وزیر بهداشت با بیان این‌که اغلب موارد سرماخوردگی کشور آنفلوانزاست، گفت: سازمان جهانی بهداشت هنوز ویروس جدیدی را در چین تأیید نکرده است.

به گزارش مرور نیوز، بهرام عین‌اللهی در حاشیه نشست هم اندیشی نخبگان فناور و شرکت‌های دانش بنیان درباره بیماری جدید تنفسی مطرح شده در چین اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی هنوز در حال مطالعه است و ویروس جدیدی را تأیید نکرده است. آنچه طی دوماه اخیر ما در کشور شاهد آن هستیم اغلب ویروس آنفلوانزا است که افراد با علائم سرماخوردگی درگیر آن هستند.

وی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ازجمله استفاده از ماسک و دوری از تجمعات و مکان‌های عمومی و نیز تزریق واکسن آنفلوآنزا را از نکات مهم در پیشگیری از ابتلا و انتشار ویروس برشمرد و به افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا علائمی ازجمله تب، سرفه، بدن‌درد توصیه کرد برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان این نکات را رعایت کنند.

 

افزوده شدن 372 شرکت دانش‌بنیان در دولت سیزدهم

وزیر بهداشت همچنین درباره محصولات دانش بنیان گفت: امروزه با وجود تعداد قابل توجه دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان، استقبال خوبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از تولید کالاهای سلامت‌محور و مورد نیاز مردم می‌شود.

وی با اشاره به اضافه شدن 372 شرکت دانش‌بنیان در دولت سیزدهم، افزود: 15 مرکز رشد و 15 پارک علم و فناوری نیز در یک سال اخیر فعال شده‌اند که با کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعالیت می‌کنند و در مناطق محروم از جمله زاهدان نیز فعالیت دارند.

عین‌اللهی اختصاص بودجه مستقل برای نخستین بار به پارک‌های علم و فناوری حوزه سلامت در بودجه 1402 را از دیگر اقدامات حمایتی وزارت بهداشت برشمرد و عنوان کرد: 113 مرکز رشد فناوری سلامت و 2800 شرکت و هسته فناور در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالند که منجر به تولید بیش از 4 هزار محصول سلامت‌محور در دو سال اخیر شده‌اند و از این تعداد 1300 محصول توانسته‌اند از سازمان غذا و دارو مجوز بگیرند و 740 محصول تجاری‌سازی و وارد بازار شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه 40 درصد تجهیزات پیشرفته پزشکی و 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور، تولید داخل است، ابراز امیدواری کرد که با تحولی که در حوزه پژوهش، فناوری و تولید در دو سال اخیر در حوزه سلامت ایجاد شده، در آینده نزدیک به خودکفایی کامل می‌رسیم و برنامه‌ مشخصی برای صادرات خواهیم داشت.