عقدنامه یا سند ازدواج یکی از مدارک هویتی مهم زوجین است. اگر این مدرک خود را گم کردیم برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی و گرفتن المثنی چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

به گزارش مرور نیوز، سند ازدواج یا همان عقدنامه یکی از اسناد مهمی است که در هر خانه کنار شناسنامه و دیگر اسناد هویتی باید به خوبی از آن نگهداری شود. اما گاهی که برای کارهای اداری به این سند نیاز پیدا کنیم، ممکن است به هر دلیلی گم بشود. گم شدن عقدنامه مانند شناسنامه، کارت ملی و سایر اسناد هویتی مهم است. پس اگر می‌خواهید بدانید در صورت گم شدن عقدنامه خود باید چه کارهایی انجام بدهید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

 

اداره پست به کمک شما می‌آید

حتما در بسیاری از اسناد هویتی این نوشته را دیده‌اید که «از یابنده تقاضا می‌شود آن را به نزدیکترین اداره پست تحویل دهد یا در صندوق پست بیاندازد». پس اولین کار شما بعد از گم شدن عقدنامه باید مراجعه به اداره پست باشد. اما برای تسهیل امور شرکت ملی پست وبسایتی به نام «پست یافته» به نشانی http://postyafteh.post.ir که می‌توانید آنجا پیگیری کنید که آیا کسی عقدنامه شما را به پست تحویل داده یا خیر.

عقدنامه  شما تا شش ماه در ادارۀ پست باقی می‌ماند و پس از طی شدن این مدت اگر برای تحویل گرفتن آن مراجعه نکنید، معدوم خواهد شد. پس ابتدا عقدنامه خود را در سایت «پست یافته» جستجو کنید و اگر نبود، به سراغ مراحل بعدی بروید.

برای ورود به سایت مدارک پیدا شده در ثبت احوال کشور، به سایت ثبت احوال به نشانی https://www.sabteahval.ir بروید. در مرحله بعدی، کافی است که از بین منوی بالای سایت بر روی گزینه میز خدمت الکترونیکی کلیک کنید تا خدمات الکترونیکی به شما نمایش داده شوند.

در بین گزینه‌های نشان داده شده بر روی گزینه مدارک پیدا شده کلیک کنید تا به سایت مشاهده مدارک پیدا شده در سایت سازمان ثبت احوال کشور وارد شوید.

 

آگهی کنید و اطلاع بدهید

از عقدنامه گم شده می‌توان سوءاستفاده‌های قانونی زیادی کرد. نیروی انتظامی و شورای حل اختلاف منطقه محل زندگی باید در جریان مفقودی عقدنامه شما قرار بگیرند. در مرحله بعد بهتر است سراغ دفترخانه‌ای که در آن عقد خود را ثبت کرده‌اید هم بروید و آنها را هم در جریان مفقودی قرار بدهید. به این ترتیب جلو سوءاستفاده احتمالی از عقدنامه شما گرفته خواهد شد و همچنین مسیر برای گرفتن عقدنامه المثنی نیز کوتاه‌تر می‌شود.

 

به دفترخانه بروید

حالا نوبت اقدام برای گرفتن یک عقدنامه المثنی است. برای این کار حتما باید به دفترخانه‌ای که عقد خود را در آنجا ثبت کرده‌اید بروید. چون تمام مدارک، امضاها و تعهدات شما برای عقد در مدارک آن دفترخانه نگهداری می‌شود. اگر دفترخانه بسته شده بود، شماره ثبت دفترخانه و اسناد آن به شخص و جای دیگری منتقل شده که باید پیگیری کنید و محل جدید دفترخانه را پیدا کنید. همگی دفترخانه‌ها به صورت برخط به سازمان ثبت احوال کشور متصل هستند و شما می‌توانید با داشتن شماره سه رقمی دفترخانه و یا نام سردفتر، مکان جدید دفترخانه را پیدا کنید.

همچنین تا زمان صدور عقدنامه المثنی، دفترخانه به شما رونوشتی از سند ازدواجتان را خواهد داد که از نظر قانونی حکم سند اصلی را دارد و با آن می‌توانید کارهای اداری خود را انجام بدهید. در مراجعه به دفترخانه برای گرفتن عقدنامه المثنی باید کارت ملی و شناسنامه خود و همسرتان را به همراه داشته باشید.

 

چقدر باید هزینه بدهیم؟

تعرفه‌های اعلامی برای دفترخانه‌ها در سال ۱۴۰۲ به این شرح است. اگر بخواهید از سند ازدواج خود رونوشت بگیرید که تهیه آن هم بیم یک تا دو روز کاری زمان می‌برد باید مبلغ ۱۵۳ هزار تومان به حساب دفترخانه واریز کنید. ابطال سند ازدواج قبلی نیز دقیقا به همین مقدار هزینه دارد. تنظیم و صدور هر برگ عقدنامه هم ۴۲۲۲تومان هزینه دارد.

اگر می‌خواهید در عقدنامه جدید شروطی را اضافه و یا حذف کنید، به ازای هر شرط باید مبلغ ۲۰۰هزارتومان پرداخت کنید.

 

چاپ آگهی در روزنامه

یکی از کارهایی که این روزها کمتر در مراحل گم شدن عقدنامه به آن توصیه می‌شود، چاپ آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار است. این کار الزامی ندارد و به جهت مراجعه کمتر مردم به رسانه‌های مکتوب در سال‌های اخیر شاید کار چندان پرفایده‌ای هم نباشد. اما به هرحال چاپ این آگهی جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی از مدرک شما را خواهد گرفت.

چاپ آگهی مفقودی سند ازدواج در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا درج آگهی مفقودی عقدنامه ازدواج در روزنامه‌های محلی امکان‌پذیر است. در متن آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج شما تأکید خواهید کرد که این مدرک شما گم شده و از درجه اعتبار ساقط است و به این ترتیب با ثبت آگهی مفقودی سند ازدواج شما جلوی پیامدهای ناشی از هر گونه سوء استفاده از آن را می‌گیرید.