دبیر ستاد مدیریت پدیده گرد و غبار گفت: سالانه ۵۸ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان سالانه از گرد و خاک خسارت می‌بینیم که این میزان مربوط به شش استان است.

به گزارش مرور نیوز، علی محمد طهماسبی بیرگانی در نشست روز جهانی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و خاک با شعار «هشدار گرد و خاک برای همه» اظهار کرد: نامگذاری این روز به این دلیل است که سال گذشته در بهار تأثیرات گرد و غباری منطقه در ایران بسیار شدید شد بنابراین نشست‌ها و کمیسیون‌های بسیاری تشکیل شد و تفاهم‌نامه‌های دو جانبه با کشورهای همسایه منعقد و اجلاس همکاری‌های دوجانبه برای آینده‌ای بهتر نیز برگزار شد که در نتیجه بیانیه تهران و صندوق مشترک منطقه‌ای مقابله با گرد و غبار، کارگروه منطقه‌ای، راه‌اندازی کنوانسیون مقابله با گرد و خاک ایجاد شد.

وی افزود: مجمع عمومی سازمان ملل جلسه‌ای تشکیل داد و برگزاری کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و خاک پیشنهاد شد و این کنفرانس را در نیمه دوم شهریورماه با دعوت ۵۴ کشور و ۱۹ نهاد بین‌المللی برگزار خواهیم کرد.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اکید کرد: کشور ما از جهات گوناگون درگیر تأثیرات گرد و خاک است و حدود ۲۷۰ کانون فعال با شدت بالا به تفکیک ۲۱ کشور مشخص شده است. اقدامات زیر منطقه‌ای برای کانون‌های داخلی گرد و غبار در حال انجام است.

وی افزود: اقدامات بسیار مناسبی در خصوص آثار و خسارات گرد و خاک انجام شده و نشریه‌های بسیاری درباره این موضوع منتشر شده است. ما بیشتر به دنبال این هستیم که درباره تبعات گرد و خاک هشدار دهیم چراکه آثار زیادی بر زراعت دارد و کانون‌های داخلی گرد و غبار سالانه ۱۲۷۰ میلیارد تومان به کشاورزی آسیب وارد می‌کنند، به‌ویژه بر زنبورداری زیان زیادی زد. ‌