سازمان هواشناسی اعلام کرد: در پی وزش باد شدید طی فردا تا روز شنبه، گردوخاک گسترده مجددا خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان را در بر می‌گرد.

به گزارش مرور نیوز، سازمان هواشناسی با اعلام وضعیت جوی نارنجی در این ۳ استان توضیح داد: وزش باد شدید که در مناطق مستعد با خیزش گردوخاک همراه است، از فردا تا روز شنبه خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان‌و بلوچستان را در بر می‌گیرد.

مخاطرات سامانه شامل خیزش گردوخاک (در مناطق مستعد طوفان شن و گردوخاک)، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها، تیرهای برق، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال اعلام شده است.

هواشناسی به اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، پرهیز از سفرهای بین شهری، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی توصیه کرده است.

 

آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی

هواشناسی همچنین در هشدار زرد درباره آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی تا روز شنبه توضیح داد: امروز (چهارشنبه) بارش‌ها در خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز، تهران و سمنان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان به شکل رگبارهای موقتی تابستانی ادامه دارد.

بارش‌ها فردا (پنج‌شنبه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز و تهران تکرار می‌شود.

سامانه بارشی روز (جمعه) در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و نیمه جنوبی اردبیل و روز شنبه در شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و دامنه و ارتفاعات سیستان و بلوچستان فعال است.

احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد نیز در پی فعالیت این سامانه وجود دارد.