رئیس سازمان هواشناسی کشور از راه‌اندازی سامانه پیش‌بینی و هشدار آلودگی هوا برای ۱۰ کلان‌شهر خبر داد که غلظت پنج آلاینده هوا از جمله ذرات معلق و مونوکسید کربن را در این شهر‌ها پیش‌بینی می‌کند.

به گزارش مرور نیوز، سحر تاجبخش مسلمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، درباره مساله آلودگی‌هوا گفت: طبق دستورالعمل قانون هوای پاک، تکالیفی در خصوص آلودگی‌هوا بر عهده سازمان هواشناسی قرار دارد از جمله اینکه سازمان هواشناسی ۹۶ ساعت معادل ۴ روز قبل، باید شرایط پایدار را در شهر‌هایی که دچار آلودگی‌هوا هستند، به وزارت بهداشت اعلام کند و وزارت بهداشت نیز کمیته اضطرار را تشکیل دهد و تصمیمات مرتبط با تعطیلی‌ها و… در این کمیته اتخاذ شود.

رئیس سازمان هواشناسی گفت: در این راستا فعالیت‌هایی در سازمان هواشناسی انجام شده از جمله اینکه با کمک پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، مدلی راه اندازی شده که میزان غلظت آلاینده‌های جوی را نشان‌می‌دهد و به‌عنوان سامانه پیش‌بینی و هشدار آلودگی برای ۱۰ کلان‌شهر نام گذاری شده‌است.

تاجبخش تأکید کرد: برای دریافت داده‌های دقیق‌تر از این مدل هواشناسی، باید اطلاعات مربوط به سیاهه انتشار که مرتبط با منابع آلاینده در شهر‌های با تراکم بالای جمعیتی مثل تهران، تبریز، اصفهان، مشهد، کرج، اهواز، اراک، شیراز، قم و کرمانشاه است، از سازمان حفاظت محیط زیست اخذ شود.

وی افزود: این اطلاعات باید به‌روز باشد در حالی که اطلاعات کنونی ما مربوط به سال ۹۶ است و قطعاً در این چند سال منابع متحرک و ثابت آلودگی‌هوا تغییر یافته‌اند.

به گفته تاجبخش باید اطلاعات آن‌ها به‌روز رسانی شود تا خروجی‌های دقیق‌تری از میزان غلظت آلاینده‌های جوی داشته‌باشیم.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه این سامانه کاملاً بومی و تحت وب در مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی فعال است، گفت: این سامانه در فاز اول، غلظت آلاینده‌های مونوکسید کربن (CO)، اکسید‌های نیتروژن (NOx)، هیدروکربن‌های آلی فرار (VOCs)، اکسید‌های گوگرد (SOx) و ذرات معلق (PM) را پیش‌بینی می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تداوم شرایط آلودگی‌ها با بیان اینکه الگو‌های جوی شرایط پایدار را تا اوایل دی ماه نشان می‌دهند، افزود: به‌طور معمول در این بازه‌های زمانی مشکلات آلودگی‌هوا در شهر‌های مثل تهران وجود دارد و امسال هم این وضعیت برقرار است.

وی ادامه‌داد: شرایط آلاینده‌های گازی جو در کلان‌شهر‌ها در همین بازه رخ داده و همچنان ادامه خواهد یافت، اما اگر این بازه رد شود و این شرایط جوی از کشور عبور کند، الگو‌های جوی تغییر جدی پیدا می‌کند که ممکن است با بارش همراه باشد یا نباشد.

رئیس سازمان هواشناسی درباره بارش‌ها نیز توضیح داد: در مهرماه بارندگی بیشتر از نرمال بود، اما در ماه‌های آبان و آذر بارش‌ها کمتر از نرمال بود.

وی افزود: همچنین دمای هوا هم خیلی افزایش یافت که این موضوع تبخیر و تعرق ذخیره آبی را هم افزایش می‌دهد، بنابراین شرایط منابع آبی در بسیاری از شهر‌ها پایدار نخواهد بود.

تاجبخش گفت: اگر همچنان این وضعیت ادامه یابد و در زمستان هم ذخایر برف کافی نداشته باشیم قطعاً در تابستان سال آینده با مشکل جدی آب مواجه خواهیم شد.