تفاهم نامه ساخت موتورسیکلت برقی با چینی ها بسته شده و قرار است بزودی ساخت آنها آغاز شود .از سال آینده این موتورسیکلت ها به صورت پارت به پارت وارد تهران می شوند.

به گزارش مرور نیوز، ترافیک و آلودگی هوا دو معضل مهم شهروندان تهرانی است و روزانه مردم ساعت‌های زیادی را در مسیرهای بزرگراهی و معابر شهری با گروه‌های کور ترافیکی سپری می‌کنند .یکی از مهمترین راه‌های رفع مشکل ترافیک در تهران توسعه حمل و نقل عمومی با رویکرد مترو است. در دوره‌های قبلی مدیریت شهری اقداماتی در زمینه توسعه مترو صورت گرفت هر چند که در دوره پنجم مدیریت شهری بسیاری از کارها متوقف شد.

توسعه و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی به صورت جدی در دو سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و قرار است از سال آینده اتوبوس، واگن، موتورسیلکت برقی و ... وارد شهر شوند تا بخشی از عقب‌ماندگی‌ها برطرف شود.

 

بسته شدن تفاهم نامه 2 هزار دستگاه اتوبوس برقی و دو کابین/وورد 100 هزار دستگاه موتورسیکلت کار

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تأکید می‌کند که باید به محیط زیست توجه جدی شود و همچنین ترافیک و آلودگی هوا مرتفع شود و در این زمینه قرارداد 791 دستگاه واگن بسته و تفاهم‌نامه هزار دستگاه اتوبوس برقی و هزار دستگاه اتوبوس دوکابین و 100 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی بسته شده است و قرار است این تجهیزات از سال آینده به صورت خرد خرد وارد پایتخت شود.

بر اساس این گزارش، شهرداری تهران علاوه بر ورود اتوبوس‌های خارجی قراردادهایی هم در داخل بسته است؛ اتوبوس‌سازهای داخلی تا جایی که ظرفیت داشته باشند می‌توانند اتوبوس تولید کنند و شهرداری در این زمینه اقداماتی انجام داده است.

 

افزایش 40 درصدی مسافران مترو

بیش از 40 درصد مسافرین مترو در سال جاری نسبت به سال 1400 افزایش پیدا کرده‌اند و مسؤولین شهری معتقدند که باید برای رفع ترافیک و‌ آلودگی هوا مردم را به سمت سیستم حمل و نقل عمومی سوق داد و فقط از این راه است که می‌توان تا حدودی ترافیک را مدیریت کرد.

بر اساس این گزارش در حوزه حمل و نقل عمومی علاوه بر اینکه باید در بخش سخت‌افزاری اقداماتی صورت گیرد بایددر  سبک زندگی شهروندان هم کارهای انجام شود . باید در این زمینه گام‌های اساسی برداشته شود و با ورود اتوبوس، تاکسی، تغییر روش زندگی و هوشمندسازی بتوان دو مشکل دیرینه پایتخت‌نشینان را برطرف کرد.

 

تا پایان سال جاری 1400 دستگاه اتوبوس وارد خطوط تهران می‌شود

علیرضا زاکانی شهردار تهران به خبرنگار فارس گفته است تا پایان سال جاری 1400 دستگاه اتوبوس وارد خطوط تهران می‌شود و همچنین در سفری که شهردار تهران به چین داشته قراردادهای خوبی در زمینه تأمین واگن بسته شده است و قرار است که مشکل واگن برطرف، سرفاصله قطارها کاهش و قدری ازدحام جمعیت کم شود. مسؤولین شهری تأکید دارند که ظرفیت سیستم حمل و نقل عمومی بیش از 2 برابر افزایش می‌یابد.

 

ورود موتورسیکلت های برقی به شهر

موتورسیکلت‌ها یکی از  آلاینده‌های مهم شهر هستند که ساماندهی آنها می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات محدوده مرکزی شهر را برطرف کند قرار است تعداد زیادی موتور برقی وارد شهر شود و با تبدیل موتورهای انژکتوری به برقی آلودگی هوا کمتر می‌شود البته این موتورسیکلت‌ها به موتورسیکلت کار معروف هستند و قطعا در کاهش ترافیک و آلودگی هوا تأثیر دارند.

 

انتقال باراندازها به خارج شهر/با ساماندهی مترو و اتوبوس قدری ترافیک تهران تسهیل و آلودگی کمتر می‌شود

با هوشمندسازی شهر می‌توان بخش عمده‌ای از سفرهای درون‌شهری را حذف کرد؛ همچنین می‌توان لجستیک بار و مسافر و انتقال باراندازها را به خارج شهر انجام داد تا بخشی از گره‌های کور ترافیکی برطرف شود.

برنامه‌ریزی‌های لازم برای رفع ا ین دو مشکل کلیدی صورت گرفته است اما بر اساس قانون هوای پاک بیش از 20 دستگاه در رفع دو مشکل کلیدی تهرانی‌ها نقش دارند و متأسفانه در سالیان گذشته دستگاه‌ها به وظایف خود به درستی عمل نکرده‌اند.

با ساماندهی مترو و اتوبوس قدری ترافیک تهران تسهیل و آلودگی کمتر می‌شود. البته نباید در این بین ریزگردها را هم فراموش کرد چرا که در برخی از روزهای سال ریزگردها از کشورهای مجاور میهمان تهرانی‌ها می‌شوند و آلودگی هوا را برای شهروندان به ارمغان می‌آورند.

البته قرار است از سال آینده تحول جدی در سیستم حمل و نقل عمومی رخ دهد. شهرداری تهران در سال جاری بیش از 45 درصد بودجه خود را برای توسعه حمل و نقل عمومی در نظر گرفته و اعضای شورای شهر می‌گویند که سال آینده هم رقم قابل توجهی را برای این منظور در نظر خواهند گرفت.