نخستین سوگواره آیینی شهر تهران با عنوان «محرم شهر» همراه با ارائه خدمات اربعینی به زائران حسینی برگزار می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، همزمان با فرارسیدن دهه سوم ماه محرم، نخستین سوگواره آیینی شهر تهران با عنوان «محرم شهر» به همت اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با همکاری منطقه ۹ برگزار می‌شود. 

این رویداد آیینی با هدف ایجاد شور و شعور حسینی در شهر تهران و ارتباط معنایی شهروندان با سیره حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و عاشورای حسینی، از ۲۰ محرم آغاز شده و تا ۵ صفر (۱۶ الی ۳۱ مردادماه) با برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی در میدان آزادی ادامه خواهد داشت. 

سوگواره «محرم شهر»، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که از آن جمله می‌توان به برپایی حسینیه کودک، برنامه‌های عزاداری امام حسین (ع) ویژه کودکان و نوجوانان، نمایشگاه فروش ملزومات اربعینی، اجرای برنامه‌های آیینی نظیر شعرخوانی، مداحی، نقالی و تعزیه، موکب‌های پذیرایی و اشاره کرد. 

همچنین کشتی «سفینه النجاة» حسینی که برگرفته از حدیث مشهور «اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة» است، در محل برگزاری این رویداد در میدان آزادی شهر تهران، جانمایی شد تا نمادی برای برپایی مجلس عزای امام حسین علیه‌السلام با توجه به در پیش بودن اربعین حسینی باشد. 

در نخستین سوگواره آیینی محرم شهر، خدمات مرتبط با سفر اربعین نیز به عموم مردم ارایه می‌شود که از آن جمله میتوان به نمایشگاه فروش ملزومات اربعین، افتتاحیه رادیو اربعین، درخواست و ثبت گذرنامه اربعین و اشاره کرد. 

براساس این گزارش، رویداد بزرگ آیینی شهر تهران از ۱۶ الی ۳۱ مرداد ماه در میدان آزادی شهر تهران برپا شده و هر روز از ساعت ۱۸ الی ۲۳ پذیرای عموم مردم خواهد بود.