رئیس اورژانس کرمان، گفت: جوانان و نوجوان ما ممکن است در چهارشنبه پایانی سال دست به اقدامات پرخطری بزنند و توصیه می‌شود در این مراسم خانواده‌ها در کنار فرزندان باشند.

به گزارش مرور نیوز، سید محمد صابری با بیان اینکه در آستانه چهارشنبه آخر سال قرار داریم و در این ایام حضور اورژانس فعال‌تر خواهد بودو بیمارستان‌ها این چند روز در آمادگی کامل هستند، اظهار داشت: چهارشنبه سوری رسمی است که از دیرین در ایران برگزار می‌شد و ایرانیان چهارشنبه آخر سال را جشن می‌گرفتند.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته شاهد بودیم که در این ایام جوانان و نوجوان ما دست به اقدامات پرخطری می‌زنند که عواقب آن گریبان‌گیر خود این افراد، خانواده‌ها و حتی سایر افراد جامعه بشود، گفت: متاسفانه حوادث تلخی را در سال‌های گذشته بر اثر انفجار مواد محترقه در این ایام شاهد بودیم.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تشکر از مردم فهیم استان کرمان، گفت: طی دهه گذشته استان کرمان جزو چند استان برتر کشور در کمترین تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری بوده است و این نتیجه همراهی هم استانی‌ها است و امیدواریم که امسال نیز با رعایت نکات ایمنی و حضور خانواده‌ها در کنار جوانان، نوجوانان و حتی کودکان چهارشنبه‌سوری را به سلامت پشت سر بگذاریم .

وی با بیان اینکه کرمان در سال‌های گذشته چهارشنبه‌سوری را بدون حادثه ناگوار پشت سرگذاشته است و طی سالیان گذشته آسیب جدی را در استان کرمان نداشتیم، ادامه داد: توصیه اکید ما به خانواده‌ها این است که به هیچ وجه در چنین ایامی نوجوانان و جوانان خود را تنها نگذاشته و با آنها همراهی کنند.

صابری با اشاره به اینکه نوجوان و جوان انرژی دارند و به دنبال راهی است که این انرژی را تخلیه کنند، افزود: قشر جوان ما همچنین هیجان دارد و به دنبال بازی با مواد منفجره و محترقه و آتش بازی است و بهتر است که خانواده‌ها با آنها همراهی کنند تا اگر بنا است که کاری انجام دهند این اقدامات با همراهی خانواده‌ها باشد تا مراسم ایمنی داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر خانواده‌ها از فرزندان خود غافل شوند یا آنها را منع کنند ممکن است دور از چشم خانواده دست به اعمال پر خطر بزنند، گفت: در کل توصیه می‌شود به هیچ عنوان از مواد منفجره و محترقه استفاده نشود اما اگر قرار است از مواد منفجره و محترقه کوچک استفاده کنند حتماً آن را از فروشگاه و مراکز مجاز که مواد ایمن می‌فروشند تهیه کرده و به هیچ عنوان از مواد منفجره دست ساز که ناایمن و خطرناک هستند استفاده نکنند.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه حمل مواد منفجره و محترقه بسیار خطرناک است و توصیه می‌شود از به همراه داشتن این مواد حتماً جلوگیری شود، افزود: نظارت ویژه بر روی کودکان و نوجوانان و جوانان در این ایام ضروری است.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها سعی کنند اگر مراسمی دارند به صورت محله محور باشد، گفت: همچنین توصیه می‌شود از روشن کردن آتش در پشت بام و حیاط منازل، کوچه‌ها و معابر تنگ، نزدیک پست‌های برق و نزدیک خودروها به دلیل اینکه بنزین دارند، مانند یک بمب عمل می‌کنند خودداری کنند.

صابری با تاکید بر رعایت حقوق شهروندی و رعایت حال افراد سالمند، افرادی که مشکلات جسمی حرکتی دارند، خانم‌های باردار و کسانی که بیماری قلبی و زمینه‌ای دارند، گفت: حتی صدای انفجارهای کوچک هم می‌تواند برای این افراد حادثه‌ساز باشد.