رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی گفت: چاقی، دیابت، چربی خون، بیماری‌های تیروئید و پوکی استخوان از شایع‌ترین بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم هستند.

به گزارش مرور نیوز، فریدون عزیزی، رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برگزاری چهاردهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم در روز‌های یکم تا سوم آذر ۱۴۰۲ در تهران اظهار داشت: این کنگره به همت انجمن متخصصین غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران، پژوهشکده‌های علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران و مراکز تحقیقاتی و آموزشی پژوهشی غدد درون‌ریز و متابولیسم کشور و با حضور اساتید و دانشمندان برجسته ایرانی و خارجی از ۵ قاره جهان برگزار می‌شود. 

رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هدف اصلی برگزاری این کنگره ارائه آخرین یافته‌های جدید در علم آندوکرینولوژی در فیزیولوژی، فیزیوپاتولوژی، تشخیص و درمان بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم در کنار تبادل نظر دانشمندان ایرانی و سایر کشور‌ها و ارائه رهنمود‌های بین‌المللی در زمینه ارتقای سلامت بیماران آندوکرین است که همانند کنگره‌های بین‌المللی قبلی، جوایز ابوعلی سینا به دانشمندان برجسته کشور و جایزه رازی به دانشمند جوان که بیشترین توفیقات را در تحقیقات این رشته داشته‌اند، اعطا خواهد شد.

وی به شایعترین بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم اشاره کرد و افزود: چاقی، دیابت، چربی خون، بیماری‌های تیروئید و پوکی استخوان از شایع‌ترین بیماری‌های حوزه غدد درون‌ریز و متابولیسم در کشور به حساب می‌آیند.

عزیزی با بیان این که حدود ۶۰ درصد از افراد بالای ۲۰ سال جامعه مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند، گفت: در کلان شهر تهران این رقم به ۷۰ درصد می‌رسد که چاقی کل بدن در خانم‌ها شایع‌تر و چاقی شکمی در مرد‌ها شیوع بیشتری دارد که این چاقی شکمی عامل مهمی در پیدایش بیماری‌های قلبی و عروقی است.

این استاد دانشگاه در رابطه با بیماری دیابت اظهار داشت: شیوع بیماری دیابت در شهر‌های بزرگ تا ۱۵ درصد و در شهر‌های کوچک و روستا‌ها ۷ تا ۱۰ درصد است، که دیابت نوع ۲ که اکثرا در افراد بالای ۲۰ سال ظاهر می‌شود حدود ۹۵ درصد کل دیابت را تشکیل می‌دهد و از آن جا که تا حدود ۵ سال بعد از شروع بیماری ممکن است علائمی نداشته باشد، غربالگری بیماری با اندازه‌گیری قند خون از سن ۴۵ سالگی هر سه سال یک بار در افراد سالم توصیه می‌شود. این غربالگری در افرادی که علائم خطر دارند مانند سابقه دیابت فامیلی، چاقی و دیابت بارداری از سن ۲۰ سالگی ضروری است.

عزیزی در رابطه با بیماری‌های تیروئید گفت: گواتر ساده، کم‌کاری و پرکاری تیروئید، گره‌ها و سرطان تیروئید بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد را مبتلا می‌کنند که این بیماری‌ها در زنان شایع‌تر از مردان است. خوشبختانه بیماری‌های ناشی از کمبود ید که با اختلالات ذهنی و جسمی کودکان همراه است با مصرف نمک یددار در کشور ما پیشگیری شده است، ولی هنوز ۲۵ درصد جمعیت دنیا از این بیماری‌ها رنج می‌برند. مصرف نمک یددار (نه سایر انواع نمک ها) قویا توسط انجمن‌های علمی توصیه می‌شود.

وی به اختلال چربی‌های خون که یکی دیگر از بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم به حساب می‌آیند اشاره کرد و بیان داشت: ابتلا به چربی خون در سنین ۵۰ سالگی به بالا شایع‌تر است که ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد به آن مبتلا می‌شوند و تشخیص آن با اندازه گیری چربی‌های خون است و به خوبی با رژیم غذایی و مصرف دارو‌های گروه استاتین درمان می‌شود.

عزیزی آمار ابتلا به پوکی استخوان را این گونه برشمرد و گفت: بین ۵ تا ۱۰ درصد زنان و ۲ تا ۵ درصد از جمعیت مردان در سنین بالا دچار پوکی استخوان هستند که سنجش تراکم استخوان در خانم‌ها و در بین سنین یائسگی و به ویژه در خانم‌های ۶۵ سال به بالا ضروری است.

او تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز چاقی، دیابت و اختلال چربی‌های خون موثرترین راه، داشتن سبک زندگی سالم است که تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب همراه با فعالیت بدنی مستمر و دائمی، پرهیز از استعمال انواع دخانیات، خواب مناسب ۶ الی ۸ ساعت در شبانه‌روز و دوری از استرس‌های زندگی می‌تواند بروز این بیماری‌ها را کاهش دهد.