رئیس کل دادگستری استان تهران از آزادی ۱۹ نفر از محکومان به قصاص پس از گذشت اولیای دم و پایان مدت مجازات از حیث جنبه عمومی جرم خبر داد.

به گزارش مرور نیوز،  علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران در آیین آزادسازی 19 نفر از محکومان به قصاص پس از گذشت اولیای دم و پایان مدت مجازات از حیث جنبه عمومی جرم که در سالن ولایت مجتمع قضایی امام خمینی(ره) با حضور خانواده‌های آن‌ها برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش‌های همه‌جانبه و مؤثر دادسرای عمومی و انقلاب تهران، سرپرست دادسرای ناحیه 27، شوراهای حل اختلاف استان تهران، اداره‌کل زندان‌های استان تهران، صلح‌یاران و خیرین در جهت اخذ رضایت از اولیای دم در پرونده‌های قصاص نفس اظهار کرد: بدون شک اقدامی که امروز صورت گرفت، بدون همدلی، هم‌فکری و مشارکت همه بخش‌های مورد اشاره ممکن نبود و اگر این همدلی و تعاون نبود، یقینا بسیاری از توفیقات حاصل نمی‌شد.

فرصت زندگی دوباره به 19 نفر از محکومان به قصاص با گذشت اولیای دم

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن قدردانی ویژه از روحیه گذشت و بخشش اولیای دم اظهار کرد: اولیای دم، کسانی هستند که عزیز خود را در یک فرایند مجرمانه عمدی از دست داده‌اند و داغ‌دار هستند اما امروز با گذشت و بزرگ‌منشی خود اتفاق بسیار مهم و ارزشمندی را رقم زدند و با گذشت از حق شرعی و قانونی خود، به 19 نفر از کسانی که دچار لغزش و انحراف شده بودند، فرصت زندگی دوباره بخشیدند و به همین جهت قدردان این عزیزان هستیم.

ضرورت تقویت روحیه گذشت و کنترل خشم در جامعه

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت مسأله «گذشت» در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: واکاوی در بسیاری از پرونده‌های قتل حاکی از این است که قتل در اثر خشم لحظه‌ای و به‌دلیل عدم گذشت رخ داده است؛ چه بسا اگر فرد در آن لحظه کظم غیظ کند و خشم خود را کنترل نماید بسیاری از اتفاقات تلخ رخ نخواهد داد.

القاصی‌مهر با بیان اینکه مهم‌ترین درسی که اولیای دم به جامعه می‌دهند، درس گذشت و بخشش در عین صاحب حق بودن است، گفت: خداوند متعال در قرآن کریم، قصاص را به‌عنوان یک حق مسلم برای اولیای دم مقرر کرده و آن را مایه حیات، قوام و دوام جامعه ذکر نموده است؛ اما در کنار همین امر، خداوند متعال در مصادیق متعددی توصیه به بخشش و گذشت کرده و برای آن پاداش اخروی شایسته‌ای در نظر گرفته است.

توصیه‌های رئیس کل دادگستری استان تهران به 19 زندانی بخشیده شده محکوم به قصاص

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه توصیه‌هایی را خطاب به 19 نفر از محکومان به قصاص که با گذشت اولیای دم بخشیده شده‌اند، مطرح کرد و گفت: همه شما که امروز در اینجا حضور دارید، اولا تا زمانی که در کره خاکی در حال حیات هستید، باید خود را مدیون اولیای دم بدانید و قدردان آن‌ها باشید، ثانیا همواره به این موضوع توجه داشته باشید که درب‌های رحمت الهی بر انسان‌های خطاکار گشوده است و از رحمت الهی ناامید نشوید و ثالثا، پس از بازگشت به جامعه، زندگی شرافتمندانه را در پیش بگیرید و خطاهای گذشته خود را اصلاح نمایید.

نقش مهم و اثرگذار خیرین در جلب رضایت اولیای دم

وی ضمن اشاره به نقش مهم و اثرگذار خیرین در جلب رضایت اولیای دم اذعان کرد: عزیزانی که تحت عنوان خیر در حوزه اخذ رضایت از اولیای دم به میدان آمده‌اند، حقیقتا اقدام آن‌ها رنگ و بوی الهی دارد و در نزد پروردگار متعال دارای اجر ویژه‌ای خواهد بود.

گذشت، در عین صاحب حق بودن معنا پیدا می‌کند

القاصی‌مهر با تأکید بر ضرورت گسترش و توسعه فرهنگ صلح و سازش در جامعه عنوان کرد: گذشت، در عین صاحب حق بودن معنا پیدا می‌کند و این دقیقا همان مفهومی است که جامعه امروز به آن نیاز دارد و بر همین اساس، انعکاس اقدام ارزشمند و خداپسندانه‌ای که امروز صورت می‌گیرد، در رشد، تعالی و بالندگی جامعه نقش به‌سزایی خواهد داشت.

فراهم شدن مقدمات آزادی هزار و 614 نفر از زندانیان در سال جاری با کمک خیرین

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با اشاره به فراهم شدن مقدمات آزادی هزار و 614 نفر از زندانیان در سال جاری با کمک خیرین اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با تلاش‌ها و اقدامات صورت‌گرفته و گذشت اولیای دم مقدمات آزادی 45 نفر از محکومان به قصاص فراهم شده است.

بسیاری از افراد صرفاً به‌دلیل یک اتفاق، اشتباه و لغزش راهی زندان شده‌اند

وی در بخش پایانی سخنان خود بر ضرورت تغییر نگاه جامعه نسبت به زندانیان تأکید و اظهار کرد: باید نسبت به این مسأله توجه داشت که الزاما همه کسانی که در زندان هستند، ماهیتا انسان‌های بدذات و پلیدی محسوب نمی‌شوند؛ بلکه بسیاری از افراد صرفا به‌دلیل یک اتفاق، اشتباه و لغزش راهی زندان شده‌اند و ظرفیت بازگشت به جامعه در آن‌ها به‌طور بالقوه وجود دارد و این وظیفه انسانی آحاد جامعه است که زمینه بازگشت به جامعه را برای این دست از اشخاص فراهم کند.

پیگیری امر صلح و سازش در پرونده‌های قصاص نفس حتی در پای چوبه‌دار

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران نیز در این نشست با بیان اینکه تاکنون با تلاش‌های صورت‌گرفته 10 جلسه آزادسازی محکومان به قصاص به‌طور جمعی برگزار شده است، گفت: در راستای تأکیدات رئیس قوه قضاییه، ریاست محترم کل دادگستری استان تهران و دادستان محترم تهران تشکیل جلسات صلح و سازش در خصوص محکومان به قصاص با همکاری شوراهای حل اختلاف مستمرا در حال انجام است و صلح‌یاران در دادسرای امور جنایی تهران بدون هیچ چشم‌داشتی در زمینه اخذ رضایت از اولیای دم فعالیت می‌کنند.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران خاطرنشان کرد: تلاش‌ها برای ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های قتل حتی تا پای چوبه دار نیز ادامه دارد و در محلی که در زندان تعیین شده، برای ایجاد صلح و سازش تلاش می‌شود که خوشبختانه در بسیاری از موارد به نتیجه رسیده است.

نماینده خیرین نیز در این نشست بیان کرد: در بسیاری از موارد، اشخاص به‌دلیل یک اتفاق و برخورد فیزیکی مرتکب قتل می‌شوند؛ لذا کمک به چنین اشخاصی که به‌دلیل یک لحظه غفلت دچار مشکل شده‌اند در حقیقت به‌نوعی معامله با پروردگار متعال محسوب می‌شود.

در بخش پایانی این آیین، رئیس کل دادگستری استان تهران با اعطای لوح تقدیر از قضات، مسئولان قضایی و خیرین ساعی در امر ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های قصاص نفس قدردانی به‌عمل آورد و 19 نفر از محکومان به قصاص پس از بخشش از سوی اولیای دم و پایان مدت مجازات از حیث جنبه عمومی جرم، در محل دادگستری کل استان تهران آزاد شده و به آغوش خانواده خویش بازگشتند.