازی عتبات و برگزاری انتخابات نمایندگان موکب‌های سراسر کشور و تشکیل شورای راهبردی مواکب برنامه‌ریزی برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر اربعین ۱۴۰۲ در کمیته مشاکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه آغاز شد.