متخصص طب ایرانی درباره غذاهای مناسب برای افراد سرد مزاج در فصل زمستان توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش مرور نیوز، سید مهدی میرغضنفری، معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به افزایش بیماریها در فصول سرد سال گفت: افرادی که مزاج سرد دارند در فصول سرد سال بیشتر بیمار می شوند و در مقابل افراد گرم مزاج کمتر بیمار شده و در صورت بیماری به سرعت بهبود می یابند.

وی افزود: افراد سرد مزاج معمولا احساس سرما می کنند و با خوردن سردیجات اذیت می شوند، همچنین متابولیسم و سوخت و ساز پایینی دارند و حرکات آنها رو به کندی است.این افراد از لحاظ شخصیتی درونگرا هستند.


معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل با بیان اینکه در طب ایرانی مهمترین اقدام پیشگیری است، افزود: این افراد باید از چیزهایی که باعث تشدید حال بدشان می شود پرهیز کنند.

این پژوهشگر طب ایرانی تصریح کرد: در گام اول سرد مزاجان باید مصرف سردیجات را کاهش دهند، مصرف لبنیات باید به حداقل برسد؛ البته شیر اگر گرم شده و داخل آن عسل و زنجبیل باشد نسبت به سایر لبنیات بهتر است. همچنین مصرف ماست و دوغ و پنیر باید به حداقل برسد.

وی مطرح کرد: سالادها اکثرا سرد هستند مصرف کاهو و خیار و گوجه بدن را سرد می کند و افراد باید سبزی خوردن را جایگزین سالاد ها قرار دهند. نعنا و ترخون سیستم ایمنی را تقویت کرده و سردی را کاهش می‌دهند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی گفت: ورزش مزاج را به سمت گرمی می‌برد و به همه افراد توصیه می شود برنامه منظمی برای ورزش خصوصا در فصل زمستان داشته باشند.

وی یادآور شد: افراد سرد مزاج حتما در زمستان خود را بپوشانند و مخصوصا هنگام خواب سر را با کلاه و روسری بپوشانند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل افزود: زیر انداز باید کافی و مناسب و در صورت امکان نمدی باشد. اگر از کرسی استفاده شود بسیار مناسب است؛ مخصوصا برای افرادی که درد مفاصل دارند.

وی اظهار داشت: افراد بعد از استحمام بلافاصله از منزل خارج نشوند تا باد سرد با آنها برخورد نکند و از کلاه و شال گردن استفاده کرده و از سینوس‌ها مراقبت کنند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی تصریح کرد: افراد نباید در خوردن گرمیجات زیاده روی کنند؛ حتی افرادی که مزاج سرد دارند باید اعتدال را رعایت کنند.

وی توصیه کرد: عسل گزینه خوبی است که باید در آب ولرم حل شود. شیره انگور و دم نوش‌هایی مانند گل بابونه بسیار مناسب است. کشمش و مویز و شیرینی های طبیعی مانند انجیر توصیه می‌شود.

وی در پایان گفت: توصیه می‌شود افراد خواب کافی داشته باشند تا سیستم ایمنی در بالاترین سطح قرار داشته باشد و کمتر دچار بیماری‌های ویروسی شایع در فصل سرما شوند؛ حفظ آرامش نیز به افزایش کیفیت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می‌کند.