دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه سوئد پرونده حمید نوری را به پرونده‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل کرد، گفت: این اقدام سوئد در محاکمه شهروند بی‌گناه ایرانی برای او بدون هزینه نخواهد بود.

به گزارش مرور نیوز،  کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی ویژه خبری ضمن تاکید بر این‌که تمام اصول دادرسی عادلانه در پرونده محاکمه منافقین رعایت شده است، گفت: در زمان مقرر، این افراد وکیلی را معرفی نکردند، به همین دلیل وکیل تسخیری برای آن‌ها تعیین شده است.

تحقیقات پرونده منافقین از سال ۱۴۰۱ آغاز شد

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران راجع به روند برگزاری این دادگاه و صدور آرایی که این دادگاه خواهد داشت، بیان کرد: تحقیقات پرونده از سال ۱۴۰۱ آغاز شد، یک فرآیند طولانی چندین ماهه را طی کرد، تیم‌های مختلفی به‌صورت شبانه‌روزی هم در دستگاه قضایی و هم در دستگاه‌های مجری قانون اعم از نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی ما کار کردند تا مستندات لازم را جمع‌آوری کنند تا اینکه منجر به صدور کیفر خواست از سوی دادستانی تهران در تاریخ ۱۸ تیرماه سال جاری شد.

وی در ادامه گفت: این کیفر خواست ۷۲۹ صفحه دارد، بسیار جامع بوده و به تمامی ابعاد پرداخته است؛ ضمن اینکه این کیفر خواست در همین ۷۲۹ صفحه خلاصه نمی‌شود و حدود ۶ هزار و ۷۵۷ صفحه مستندات و ضمایم مکتوب دارد و چیزی حدود هزار ساعت هم مستندات صوتی و تصویری است؛ البته این مستندات تمام مستندات راجع به جنایت‌ها و جرایم گروهک تروریستی منافقین نیست؛ این پرونده ۱۰۵ متهم دارد؛ یک متهم خود گروهک تروریستی منافقین به‌عنوان شخص حقوقی است و ۱۰۴ متهم دیگر از اعضای کادر اصلی این گروهک تروریستی هستند که به‌عنوان اشخاص حقیقی به شمار می‌روند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تمام جنایت‌های گروهک تروریستی منافقین به این ۱۰۴ نفر خلاصه می‌شود، گفت: خیر، طبیعتا پرونده برای رسیدگی به دیگر جرایم گروهک تروریستی منافقین و همچنین دیگر افراد باز خواهد ماند، اما الان تمرکز بر این ۱۰۵ نفر است.

که به قتل، ارعاب و شکنجه حتی علیه اعضای خود و شیوه‌های کثیف برای سوءاستفاده از نام نمایندگان پارلمان اروپا متوسل می‌شوند و یا بعضا نمایندگان را تهدید و تطمیع می‌کنند؛ لذا آن‌ها هم نمی‌توانند از کنار واقعیت‌ها راجع به ماهیت این گروهک طفره بروند.

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه فعالیت تروریستی منافقین هنوز پایان نیافته است، گفت: منافقین خیلی دوست دارند که الان خود را به‌عنوان یک گروهک سیاسی معرفی کنند؛ نمایندگان آن‌ها تحت پوشش‌های مختلف در مجامع حقوق بشری حاضر می‌شوند و سخنرانی می‌کنند و یک چهره کاملا حقوق بشری و دموکراتیک به خود گرفتند، ولی فعالیت تروریستی آن‌ها متوقف نشده و ما همچنان شاهد جنایت‌های تروریستی آن‌ها هستیم؛ هم اکنون چندین پرونده راجع به اقدام‌های تروریستی آن‌ها داریم که بعضا ناموفق بودند و یا در سطح بسیار کوچک و با تاثیرگذاری بسیار کم موفق بودند و/یا اقدام‌هایی که توسط نیروهای امنیتی ما خنثی شده است و هم اکنون اعضای این گروهک و هواداران آن‌ها در فرآیند محاکمه قرار دارند.

وی تصریح کرد: منافقین یک گروهک سیاسی صرف و یا به زعم خود یک گروه حقوق بشری نیستند؛ اینگونه نیست که بگوییم این‌ها مثلا از سال ۱۳۶۷ به بعد هیچ کار تروریستی انجام نداده‌اند؛ این‌ها حتی در برخی کشورهای اروپایی هم دست به اقدام‌های تروریستی زده‌اند و برخی مقام‌ها را تهدید کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران یادآوری کرد: مجموعه اطلاع‌رسانی‌های ما و ماهیت تروریستی آن‌ها که در حال حاضر فراموش نشده و ادامه دارد و تهدیدهایی که به شیوه‌های مختلف متوجه شهروندان اروپایی کردند، برخی کشورهای اروپایی را به این نتیجه رسانده که باید آن‌ها را محدود کنند.

اقدام سوئد در محاکمه حمید نوری بدون هزینه نخواهد بود

غریب‌آبادی در بخش دیگر از اظهارات خود با بیان اینکه پرونده حمید نوری با پیگیری گروهک تروریستی منافقین تشکیل شده است، گفت: زمانی که دو نفر از اعضای این گروهک از انگلیس بر می‌گشتند، طراحی‌ها را آنجا انجام دادند و بنده شخصا اعتقادم این است که در این پرونده، انگلیسی‌ها هم دست داشتند و پرونده‌ای نبود که صرفا سوئد تصمیم گرفته باشد، چون ما وقتی به سابقه روابط خود با سوئد نگاه می‌کنیم ما با آن‌ها مشکلات اینچنینی نداشتیم.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما در سوئد شاهد استقرار برخی از گروهک‌های تروریستی بوده‌ایم، ولی این کشور هیچ‌گاه فراتر از این، اقدامی انجام نداده بود که بخواهد مقابل جمهوری اسلامی قرار بگیرد و رسما از این گروهک‌ها حمایت کند و پرونده‌ای علیه ما تشکیل دهد.

وی گفت: ده‌ها دلیل در رد این دادگاه می‌شود عنوان کرد، اما یک دلیل اساسی این است که بیش از سه سال طول کشید تا دادستان سوئد، کیفر خواست را تقدیم دادگاه کند و این اتفاق نشان می‌دهد که آن‌ها عدله‌ای علیه این فرد نداشتند.

غریب‌آبادی افزود: سوئد پرونده حمید نوری را به پرونده‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل کرد. سوئد برای چه کسی این کار را کرد؟ برای گروهک تروریستی منافقین؟! ما بارها به آن‌ها گفته‌ایم شما که مدعی حقوق بشر هستید چرا یک پرونده علیه گروهک‌های تروریستی تشکیل ندادید و یک پرونده در حمایت از آن‌ها تشکیل دادید؟

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این اقدام سوئد در محاکمه شهروند بی‌گناه ایرانی برای او بدون هزینه نخواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: مصمم هستیم که به هر طریقی که صلاح بدانیم به بی‌کیفرمانی جنایت‌های منافقین پایان دهیم و تروریست‌ها از جمله منافقین نباید در هیچ کشوری احساس امنیت کنند.