تپش قلب در خواب از علل مختلفی مثل کم خونی، مصرف کافئین، رژیم غذایی، کابوس، فلج خواب، آپنه خواب، و ... سر چشمه می‌گیرد.

به گزارش مرور نیوز،  بیدار شدن با تپش قلب می‌تواند برای بسیاری از افراد ترسناک باشد. بسیاری از مردم به دنبال علت آن می‌گردند، اما معمولاً جای نگرانی نخواهد بود. بسیاری از عوامل هستند که می‌توانند روی تپش قلب هنگام خوابیدن اثر گذار باشند، مثل رژیم غذایی، استرس ، آشفتگی در خواب و بی نظمی ها.

گاهی اوقات تپش قلب آن چنان شدید می‌شود که قفسه سینه فرد درد می‌گیرد و همچنین ممکن است احساس لرزش یا اضطراب به وجود بیاید. تپش قلب در خواب شبیه به ضربان نامنظم قلب می‌باشد. این اتفاق کمی نگران کننده است، اما معمولاً کوتاه مدت می‌باشد.


همچنین ممکن است که بعضی از افراد با تپش قلب از خواب بیدار شوند که علت آن مصرف برخی از داروها و مشکلاتی مثل دیابت، اختلال خواب و یا کم خونی می‌باشد. افرادی که این اتفاق را مداوم تجربه می‌کنند، باید تحت چکاپ پزشکی قرار بگیرند تا بتوانند درمان موثر را در پیش بگیرند. در این قسمت به دلایل تپش قلب هنگام خواب خواهیم پرداخت پس برای کسب اطلاعات مفید با دقت ما را همراهی کنید.

علل اصلی تپش قلب در هنگام خواب
استرس یا تشویش
فاکتورهای زیادی هستند که می‌توانند عامل تپش قلب هنگام خواب باشند. افزایش تشویش یا سطح استرس می‌تواند باعث آزاد شدن هورمون‌هایی در خون شوند که ضربان قلب را افزایش می‌دهند.

استرس یکی از علت‌های رایج تپش قلب می‌باشند. در حقیقت ۳۱ درصد از مشکلات ضربان قلب به علت عوامل ذهنی مثل استرس، عصبانیت یا آشفتگی‌های درونی رخ می‌دهد. افرادی که سبک زندگی آن‌ها با استرس همراه می‌باشد و اختلالات مربوط به تشویش دارند، در چنین شرایطی هنگام بیدار شدن از خواب با تپش قلب مواجه می‌شوند که معمولاً در شرایط استرس این اتفاق بدتر می‌شود و ممکن است که حتی خواب فرد را نیز به هم بریزد.

افرادی که در خواب با تپش قلب مواجه می‌شوند، معمولا علائم زیر را نیز دارند:

نگرانی مداوم
استراحت سخت
تنگی نفس
تنفس کم عمق و تند
رژیم غذایی
رژیم غذایی می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی کیفیت خواب داشته باشد. افرادی که دیر وقت شام می‌خورند، معمولاً بیش از بقیه در خطر ابتلا به تپش قلب هنگام خواب می‌باشند.
برای کاهش استرس و اضطراب و داشتن خوابی راحت بهتر است از روش تمدد اعصاب مانند؛ تمرینات نفس عمیق، یوگا و مدیتیشن استفاده کنید.

مصرف قند قبل از خواب
مصرف غذاهای شیرین قبل از چرت یا قبل از خواب، ممکن است که تپش قلب در خواب را به وجود بیاورد. بدن در این شرایط به آسانی قند و شکر را جذب می‌کند. مصرف چنین غذاهایی می‌تواند باعث افزایش قند خون گردد. قند اضافی در خون ممکن است عاملی برای آزاد شدن هورمون‌های استرس باشد.

مصرف کافئین
مصرف کافئین همچنین ممکن است عاملی برای ضربان قلب نامنظم و تپش قلب در بعضی از افراد باشد. کافئین یک ماده تحریک کننده در چای، قهوه و نوشابه است و عاملی برای تپش قلب محسوب می‌شود.
همچنین ممکن است که علائم زیر را در فرد به وجود بیاورد:

اضطراب و تشویش
خواب آلودگی
زمین خوردن
عصبانیت
* سعی کنید عادت مصرف کافئین در شب را تغییر دهید.

کم آبی
کم آبی بدن همچنین عاملی برای ضربان قلب نامنظم می‌باشد. کم آبی خفیف می‌تواند نشانه‌هایی مثل تشنگی، خشکی دهان و کاهش ادرار را به همراه داشته باشد. اگر این کم آبی بدتر شود، علائمی مثل تپش قلب، نفس نفس زدن یا کاهش فشار خون ایجاد می‌گردد.

کم خونی
افراد مبتلا به کم خونی به اندازه کافی سلول‌های خونی قرمز در خون خود ندارند و در نتیجه بدن آن‌ها با مشکلاتی مثل ضربان نامنظم قلب رو به رو می‌شود؛ که علائم دیگر آن شامل موارد زیر است:

سردرد
خستگی عمومی بدن
تنگی نفس
تمرکز سخت
کابوس
کابوس یک خواب آشفته می‌باشد. کابوس‌ها عاملی برای علائم فیزیکی در بدن هستند و گاهی اوقات باعث می‌شوند که فرد با تپش قلب از خواب بلند شود.

همچنین با عرق کردن و لرزش بدن همراه می‌باشد. کابوس باعث می‌شود که تبش قلب افزایش پیدا کند و همچنین در کودکان بیشتر از جوانان می‌باشد. معمولا افراد بعد از کابوس نمی‌توانند جزئیات را به یاد بیاورند.

فلج خواب

فلج خواب نیز می‌تواند عاملی برای تپش قلب باشد. در طول این دوران، فرد بعد از بیدار شدن نمی‌تواند تکان بخورد و در نتیجه با ترس شدید روبرو می‌شود. همچنین ممکن است فشار را در قفسه سینه خود احساس کند. اگر این کابوس‌ها علت تپش قلب باشند، معمولاً مدت کوتاهی بعد از بیدار شدن کم کم از بین می‌رود.

بی خوابی
بی خوابی می‌تواند عاملی برای مشکلات مختلف باشد. کمبود خواب همچنین باعث تپش قلب گردد. اگر شب قبل خوب نخوابیده باشید، با مشکلاتی مثل ضربان قلب مواجه خواهید شد.

برخی علائم دیگر بی خوابی شامل موارد زیر می‌باشد:
خستگی
افتادگی پوست
کاهش قابلیت ذهن

آپنه خواب
آپنه خواب علائم زیادی دارد که یکی از آن‌ها تپش قلب هنگام خواب می‌باشد. آپنه خواب معمولاً زمانی رخ می‌دهد که ضربان قلب فرد در شب به طور مداوم متوقف می‌گردد. تپش قلب ناگهانی به طور مداوم در تنفس و اکسیژن رسانی مشکل ایجاد می‌کند و استرس زیادی به ما وارد خواهد کرد.

علائم دیگر آپنه خواب شامل موارد زیر است:

صدای بالای خروپف که عاملی برای بیدار شدن دیگران می‌شود.
تنگی نفس هنگام خواب.
خشکی دهان هنگام بیداری.
از بین نرفتن خستگی حتی بعد از استراحت.
درمان آپنه خواب بسیار مهم است، زیرا اکسیژن رسانی را به مغز کاهش می‌دهد و به بدن آسیب وارد می‌کند.

فیبریلاسیون دهلیزی
این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که سیگنال‌های الکتریکی در قلب به درستی کار نمی‌کند و برای ضربان قلب مشکل ایجاد می‌کند و باعث ضربان قلب غیر طبیعی می‌گردند.

علائم دیگر آن شامل موارد زیر است:
تشویش
تنگی نفس
درد در قفسه سینه
ضعف و خستگی
سرگیجه
فیبریلاسیون دهلیزی یک وضعیت پزشکی جدی محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات دیگر مثل نارسایی قلبی یا سکته را افزایش دهد.

دیابت
دیابت وضعیتی است که روی قند خون افراد تاثیر گذار است. زمانی که قند خون کم باشد، شخص با اضافه وزن و همچنین اضطراب رو به رو می‌شود. علت آن هم کاهش آزادسازی اپینفرین در بدن می‌باشد. اپی نفرین هورمونی است که برای پاسخ ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاهش آزادسازی همچنین با عوامل زیر همراه خواهد بود:
اضطراب
سوزش
عرق
کاهش قند خون همچنین ممکن است خستگی، سردرگمی، گرسنگی و حالت تهوع را نیز همراه داشته باشد. پس حتماً باید دیابت خود را کنترل کنید تا از خطرات قلبی عروقی جلوگیری شود.

هورمون‌های جنسی زنانه
بیدار شدن با ضربان قلب بالا ممکن است که به علت مشکلات قاعدگی به وجود بیاید. همچنین عاملی برای تغییر سطح هورمون‌های بدن می‌باشد. تغییرات قابل توجه در سطح استروژن و پروژسترون در بدن عاملی برای تپش قلب در بعضی از خانم‌ها است.

زمانی که زنان به دوران یائسگی خود نزدیک می‌شوند، سطح استروژن آن‌ها به طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند و ضربان قلب را افزایش می‌دهد که معمولاً با تپش قلب و گرگرفتگی همراه خواهد بود.

تب
تغییرات دمای بدن مانند تب داشتن نیز عاملی برای تغییرات ضربان قلب است و همچنین ممکن است نشانه‌های زیر را نیز به همراه داشته باشد:
خستگی عمومی
سوزش
درد عضلانی
مصرف برخی از داروهای خاص
ممکن است داروهای خاص مخصوصاً محرک‌ها عاملی برای تپش قلب در خواب باشند.

ضربان قلب نامنظم می‌تواند از عوارض جانبی یکی از داروهای زیر باشد:

داروهای استروئیدی تنفسی مثل داروهایی که برای درمان آسم به کار می‌روند.
داروهای رایج برای درمان سرماخوردگی.

ریتالین یا آدرال که برای درمان علائم بیش فعالی به کار می‌رود.

بعضی از داروهای تیروئید.

حتماً باید از پزشک داروخانه سوال کنید و یا برچسب روی داروها را بررسی کنید و عوارض جانبی آن‌ها را مطالعه کنید.