معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ۶۳ درصد ایرانی‌ها مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند.

به گزارش مرور نیوز، حسین فرشیدی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در معاونت بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این‌که 63 درصد ایرانی‌ها مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند، اظهار کرد:‌ 25 درصد مردم به چاقی و 38 درصد به اضافه وزن مبتلا هستند؛ فعالیت بدنی و تغذیه سالم تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا به چاقی، دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی دارند.

 

اجرای پویش ملی سلامت برای غربالگری 2 بیماری

وی ادامه داد: از 20 آبان‌ماه پویش ملی سلامت با چند هدف آغاز شد که مهم‌ترین آن‌ها، آشنایی مردم با مراکز ارائه خدمات بهداشتی، تقویت پرونده الکترونیک سلامت و اجرای غربالگری دیابت و فشار خون در جمعیت بالای 18 سال است‌.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: پرفشاری خون در جهان یک عامل خطر بسیار مهم برای بیماری‌های قلب و عروق، سکته‌های قلبی و مغزی و مشکلات کلیوی است در همین راستا تصمیم گرفتیم در قالب این پویش، در افراد بالای 18 سال فشارخون را پایش کنیم و در صورت ابتلا به پرفشاری خون، وضعیت بیمار را پیگیری کنیم. در این پویش، آگاهی‌بخشی به مردم درباره فشار خون، تشخیص فشار خون و دیابت و درمان این بیماری‌ها انجام می‌شود.

 

24.5 درصد مردم فشار خون کنترل شده دارند

فرشیدی با بیان این‌که الان 24.5 درصد جمعیت کشور ما فشار خون کنترل شده دارند، تصریح کرد: از میان افراد مبتلا به فشار خون نیز 56 درصد افراد مبتلا، دارو مصرف می‌کنند. برخی از افراد داروهای فشار خون خود را مصرف می‌کنند و پس از پایین آمدن فشار خون‌شان، مصرف داروها را قطع می‌کنند در حالی که درمان فشار خون باید تا پایان عمر ادامه یابد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این‌که آموزش به مادران و کودکان در سنین دانش‌آموزی و قبل از آن، تاثیر زیادی بر فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف قند و نمک دارد و پیشگیری از دیابت و فشار خون دارد، خاطرنشان کرد: فرهنگ تغذیه سالم را باید از سنین پایین شروع کنیم. در همین راستا تفاهمنامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش داشته‌ایم تا با حضور و ارتباط مؤثر کارشناسان تغذیه با مدارس، سواد تغذیه‌ای دانش آموزان افزایش یابد.

فرشیدی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های بسیار مهم وزارت بهداشت، اجرای برنامه پخت نان کامل است که به اندازه کامل سبوس به مردم برسد و سلامتی آن‌ها ارتقا یابد، گفت: متأسفانه الان نان‌های سفید استفاده می‌شوند که سبوس ندارند؛ در حالی که مصرف نان کامل باعث پیشگیری از برخی بیماری‌های غیرواگیر، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های گوارشی می‌شود.

وی افزود:‌ الان برنامه غنی‌سازی آرد با آهن و اسیدفولیک در حال انجام است و وزارت بهداشت در حال ارزیابی برنامه است تا نتایج آن مشخص شود؛ همچنین به دنبال غنی‌سازی آرد با ویتامین دی نیز هستیم.